טיול מאורגן הוא מוצר תיירותי שאותו מציעות חברות פרטיות. המוצר כולל הקצאת מדריך ותכנון טיול ביעדים שונים ברחבי העולם. הטיול המאורגן הממוצע נמשך 7-10 ימים, אך יש גם טיולים ארוכים וקצרים יותר. הלקוח משלם מראש את עלות הטיול ונדרש להוסיף רק את הוצאות המחיה, המזון והקניות. לטיולים מאורגנים יש הרבה יתרונות והם מתאימים לקהל יעד מגוון.

כל גיל והטיול שלו

אפשר להצביע על מספר קבוצות גיל שעבורן טיול מאורגן מספק מקסימום תועלת במינימום הוצאה כספית. ראשית, הטיול מתאים להורים שרוצים לפנק את הילדים בגילאי מצווה. הטיול המאורגן הוא אופציה מצוינת עבור הטיול המשפחתי כי הוא חוסך מההורים את הצורך בחיפוש אחר מסלולים, בתי מלון, אטרקציות, כרטיסים, פתרונות תחבורה וכן הלאה. ההורים והילדים יכולים לבחור יחד את הטיול שמועדף עליהם ולהגיע בראש שקט.

שנית, הטיול אטרקטיבי גם עבור בני גיל הזהב. תוחלת החיים בישראל ובעולם המערבי עולה מדי שנה ולכן שיש יותר ויותר מבוגרים שמחפשים דרך לנצל את הזמן הפנוי העומד לרשותם. בשנת 2016 למשל עברו בנמל התעופה בן גוריון מעל 16 מיליון נוסעים, וחלק גדול מהם מעל גיל 60. טיול מאורגן מציע למבוגרים שילוב יוצא מגדר הרגיל בין יעדים אקזוטיים, תחושת ביטחון והתאמה למסגרת התקציב.

המלצות על טיולים מאורגנים לפי יעדים

מלבד התאמה לקבוצות גיל שונות, האטרקטיביות של הטיול המאורגן נמדדת גם ביחס ליעדים מסוימים. יש יעדים בעולם שבהם אפשר פחות או יותר לטייל רק באמצעות טיול מאורגן. אלו בעיקר יעדים רחוקים כמו טנזניה, דרום אפריקה, סין והפיליפינים, או לחילופין יעדים קרובים יחסית אבל במדינות שנחשבות מסוכנות כמו ירדן או מרוקו.

חוץ מזה, תיירים מתייחסים לטיולים מאורגנים בתור דרך מצוינת לבקר ביעדים אקזוטיים. הטיולים יכולים להתאים למי שרוצה להספיק לראות הרבה דברים בתוך זמן קצר, ולמי שאין לו סבלנות להתחיל לתכנן את המסלול באופן עצמאי. אפילו השימוש באינטרנט לא פגע בערך המוסף של טיולים מאורגנים כי הם מועברים על ידי מדריך מקצועי ומיומן.

העדות להצלחה של טיולים מאורגנים באה לידי ביטוי במפגש בין ביקוש והיצע. אם בעבר נאלצו התיירים להתפשר על יעדים מסוימים כדי ליהנות מהיתרונות של טיול מאורגן, הרי שכיום נפרש בפניהם עולם חדש של אפשרויות. ניתן לראות זאת בהיצע הרחב של טיולים מאורגנים לאירופה ואסיה, במחירים הנמוכים של טיולים מאורגנים למזרח ואפילו בטיולי בר המצווה הקלאסיים שמגיעים עד ארצות הברית, קנדה וצפון אפריקה.