בצלאל חוזר למרכז העירהוועדה המקומית לתכנון ובניה בעיריית ירושלים החליטה היום (ד') לתת תוקף לתכנית להקמת משכן האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" במתחם מגרש הרוסים במרכז העיר

מטרת העברת האקדמיה למרכז העיר הינה לאפשר לסטודנטים סביבת לימודים עירונית, קהילתית ומגוונת כחלק מתכנית העירייה  להתחדשות מרכז העיר, הרואה בהשבת אלפי הסטודנטים מהאקדמיה בצלאל למרכזה של ירושלים כנדבך חשוב בתכנית.

הסטודנטים ייהנו מיתרונות המגורים במרכז העיר ויתרמו לפיתוחו. בנוסף, יזכו המבקרים הרבים במרכז העיר מהארץ ומהעולם ליהנות ממרכז תרבות פורה ותוסס.


ראש העיר, ניר ברקת אמר כי "מדובר במהלך היסטורי. החזרת מוסד חשוב כמו בצלאל עם אלפי סטודנטים למרכז העיר היא חלק נוסף וחשוב בהחייאת מרכז העיר ובמשיכת צעירים, סטודנטים ואומנים רבים אליו והחזרתו להיות מרכז הומה, תוסס ומתקדם".

האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" הוקמה בירושלים בשנת 1906 ברחוב שמואל הנגיד של היום. עם הזמן צר היה המקום מלהכיל את הסטודנטים והמבקרים הרבים, ובתחילת שנות ה-90 הוחלט להעבירה להר הצופים. לפני כ- 6 שנים הוחלט להחזיר את בית הספר לעיצוב "בצלאל" למרכז העיר, במטרה להפוך את המוסד הוותיק והחשוב לחלק אינטגראלי מהווי מרכז העיר המתפתח.

במהלך השנים האחרונות התקשה המתחם בהר הצופים להכיל את כמות התלמידים. צורך זה יחד עם הרצון לפעול בסביבת עבודה  עירונית שתאפשר יצירה המחוברת לקהילה ולחברה, ובמקביל להתפתחותו של מרכז העיר, הכשירו את הקרקע להחזרתו של המוסד למרכז העיר. כזכור, בהסכם שנחתם בחודש נובמבר 2010, בין האקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" לבין המרכז הבין לאומי לחקר האוטיזם, בתיווכו של ראש העיר ירושלים ניר ברקת, הוחלט על מכירת שטח האקדמיה בהר הצופים לשימוש המרכז הבין לאומי לחקר האוטיזם. 

בעירייה מציינים כי השבתו של המוסד הוותיק למרכז העיר תניב תרומה רבה לפיתוחם של ענפי התרבות והאמנות בעיר. המוסד מהווה מקור גאווה לעיר ולעירייה והאינטרס העירוני הינו לשמור על המוסד כמוביל בתחומו.

אודות התכנית:התכנית ממוקמת במגרש הרוסים בין היכל הגבורה ממזרח, בניין העירייה מדרום, רחוב גרוזנברג מצפון והכנסייה הרוסית ממערב.שטח התכנית 10,394 מ"ר והוא נמצא בבעלות מנהל מקרקעי ישראל. השטח הוקצה לאקדמית בצלאל על-ידי מדינת ישראל.השימושים המאושרים למקום הם: שטח ציבורי פתוח, שטח מסחרי ושטח למלונות משולב במסחר. התכנית מבקשת לאחד את המגרשים השונים למגרש אחד ששטחו 9,177 מ"ר ולייעדו לשימוש למוסד אקדמי.  
 
מצ"ב הדמית התכנית החדשה של אקדמית בצלאל. קרדיט: ניר-קוץ אדריכלים – SANAA.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה