פיוטים לפתיחת שערי הלב לקראת יום כיפורמופע בכורה של יגל הרוש "להעיר את הלב מתרדמתו" - פיוטים לפתיחת שערי הלב לקראת יום כיפור. הערב (ה') בשעה 20:30, בבית הקונפדרציה בירושלים

מופע בכורה של המלחין- היוצר יגל הרוש, המציג לראשונה קומפוזיציות הנשענות על המקאם לשירים מתוך "דיוואן יגל בן יעקב" – קובץ פיוטים שכתב בעשור האחרון וייצא לאור בשנה הקרובה. לצד הקומפוזיציות לפיוטים מהדיוואן, יבוצעו במופע גם פרשנויות חדשות למקורות ההשראה של הרוש והטריו שלו: ממזמורי תהילים, דרך שירת הבקשות של יהודי מרוקו, ועד לשירה חדשה של משוררים בני זמננו – כולם חוברים למעין "תיקון חצות" מודרני. המופע יתקיים היום חמישי, 28 בספטמבר 2017, ח' בתשרי תשע"ח בשעה 20:30 בבית הקונפדרציה, רחוב אמיל בוטה 12, ימין משה, ירושלים.

לאחר שהקים את האנסמבל שיר-ידידות, שהעניק פרשנות חדשה לשירת האהבה המיסטית של יהודי מרוקו – שירת הבקשות – חושף הרוש קובץ שירים ופיוטים חדש, "דיוואן יגל בן יעקב". הקובץ מכיל 32 פיוטים ושירים, ולצדם 32 קומפוזיציות הנשענות על המודוס המוזיקלי המזרחי, המקאם. הדיוואן משחזר את המבנה של אחד הריטואלים היהודיים הליליים, "תיקון חצות", ומציג פיוטים חדשים המיועדים להיות חלק ממנו.

תיקון חצות, על-פי המסורת היהודית, הוא תפילה וזעקת שבר על גלות השכינה ועל גלות הלב המסתעפת ממנה. חלקו הראשון של התיקון בנוי מקינות שנאמרו בישיבה על הקרקע, וחלקו השני מתפילות ובקשות המדגישות את הצימאון, הציפייה לגאולה והנחמה.

"דיוואן יגל בן יעקב" והמופע הנלווה אליו מבקשים לשמר את המבנה ההולך ומתגבר של "תיקון חצות", המשקף את התנועה מחשכת הליל לזריחה, מאפלה לאורה, מתרדמה ליקיצה – ובהתאמה סמלית את התנועה מגלות הלב לגאולתו. באמצעות שירת רבים המופע מבקש להפוך את הקהל, ולו לרגע, לחלק בלתי נפרד מההרכב, ואת חלל המופע לבית-תפילה. בכך מבקש "דיוואן יגל בן יעקב" להיות נדבך נוסף בתחיית עולם הפיוט – הפעם לא רק דרך ביצוע של פיוטים קדומים, אלא דרך ניסיון לכתוב פיוט מודרני ולטעת אותו בתוך ריטואלים מתחדשים.

יגל הרוש שירה, קמנצ'ה, נאי | אוריה הרוש גיטרה, עוד, שירה | אביעד בן-יהודה כלי הקשה | נגן אורח רוני גנאור טאר, בגלמה, יילי טמבור

בית הקונפדרציה ע"ש קלמן סולטניק בירושלים שוכן על קו התפר שבין העיר העתיקה לעיר החדשה, בין השכונות היהודיות לערביות, ומבקש ליזום ולקדם דיאלוג בין תרבויות, מסורות ועמים בתחומי הספרות, המוזיקה והתיאטרון. פעילות בית הקונפדרציה מתקיימת בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות; ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

מחיר כרטיס – 70 שקל. לרכישת כרטיסים: בימות, 6226*, 02-6237000

* ניתן לרכוש כרטיסים גם דרך בית הקונפדרציה, בטל' 02-6245206, שלוחה 4

תמונה: חי אופק 

 

 

  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה