זהו זה. עוד רגע זה כאן. תמו ההכנות וביום שלישי הבא זה קורה: המחוזיאדה ה-27 יוצאת לדרך בשבוע הבא, וכמו כל שנה, גם הפעם כ-5,500 ספורטאים וספורטאיות מירושלים יכבשו את העיר אילת. האירוע, שנושא את שמה של מרים צרפי הי"ד, שנרצחה בפיגוע חבלני בקו 405 ב-1989, ייפתח ביום שלישי הקרוב (20.5) בטקס פתיחה חגיגי הכולל, בין היתר, את ההופעה של 'הפרויקט של רביבו', ויסתיים במוצ"ש, ה-24.5. אתר "ירושלים.נט" מביא לכם את כל ההתפתחויות והעדכונים.

"כל שנה אני מתרגש מחדש", מספר מנכ"ל העמותה לספורט, עזיז צרפי, בראיון לאתר שלנו, "ואם בן אדם לא מתרגש, סימן שהנושא לא חשוב לו. אנחנו מצפים לאלפים שיגיעו מירושלים לטקס הפתיחה ומבחינתנו, הכל ערוך, מוכן וסגור, כאילו אנחנו עוד שעה מתחילים את המחוזיאדה. כולי תקווה שגם השנה תהיה מוצלחת ומהנה".

המחוזיאדה נושאת עימה השנה כמה חידושים והפתעות. הראשונה, בתחום המחשוב, וזה הזמן לספר לכם שהפעם, המחוזיאדה משיקה אפליקציה חדשה, כזאת שתתעדכן על בסיס קבוע בתוצאות המשחקים, הטבלאות והאירועים השונים. דרך האפליקציה גם יהיה אפשר להיות בקשר ישיר עם מטה המחוזיאדה.

"לפני הכל, שדרגנו את כל מערכות המחשוב", מסביר צרפי את החידוש המבורך. "האתר כולל לא רק מידע, אלא גם אפשרות להשתמש בתוכנת ה-waze, ככה שכל קבוצה יכולה להגיע למגרש בו נערכת התחרות שלה בלחיצת כפתור אחת. השחקנים, דרך האפליקציה, יתעדכנו בשעות המשחקים ויוכלו ברגע לקבל את כל המידע הנדרש להם. זאת בהחלט מהפיכה, והכל בכף היד ובעדכון 'און ליין'. גם דו"חות השיפוט יהיו באתר, התקנונים, טבלאות והחלטות ועדת המשמעת. האפליקציה גם כוללת כל אירוע או שינוי במועד אירועים שיתקיימו במהלך המחוזיאדה". 

זאת בהחלט מהפיכה.

"זה חידוש שאני לא יודע כמה גופים, אם בכלל, מפעילים אותו. אם זה יצליח, נכניס אותו לליגה גם במהלך השנה".

נעבור לדבר על ספורט. לא פחות מ-570 משחקים צפויים להתקיים במהלך המחוזיאדה, מספר אדיר לכל הדעות. למעלה מ-130 מקומות עבודה מהמגזר הציבורי והעסקי שלחו נציגים לאירוע וביניהם: משרדי ממשלה, הכנסת, בית הנשיא וחברות הייטק. 450 רכזי ספורט ירכזו את נבחרות הספורט השונות, כשהשנה צפויות להשתתף כ-1,500 נשים בכלל ענפי הספורט ובכלל זה כ-40 קבוצות בענף הכדורסל לנשים.

עוד קצת מספרים. סה"כ צפויות כ-100 קבוצות קט רגל, 50 קבוצות כדורסל, 118 קבוצות באולינג, 20 קבוצות מחניים, 50 קבוצות טניס שולחן ו-20 קבוצות של רוכבי אופני הרים. לאירוע יצטרפו  עשרות קבוצות אורחות מחוץ למרחב ירושלים, כאורחות של המחוזיאדה הירושלמית. כ-200 שופטים יפקחו וישפטו במאות המשחקים שיתקיימו ב-17 מתקנים שיעבדו משחר ועד חצות. וכל זה בלי לשכוח ענפים נוספים, כדוגמת כדורגל, שח מט, ברידג', טניס שדה וכדורעף. בסך הכל, כאמור, מדובר בכ-570 משחקים בכלל ענפי הספורט.

לאירוע עצמו, אגב, יגיעו השנה ארבעה אורחים מחו"ל: מגרמניה, מצרפת, מספרד ומקרואטיה. אלו הם נציגי מקומות עבודה שבאים לראות כיצד המחוזיאדה מתנהלת בישראל. צרפי מוסיף ואומר: "כמות המשחקים גדלה בשמונה אחוזים ביחס לשנה שעברה. מעל 500 משחקים בשלושה וחצי ימים? אני לא יודע אם יש גוף במדינת ישראל או באירופה שעושה או יכול לעשות את הדבר הזה". האמת? צודק.

אחת מגולות הכותרת של המחוזיאדה, כמו בכל שנה, הינו טורניר גביע יו"ר הכנסת, המשלב משחקי יוקרה בין הכנסת וגופי התקשורת השונים. בטורניר השנה ישתתפו  שחקני העבר, לירן שטראובר ומישל דיין, שישתפו פעולה עם אנשי התקשורת, החזאי דני רופ וגיא לרר (ערוץ 10), שלום ירושלמי ("מעריב"), יוסי מזרחי (ערוץ 2), דני זקן ("קול ישראל") ויונתן כהן (ערוץ הספורט).

בנבחרת הכנסת ישתתפו נציגי הסיעות השונות: ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) וסגן שר הדתות, אלי בן דהן (הבית היהודי). כמו כן צפויים להשתתף גם ח"כ צחי הנגבי, ח"כ איתן כבל (העבודה) וסגן מזכיר הכנסת, נאזם בדר. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, צפוי אף הוא להשתתף במשחקים ולייצג את הכנסת בטורניר טניס שולחן.

עוד לפני הטורניר עצמו, יתקיים לראשונה פאנל בהשתתפות יו"ר הכנסת אדלשטיין ומספר חברי כנסת, זאת בבית הספר 'בגין' שבעיר אילת. הפאנל הינו בתיאום עם עיריית אילת ואגף החינוך, כשמטרתו היא לתת שיעור באזרחות לשתי שכבות מתוך בית הספר. התלמידים יוכלו לשאול שאלות את חברי הפנאל ואלה, מצידם, יענו באדיבות ובסבלנות. בסיום הפאנל יגיעו כלל תלמידי בית הספר לטורניר עצמו ויצפו מקרוב במשחקים המותחים ובכוכבים השונים. "השנה נמלא את היציע ונביא יותר עניין", מסביר צרפי את המהלך, "אני עובד על זה מספר שנים ואני שמח שהצלחנו. אם יהיה פאנל טוב, נלך על זה כל השנה". יממה לפני הטורניר, עוד ביום רביעי, תתקיים קבלת פנים חגיגית למשתתפי הטורניר במלון "לאונרדו פלאזה".

ציון דהאן, יו"ר ההנהלה של הספורט למקומות העבודה בירושלים: "אנחנו עובדים על המחוזיאדה הנוכחית מהרגע בו הסתימה המחוזיאדה הקודמת. ההתרגשות גדולה לא רק במובן הספורטיבי, אלא גם במובן החברתי ואין לזה אח ורע בעולם. 5,500 איש זה לא הולך ברגל. יש פה גיבוש, ספורט, בילוי, בריאות והרבה חברויות שזה הדובדבן שבקצפת".

דני בונפיל, יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים: "זו חוויה חד שנתית שאין שנייה לה. אני שותף ועוקב אחרי ההכנות למחוזיאדה ואני בטוח שהולכת להיות מחוזיאדה נהדרת עם כל החידושים המודרניים והטכנולוגיים, שיאפשרו לכל שחקן שמשתתף לדעת בכל רגע איפה הוא צריך להיות. אני מקווה שהספורט יהיה הבילוי ולא התחרות, זה ספורט לאלפים ולא לאלופים. זו ההזדמנות הטובה ביותר לפגוש מקסימום ירושלמים במקום אחד. המחוזיאדה היא אירוע תרבותי חשוב ואני מקווה שכולם יחזרו בריאים ושלמים לאחר המשחקים הרבים". 

וצרפי מסכם: "הקבוצות האלה נערכות מתחילת השנה למשחקי המחוזיאדה, ושבוע אחרי המחזויאדה אנחנו כבר יושבים ועובדים על המחוזיאדה הבאה. המטרה היא לגדול משנה לשנה, ואין ספק שמדובר בעסק רציני. כולם לוקחים את המחוזיאדה ברצינות, אם זה מנכ"לים, סמנכ"לים וכל העובדים השונים. יש אפילו זכיין שמגיע מלונדון לשחק במחוזיאדה". אגב, אם אתם כבר רוצים לשריין ביומנים, המחוזיאדה בשנה הבאה תיערך בתאריכים 26-30 במאי 2015. אנחנו רשמנו.

המחוזיאדה נושאת את זכרה של מרים צרפי ז"ל, שליוותה את אירוע הספורט בשנותיו הראשונות. מרים צרפי נהרגה בפיגוע בקו 405 ב-6 ליולי 1989.