איפה המדע יהיה עוד 40 שנים?תערוכה אינטראקטיבית מרתקת במכון ון-ליר בירושלים לציון 60 שנות פעילות קרן פולברייט בישראל שכוללת סביבות תצוגה, אובייקטים, הקרנות וידאו, מיצבים ומתקנים והכל סביב נושא מדע, תרבות וידע

תערוכת Beautiful Knowledge תיפתח היום (ד'), בבניין אקדמיית פולונסקי, במכון ון ליר בירושלים. התערוכה, שיזמה קרן חינוך ארה”ב-ישראל, המנהלת את תכניות פולברייט בארץ, לציון 60 שנות פעילות, מציעה מבט על הישגי בוגרי תכניות פולברייט בישראל, ובמסגרתה יוכלו המבקרים לשוטט בין מספר סביבות תצוגה, שימוקמו במרחב מבנה האקדמיה.

לדברי ד״ר ענת לפידות-פירילה, מנכ״לית הקרן, הרצון להעשיר את הידע האנושי ולקרב לבבות מניע את תכניות פולברייט ברחבי העולם, והתערוכה תציג ערכים אלו, תוך שימוש והתמקדות בהישגיהם של מלגאי הקרן הישראלים. "התערוכה מדגישה כי רעיונות, תיאוריות ופרוצדורות מחקריות מיטיבות לצמוח כאשר מסירים חסמים תרבותיים, גיאוגרפיים ואף דיסציפלינריים", אומרת ד"ר לפידות-פירילה.

בין המוצגים הבולטים:

"Bright" - סרטון ויזואליזציה ממוחשבת בהפקת סטודנטים מהמכון הטכנולוגי בחולון אשר עוקב אחר תהליך נדידת ידע באמצעות מעקב אחר ציטוטים מדעיים. הסרטון, שהתבצע בשיתוף עם חברת Elsevier ואשר מבוסס על ניתוח נתונים מתוך מאגר המאמרים המדעיים שלה, ממחיש, בהקרנת ענק, את הנדידה של מאמרים בתחומי המדעים והשפעתם על שדות מחקר אקדמיים שונים. המאמרים מומחשים ככוכבים והשפעתם על מחקרים שונים מומחשת באמצעות צברים של כוכבים המסומנים בצבעים בהתאם לדיסציפלינות השונות.

במיצב משותף, העוסק במבחר סופרים בוגרי פולברייט, יוצג בין השאר ״שיר במבחנה״ – תרגום שיר למולקולת דנ"א ופריטים ויצירות שנאספו מהיוצרים. בנוסף, יוצגו ויזואליזציות על אודות יצירות של מלגאי פולברייט שהשתתפו בתכנית לכתיבה יצירתית באיווה, וכן של נתונים מתוכן. סיני רוסינק אצרה וניתחה את המידע באמצעות כלי תוכנה בקוד פתוח, והמוצגים מספקים הצצה מזווית דיגיטלית לתחום מדעי הרוח. בין בוגרי התוכנית שמות מוכרים רבים, ביניהם א. ב. יהושע, מאיר ויזלטיר, אהרן מגד, רוני סומק, דורית רביניאן, סביון ליברכט, אתגר קרת, שמעון אדף, סמי ברדוגו ודן צלקה.

קפסולת זמן (כמוסת הזמן), בעיצוב משותף של המעצבים רן קזס, לירן אלבז ואוצר התערוכה, אבי מולר: הקפסולה, שנוצרה במיוחד לכבוד התערוכה, תאפשר את סיכום פועלם של בוגרי פולברייט בעבר ותנסה לחזות לארבעים שנות המחקר והיצירה הבאות. כמוסת הזמן תאצור בקול, תמונה ואובייקטים את תחזיותיהם של חוקרים ויוצרים בולטים, כמו גם את המחשבות והמסרים של באי התערוכה.

"Angel of Death" - כמחווה מיוחדת לישראלי זוכה פרס הנובל (ומלגאי פולברייט) פרופ׳ אהרן צ׳חנובר ושותפיו, פרופסור אברהם הרשקו ופרופסור אירווין רוז (שגילו את החלבון אוביקוויטין, ubiquitin, אשר משמש כמנגנון ביוכימי לתיוג חלבונים פגומים, שעל התא לפרקם), יוצג פסלו של האמן האמריקני מייק טיקה (Mike Tyka). הפסל, בצורת החלבון אוביקוויטין, ממחיש, לדברי יוצרו – ביוכימאי בהכשרתו – את "יופיו של החלבון מושא המחקר בצורה פיזית".

תצוגות נוספות יכללו התייחסות לאבולוציה של החיטה ו"אם החיטה" ויציגו מבחר של פריטים מקוריים שנאספו בידי אהרן אהרונסון, רבקה אהרונסון וממשיכיהם (בהשאלת העשבייה שבאוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים). התצוגה תכלול מחווה לחתן פרס ישראל ומלגאי פולברייט, פרופ' אביתר נבו.

פרופ׳ חוסאם חאייק, פרופסור מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון, יציג פיתוחים שזכו לפרסום עולמי, בהם ״אף אלקטרוני שיאפשר גילוי לא פולשני של סרטן".

בתערוכה תוצג ספרייה שנבנתה בצורת מפת ארה"ב ובה ספרים שבחרו בוגרי פולברייט. בכל ספר יוצב מעין "כרטיסי קורא" אישי, ובו אזכור להשראה וליופיו של תחום ידע מסוים באמצעות ציטוט, איור ואמירה אישית שנבחרו על ידי המלגאים. 

"התערוכה מהווה ניסיון לדגום ולהעניק משמעות לפירות המחקר המדעי והיצירה הספרותית של בוגרי תוכנית פולברייט", אומר אוצר התערוכה, אבי מולר. "היא עושה זאת תוך בחינת הזיקה בין ידע ליופי ותרגומה לסביבות תצוגה, הקרנות ואובייקטים. בד בבד, עוסקת התערוכה בניסיון להעריך את כיווני ההתפתחות של הידע האנושי בארבעים השנים הבאות. במובן זה, התערוכה היא תהליך בו אנחנו מפיקים, ביחד עם המבקרים, חומרים לכנס העתידי שתחגוג קרן פולברייט במלאות 100 שנים ליסודה, בשנת 2056. ההערכות שלנו בנוגע לעתיד הידע, הטכנולוגיה והאומנות מתבססות על התחזיות של מגוון מדענים בולטים ומספר אומנים ויוצרים, כולם בוגרי התוכנית. לצד ההערכות המקצועיות, אנחנו מזמינים את המבקרים בתערוכה לקחת חלק בתהליך יצירת כמוסת הזמן  ולתרום את התחזית האישית שלהם' בצירוף מסר לילדיהם, נכדיהם וניניהם". 

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב, ללא תשלום, מה- 29 ביוני ועד ל- 11 ביולי בין השעות 9:00 -17:00.

קרן החינוך ארה"ב-ישראל הינה קרן דו-לאומית הממומנת על ידי ממשלות שתי המדינות. הקרן שמה לה למטרה לתרום לקידום ההבנה בין שני העמים, לפיתוח מנהיגות חברתית, לעידוד מצוינות אקדמית ולהרחבת גבולות הידע האנושי באשר הוא. הקרן, באמצעות תכנית פולברייט, מעודדת חילופי סטודנטים ואנשי סגל בין מוסדות אמריקנים וישראלים, ובכך ממלאת תפקיד משמעותי בקידום קשרי מדע, בפיתוח השיח האינטלקטואלי וביצירת מצוינות אקדמית וחברתית.

קרדיט צלם: טלי ברקאי , מייק טיקה 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה