לזרוק, לשמור או להציג בתערוכה?משחק עתיק שהועבר אליכם בירושה, לוח שנה בעל ערך היסטורי ואפילו מסכות של משה דיין או מסכת מפעל הפיס - במוזאון ארצות המקרא בירושלים יוצאים עם פרויקט ייחודי במסגרתו יוצגו במוזאון חפצים ייחודיים השמורים בבתים בישראל

מוזאון ארצות המקרא בירושלים יוצא עם מיזם ייחודי ומציע לציבור הרחב להציג במוזאון חפצים פרטיים בעלי משמעות, סיפור מעניין, ערך היסטורי או אומנותי, לטובת תערוכה שתיקרא "קהילה אוצרת". במסגרת הפרויקט יקדיש המוזאון מרחב מוזאלי שבו יוצגו החפצים השמורים דרך קבע בביתם של האנשים ותינתן במה לסיפורים שמאחוריהם. בין החפצים שאותם מחפשים במוזאון: מסכות ייחודיות ובעלות סיפור מעניין, סוגי משחקים עתיקים, יקרי ערך או נדירים, חפצים מעניינים שבהם נעשה שימוש במקום, מאורע מוכר או על ידי אנשים מוכרים, לוחות שנה ומכשירים למדידת זמן בעלי ערך אסטרונומי או היסטורי יוצא דופן ועוד. בשלב ראשון, כאמור, שואפים במוזאון לרכז תערוכה שתתמקד במסכות ייחודיות כבר בפורים הקרוב.

כלל הפריטים שיגיעו למוזאון יבחנו על ידי וועדה שתכלול אנשי אקדמיה, אומנות וקהילה, במטרה לאתר חפצים שאינם שגרתיים, בעלי ערך אנתרופולוגי, דתי, גאוגרפי, עיצובי, אומנותי או היסטורי, מעבר לערך הסנטימנטלי המשפחתי. החפצים יוכלו להיות בעל ויזואליות יוצאת דופן או "לספר סיפור" המאיר אותו באור שונה מהמקובל או כזה שנעשה בו שימוש באירוע מוכר.

עד כה כבר נאספו במוזאון חפצים רבים, הכוללים בין היתר אוסף מרשים של מסכות שצפוי להיות מוצג בתערוכת מסכות כבר בחג פורים הקרוב: מסיכות פורים של משה דיין משנות השישים, מסיכה סינית שעשויה ממשי אשר שימשה את האופרה הלאומית בסין בתקופה שזו נפתחה למערב, מסכות דרום אמריקאיות, מסכות אפריקאיות, מסכות וונציאניות, מסיכות ממקסיקו המשמשות ילדים בפסטיבל המתים ועשויות מאגוזי קוקוס ובלוטים, מסיכת מוגלי ששימשה תאטרון ירושלמי שהעלה את ספר הג'ונגל למבוגרים, מסיכות בסגנון קומדיה דל ארטה, מסיכות מעולם הקולנוע והתאטרון ועוד. אוסף המסכות הוא רק חלק מהפרויקט הנרחב "קהילה אוצרת", שכולל גם אוסף של לוחות שנה המציגים באופן ייחודי בין היתר את חג ט"ו בשבט, אוסף מאזניים, תעודה של מכירת מטוסים לנאצים, המיקרוסקופ הראשון שתרם רוטשילד למעבדה הראשונה של מכון ויצמן ועוד.

לדברי ד"ר עדית קמחי, מנהלת מחלקת החינוך וההדרכה במוזאון, שיזמה ומנהלת את הפרויקט: "יחד עם צוות האוצרות המקצועי של המוזאון אנו מגלים את הסיפורים המרתקים שאנשים שומרים בבתיהם, סביב מסכות שרכשו או קיבלו פעם, וסביב עשיית מסכות. המסכה יוצרת מציאות אחרת באלפית שנייה ומהבחינה הזו היא אפקטיבית מאוד ביצירת אשליה, ממש כמו מסך המחשב, ובתקופה בה שולט המסך, החלטנו להפנות זרקור חינוכי דווקא לעבר המסכה. התערוכה תבחן את השימושים ואת המצבים שבהם האדם בוחר במסכה: להגנה, להסתרה, להחצנת רגש, לאימוץ זהויות,  להשתייכות, להומור ועוד. בעולם הקדום המסכה גם שירתה צרכי פולחן מגוונים. ישנם פריטים באוסף המוזאון המדגימים זאת היטב, ואנו מוציאים זאת גם בסיפורי מקרא כגון תמר ויהודה, מסווה למשה בעת שירד מהר סיני ועוד. ככל שעובר הזמן נאספים אצלנו יותר ויותר חפצים ואנו נחשפים ליותר רבדים בהיסטוריה. אנחנו מזמינים את הציבור הרחב לקחת חלק בפרויקט ולאתר את האוצרות החבויים בבתיהם".  

 תמונות: באדיבות יח"צ

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה