מהפכת האמנות היהודית : דור חדש של אמנים יוצא לדרךזהות מזרחית, טייפקאסט מפתיע לאדמו"ר ולעג למוות הם רק חלק מנושאי תערוכת סיום מעוררת-מחשבה המרעננת גבולות אמנותיים וסוחפת את חושי הצופים

בוגרי המחזור הראשון של "פרדס"- בית הספר הגבוה לאמנות חזותית גבעת ושינגטון יציגו בבכורה ארצית ב'בית הנסן' תערוכות יחיד אשר מביאות לשיא ארבע שנות לימודים ב'פרדס' ולימודי תואר משולב לאמנות והוראת אמנות ב'מדרשה' בבית-ברל.

בין התערוכות יעלה מיצג הנוגע בשאלת הזהות המזרחית, סדרת עבודות בפיסול, ציור ווידאו ארט המציגה מיקס חדשני של אדמו"ר חסיד ותרבות האפרו-פופ, ציורי ענק מופשטים, סדרת ציורים הלועגים למוות ולאומללות כהוצאת לשון בפני הגורל ועוד. האמנים מגיעים מכל רחבי הארץ, דתיים, חילוניים, צעירים ומבוגרים, ממרכז הארץ ומהפריפריה החברתית. חלקם אף חברים בכפר האמנים "תרבוש" בקרית מלאכי – גרעין אמנותי-חברתי של תלמידי 'פרדס' ו'מזמור' לקידום תרבות ויצירה בקהילה המקומית. מהפיכת האמנות היהודית יוצאת מגבולות הפריפריה אל מעוז היהדות - ירושלים. התערוכה הראשונה של בוגרי 'פרדס' מסמנת את תחילתה של המהפכה ותתקיים ביום חמישי, כ"ו בתמוז התשע"ז, 20.7.2017, ב"בית הנסן", ירושלים, ותוצג עד ה26.7.2017. לפתיחת התערוכה הוזמנו מובילי דעה בתחומי האמנות השונים, אנשי עסקים, אנשי תקשורת, שרים חברי כנסת ובכירים בחברה הישראלית.

כבר כיום ניתן לראות את מהפיכת התרבות בישראל שהולכת ומתפתחת עם אמנים שונים, מגזריים, פריפריאליים, שמגיעים מהקצוות ופורצים למיינסטרים הלאומי. לאחרונה, רואים את ניצני המהפכה גם בתחום האמנות החזותית. ל"פרדס" חלק נכבד בכך. בשנים האחרונות מתחוללת מהפיכה של ממש- הן מבחינת היצירה, הן מבחינה פוליטית והכי חשוב גם מבחינה ציבורית- מגזרים שלמים שעד כה לא השמיעו את קולם בתרבות הכללית מפשילים שרוולים ויוצרים. יצירה יהודית על כל גווניה-  אמנות חזותית, ציור, ווידאו ארט ועוד. האמנות היהודית שוברת את חומות הפריפריה ומגיעה לירושלים.

בי"ס "פרדס" הינו יחיד במינו בנוף התרבות והאמנות בישראל, מוסד שלקח על עצמו להביא לידי ביטוי את האמנות היהודית שצומחת מתוך הציבור על כל חלקיו וקצותיו. למרות הסינון המקצועי, ביה"ס הולך וגדל עם השנים וישנו ביקוש מצד אמנים ואמניות להביע את עצמם- מתל אביב ומבאר שבע, מהעיר ומהכפר, נשים וגברים, דתיות ודתיים, מכל הגילאים. ישנם מיצגים נדירים מקוריים ושונים מהנוף ה"מוכר". צוות המורים ההטרוגני (אמנים מן השורה הראשונה בארץ) נבחר בקפידה כדי לתת לתלמידים את כל הכלים, על כל גווניהם, כדי לסלול את דרכם ליצירה ייחודית שלהם- משהו אחר, מקורי ו... יהודי.

פורת סלומון, מנהל 'פרדס': "לפני 4 שנים כשחלמנו את 'פרדס' התחושה הייתה שיש קבוצה גדולה של אמנים בנפשם שלא מוצאים את המקום שיאפשר להם להביא את הקול הייחודי שלהם אל העשייה האמנותית. המציאות הפתיעה גם אותנו", מספר סלומון,"40 סטודנטים לומדים היום אמנות ב'פרדס' בכל תחומי האמנות החזותית, משייפים את הקול האישי והייחודי שלהם ומפתחים שיח אמנותי עמוק ועכשווי. הבוגרים הראשונים שמסיימים כעת ומציגים את תערוכת היחיד הראשונה שלהם הם קבוצת הנחשונים של קהילת פרדס. אני בטוח שבאי התערוכה יהיו עדים לרגע מכונן באמנות של הדור הבא".

פתיחת התערוכה הראשונה של בוגרי 'פרדס' לאמנות יהודית עכשווית תתקיים 
ביום חמישי, כ"ו בתמוז התשע"ז, 20.7.2017, ב"בית הנסן", ירושלים.

תמונה: באדיבות פרדס 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה