תערוכה חדשה במכון שכטרתערוכה חדשה תפתח במכון שכטר למדעי היהדות תערוכה חדשה של האמן יצחק גרינפילד, "לגלות את ירושלים"

ביום חמישי, 16 בנובמבר 2017, בשעה 12:00 תפתח במכון שכטר למדעי היהדות תערוכה חדשה של האמן יצחק גרינפילד, "לגלות את ירושלים". התערוכה מונה כ-45 יצירות אמנות שעוסקות בנושא ירושלים ושנוצרו במהלך 50 השנים האחרונות, מאז לחם האמן במערכה על ירושלים בשנת 1967, ועד היום. גרינפילד, 85, הוא זוכה פרס דיזנגוף לאמנות לשנת 1956, ומתגורר, עובד ומלמד בעין כרם, ירושלים. מתחילת הקריירה האמנותית שלו הציג בתערוכות רבות בישראל, בארה"ב,בקנדה ובאירופה ויצירותיו נמצאות באוספים שונים בעולם.

התערוכה תוצג בגלריה של מכון שכטר למדעי היהדות, רחוב אברהם גרנות 4, ירושלים

אוצרת התערוכה שירה מושקין

 

פתיחה יום חמישי, 16 בנובמבר 2017 , בשעה 12:00

שיח גלריה יום שלישי, 5 בדצמבר 2017 , בשעה 19:00

זמני ביקור בתערוכה ראשון-חמישי, 17:00-09:00

נעילה 1 בפברואר 2018

האירועים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום 

נופים מלכותיים בגווני כחול, זהב ואינדיגו, ספירות קורנות ומרחבים עצומים נפרשים מעל צורות ארכיטקטוניות ומקבצי אותיות עבריות וחושפים מציאויות הדומות לחלום. אלו הן יצירותיו של האמן הישראלי יצחק גרינפילד, שמצייר בצבעי מים ובצבעי אקריליק ומשבץ ביצירותיו קולאז'ים המורכבים מניירות צבועים, כריכות ודפים של ספרים שהושלכו, ופרטים שלקוחים מתוך ההדפסים שלו. גרינפילד מרכיב יצירות אמנות מחלקים של רהיטים שבורים, קפיצים של שעונים, מנעולי פלדה ומפתחות. הוא יוצר אסמבלאז'ים אשר מתארים סביבה מוכרת ורומזים על העבר. עבור גרינפילד שנולד בברוקלין, ניו יורק, מראות אלה הם תמצית הנוף הקסום והמשתנה של העיר ירושלים.

ירושלים מהווה במשך דורות מרכז נצחי לעם היהודי, ונמצאת בלב התודעה, החיים, האמונה, התקווה וההיסטוריה היהודית. לירושלים משמעות מיוחדת עבור גרינפילד, שעבר מהקיבוץלשכונת עין כרם בירושלים, לפני למעלה מחמישים שנה. גרינפילד מסביר: "לחיות וליצור בירושלים זה מסע מיוחד עבורי. היצירות הינן נופים חזותיים, המהווים בניה מחדש שלירושלים, ולא תמיד מתייחסים לאתרים ספציפיים". אופייה ההיסטורי והדינמי של העיר תמיד ריתק את גרינפילד, שחוקר תדיר את הקשר האישי שלו ליהדות, על היבטיה המסורתייםוהרוחניים. אמנותו מחוברת להיסטוריה ולסמלים היהודיים והישראלים, כגון אותיות עבריות, קמעות יהודיים ועשר הספירות המכילים תכונות מהותיות של הגשמי והרוחני.

אמנותו של גרינפילד פותחת מגוון רחב של אפשרויות להבעה. התערוכה "יצחק גרינפילד: לגלות את ירושלים" מכילה שלוש סדרות עיקריות מהקריירה של האמן, הנפרשת לאורךשנים רבות וממשיכה עד היום: "חזיונות ירושלים", "אסמבלאז' ירושלמי", ו"נופים ומדיטציה של האות העברית". "יצירות אלה מציגות נופי-חלום ירושלמיים שהם מעבר לזמן. הסודותהכמוסים של העיר נחבאים בעבודות האסמבלאז' וההדפס. האותיות העבריות מוארות במשמעות מיסטית. הצופה מגלה את ירושלים וחווה יהדות רוחנית וחיה, דרך תודעתו של אמןשמחפש דרכים חדשות להביע את מורשתו התרבותית והרוחנית. כך בדרכו האמנותית, הוא בונה את ירושלים מחדש", לדברי האוצרת, שירה מושקין.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה