הפסיון של מתיאוס 2727להקת המחול קמע תעלה בבכורה ישראלית את "הפסיון של מתיאוס 2727" – יצירה חדשה של הכוריאוגרף תמיר גינץ, לצלילי יצירתו האדירה של י.ס.באך, "מתיאוס פסיון"

הפקת הענק הבינלאומית, תעלה בישראל פעמיים בלבד, במשכן לאמנויות הבמה ב"ש (23.10) ובתיאטרון ירושלים (24.10)

לקמע חוברים על הבמה לביצוע היצירה המוסיקאלית,  מקהלת הכנסייה של וופרטל Kantorei Barmen-Gemark ותזמורת הבית של ענקית התרופות, "באייר" L'arte del Mondo שתיהן מגרמניה, בניצוחו של  Werner Ehrhardt.

ההפקה, שעלתה עד היום רק בגרמניה, שם זכתה לשבחים והדים רבים בעיתונות ובקרב הקהל, נותנת הזדמנות לקהל בישראל לצפות במחול עכשווי עם מוזיקה חיה בביצוע תזמורת המנגנת בכלים מתקופת הבארוק, מקהלה וסולני אופרה.

סיפור לידת ההפקה הוא סיפור של סגירת מעגל של בנו של ניצול שואה – הכוריאוגרף תמיר גינץ, ושל בנו של נהג רכבות המוות בשרות הרייך השלישי – יו"ר הנהלת המקהלה, ארנו גרלך.
"מתיאוס פסיון" מאת באך נחשבת לאחת מיצירות המופת של המלחין ולאחת החשובות בעולם הנוצרי. היא מספרת את ספור צליבתו של ישו ובגידתו של יהודה איש-קריות כפי שמתארת המיתולוגיה הנוצרית, סיפורים אשר ליבו את השנאה כלפי יהודים במשך מאות שנים.

תמיר גינץ הוא הכוריאוגרף השני אשר התמודד עד כה עם יצירה זו  (לאחר ג'ון נומייר מבלט המבורג). בפניו ניצבה התמודדות גדולה בשל מסריה של היצירה שהיו קשים לו לעיכול כבן לניצולי שואה. אחרי עבודה בת שנתיים בה הוא חקר את הברית החדשה ואת היצירה של באך, הוא הגיע לפרשנות משלו שאותה הוא מבטא בכוריאוגרפיה. גינץ בחר למקם את הבלט שלו בעתיד, בשנת 2727, 1000 שנים אחרי חיבורו של באך והוא רואה בדמיונו אנשים שבורים המחפשים הצלה ומשיח, בני אדם הכמהים לאהבה ועידוד. הוא אומר: "אני מאושר שנפלה בחלקי הזכות לעבוד על יצירה שהייתה האתגר הקשה ביותר בכל הקריירה שלי ולסגור מעגל עם הזהות שלי כיהודי וכבן לניצולי שואה". תמיר גינץ בונה ביצירתו גשר בין עמים ובין דתות בעולם שבו כל אחד הוא ישו, וישו חוזר להיות רק אחד מהעם. ביצירה שזכתה לביקורות נלהבות באירופה המיתוס הישועי של באך הופך לאירוע אוניברסלי מרגש ומפתיע שאין לו מקום או זמן.

ארנו גרלך, יו"ר אגודת הידידים באר-שבע  - וופרטל  ויו"ר הנהלת המקהלה סוגר גם הוא מעגל עם הפנייה אל תמיר גינץ בבקשה ליצור כוריאוגרפיה ליצירה. אביו של גרלך ספר לבנו על חייו כנהג בכפייה בשרות הרייך השלישי. הוא השביע את בנו בסוף המלחמה שיקדיש את חייו לבניית קשר בין גרמנים ליהודים ולכפר על זוועות השואה.

ההפקה נולדה אחרי שענקית התרופות "באייר" נענתה לבקשת מקהלה כנסיית וופרטל לסיוע פיננסי להפקה בימתית מלאה של יצירתו של באך. תזמורת הבית של החברה הוצמדה למקהלה וביחד הם ביקשו לקיים גשר לשלום בין נוצרים ליהודים, עם העצמת מסרי האהבה והסליחה בנצרות ומיגור השנאה כלפי היהודים, שהסיפור המיתולוגי ליבה. מסר זה הועבר ללהקת המחול קמע בפנייה אליה לשיתוף פעולה ביצירה. קמע היא אחת מלהקות המחול המובילות בארץ והיא פועלת בעיר באר שבע אשר חתומה על ברית ערים תאומות עם העיר הגרמנית וופרטל.

"הפסיון של מתיאוס 2727" – מאת הכוריאוגרף תמיר גינץ

יום שני, ה-23.10 בשעה 20:30

במשכן לאמנויות הבמה באר שבע.

מחיר: 259 ₪ . טלפון להזמנת כרטיסים: *8557

יום שלישי, ה-24.10 בשעה 20:30

תיאטרון ירושלים, אולם שרובר

מחיר: 199-249 ₪ . טלפון להזמנת כרטיסים: 6226* ,  02-5605755

מגיל 16 ומעלה/ המופע כולל עירום מלא.

משך המופע: 90 דקות ללא הפסקה

וידאו: https://youtu.be/hAkTLYK1PHg

מוזיקה: י. ס. באך  St. Matthews Passion

מנצח:  Werner Ehrhardt

תלבושות: לימור דרור

עיצוב במה: אדם קלר

עיצוב תאורה ותאורה פיסולית: ירון אבולעפיה

הבלט הופק על ידי חברת "Bayer" – גרמניה.

רקדנים:  אלדר אלגרבלי, אופק אדמוני, לוריס אשונג'ה,  מרקו דה אלטריס, שגיא בללי,  תום דויד,

נעה דהאן, עלמה לאואר, לו לונדרה, רונה לרנר, פיטר סטאר, נעם עפרון, עינב קרינגל, אליוט תומפסון.

להקת המחול קמע הנה אחד מהקולות המרכזיים בעולם המחול הישראלי.  הלהקה מזמינה את הצופים לחוויה מרתקת, אסתטית ומהוקצעת  במגוון יצירות מרגשות.

תמיר גינץ, המנהל האמנותי והכוריאוגרף של הלהקה, יוצר עבודות המהוות את הציר המרכזי ברפרטואר הלהקה. עבודותיו מאופיינות בשפה אישית וייחודית, המתבססת על הטכניקות הקלאסית והמודרנית והמאתגרת את רקדני הלהקה בעוצמתה. גינץ מצליח ליצור על הבמה עולם עשיר ברבדים השואב אליו את הקהל.

קמע הנה בית ל-14 רקדנים, ישראלים לצד רקדנים מרחבי העולם, בעלי אישיות ייחודית המביאים לבמה ביצוע אלגנטי, וירטואוזי ורענן.

קמע זכתה להצלחה בסיורי הופעות ובפסטיבלים יידועי שם באירופה, דרום אמריקה, בסין ובהודו. הלהקה מטפחת קהל צעיר של שוחרי מחול באמצעות מופעים לנוער וילדים.  בלהקה מועלות עבודות של כוריאוגרפים אורחים מהמובילים בעולם, לצד יצירה מקורית של כוריאוגרפים ישראלים ויוצרים צעירים.

רקדני הלהקה מקיימים פרויקטים חינוכיים של הוראה והסברה בבתי-ספר, מגמות ואולפנות מחול, סדנאות אמן, סדנאות רפרטואר ותכניות העשרה בכל רחבי הארץ.

קמע נוסדה בשנת 2002 כיוזמה משותפת של דניאלה שפירא ותמיר גינץ כלהקת הבית של מרכז המחול בת דור באר שבע.  קמע הנה שגרירה נאמנה של העיר באר שבע בעשרות מופעים מדי שנה בארץ ובעולם. צוות הלהקה על רקדניה מתגוררים בבירת הנגב והנם חלק בלתי נפרד מהקהילה התרבותית בעיר.


מקהלת הכנסייה BARMEN-GEMARKE

המקהלה הנה בעלת מוניטין למוזיקה כנסייתית ווקאלית בוופרטל למעלה מ 65 שנים. לאחר שקבל את התפקיד מידיהם של הלמוט קלופר ומנפרד שרייר, וולפגנג קלנסנר, מוזיקאי ונגן האורגן של הכנסייה, עיצב את דרכה היצירתית והעבודה הקולית של המקהלה שהתפתחה משנת 1933.  תוכנית הקונצרטים של המקהלה כוללת עבודות ווקאליות ספרותיות קלאסיות רבות וקונצרטי בכורה המציגים  יצירות מלחינים  עכשוויים. הקונצרט החודשי של המקהלה הוא דוגמא מצוינת למסורת זו.

יחד עם "Orchesterakademie an der  Immanuelskirche", שנוסד על ידי מקהלת הכנסייה, והמוזיקאים הצעירים המוכשרים שלהם, המקהלה עורכת חזרות מקצועיות על עונת הקונצרטים ל אורך השנה. התמיכה   של  Hartmut-und-Lore-Schuler-Stiftung Wuppertal, , Jackstädt-Stiftung ,,  Lacksstadt- -Stiftung., מוערכת ביותר כעזרה לפעולתה של המקהלה. המקהלה מונה כ-65 זמרים.

 

תזמורת l'arte del mondo

התזמורת נוסדה ב 2004, ועוסקת בנגינה של מוזיקה היסטורית כבסיס לעבודתה. התזמורת גם מנגנת בכלים מודרניים בהופעות מרהיבות ולה רפרטואר מגוון של יצירות מאת מלחינים קלאסיים ובני המאה ה - 20.

מעונת 2010/11 כל הקלטות תזמורת l'arte del mondo  הן בחברת SONY  / Deutche Harmonia mundi. "Amor Oriental" הוא התקליט הראשון שהוציאו בסוני באפריל 2011.

התזמורת הופיעה ברחבי גרמניה, בפסטיבל ישראל ובדרום אמריקה, תורכיה, שוויץ, צרפת, דנמרק, רוסיה ויפן. התזמורת מונה כ-35 נגנים.

תמונה: יוסי צבקר 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה