במהלך החקירה נאספו ראיות לפיהן הצליחו במשטרה להתחקות אחר מסלול הגעתם של המחבלים מהשטחים לירושלים עד שביצעו את הפיגוע הרצחני.

"כל מי שמסיע שוהים בלתי חוקיים לתוך שטחי ישראל צריך לדעת ולצפות שביניהם עלול להיות מפגע שמבקש לבצע פיגוע טרור והמשמעות היא שברמה מסויימת הינו שותף לפיגוע ולתוצאותיו הקשות".
כך ציינו במשטרה עם סיומה של החקירה והעברת החומר לפרקליטות ירושלים, שצפויים להגיש היום (ד') כנגד החשודים כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות.
 
משטרת ישראל ושירות הבטחון הכללי עצרו מיד לאחר הפיגוע שני חשודים מרכזיים,  תושב עיסאוויה ותושב שטחים. השניים נחקרו בחשד שארגנו את קבוצת השב"חים, בהם המחבלים, והסיעו אותם לשטחי ישראל ולירושלים יום קודם לפיגוע. מעצרם של השניים הוארך מעת לעת. 
 
ביום א' הוגשה כנגדם הצהרת תובע עם הארכת מעצרם והיום (ד') כאמור, פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד שמוליק ברזילי, הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד האני דארי, תושב עיסאוויה נהג הסעות ובעל אוטובוס, ונגד מוחמד חמדאן נהג הסעות בגין גרם מוות ברשלנות והסעת שב"ח בנסיבות מחמירות.

 

מכתב האישום עולה כי במעשיהם גרמו הנאשמים ברשלנות למותה של הדס מלכא ז"ל, וכן הסיעו באוטובוס מעל שישה תושבים זרים אשר שהו בישראל ללא היתר כדין. רשלנותם של הנאשמים התבטאה בכך שבעבור בצע כסף, הסיעו מספר תושבי שטחים אל תוך ישראל בידיעה שאין בידם אישורי כניסה לישראל, תוך עקיפה מכוונת של מערכת הסינון והבידוק במעברים המוסדרים בכניסה לירושלים, בנסיבות בהן ידעו כי מי מתושבי השטחים  אותם הסיעו עלול להוות סיכון בטחוני לרבות הוצאה לפועל של פיגוע ולגרום למותם של אזרחים, אך לא נמנעו מהסעתם לתוך ירושלים והורדתם באחת משכונותיה.

 

במשטרה מדגישים כי מדובר בפיגוע השלישי שהמשטרה הצליחה לבסס תשתית ראייתית ותוך שת"פ עם הפרקליטות, להביא לדין בגין עבירת גרימת מוות ברשלנות מסיעי שב"חים, תושבי מזרח ירושלים, שהסיעו ברכבם לישראל תושבי שטחים שביצעו פיגועי טרור רצחניים. המשטרה מדגישה כי תגיע לכל מי שידו היתה מעורבת בכל דרך, בין במישרין ובין בעקיפין,  בפיגועי טרור ותפעל למצות עימו את מלוא חומרת הדין.
 
תמונה: משה שי/ flash 90