האם ביטוח דירה יהפוך לחובה?את ביטוח החובה לרכב כולנו מכירים ומודעים לחשיבותו. בחודשים האחרונים עולה קריאה להפוך גם את ביטוח הדירה לחובה – וכך להתכונן מראש לאסונות אפשריים שמביא איתו משבר האקלים

pixabay.

לצד כותרות שעוסקות במשבר הדיור ובעיות הביטחון, יש משבר נוסף שממשיך לככב, והוא – משבר האקלים. בשנים האחרונות התרחשו מספר רעידות אדמה בישראל ובמדינות השכנות והחשש הריאלי מפני רעידת אדמה מעלה בעיות שעיקרן סביב בניינים ישנים שיכולים להתמוטט בכל רגע.

ביטוח דירה בישראל נמצא היום בגדר המלצה, אך קולות שונים מעלים את האפשרות שהוא יהפוך להיות חובה לכל בעל דירה או שוכר בישראל. אם תתרחש חלילה רעידת אדמה או שריפה, ובניין שאינו מבוטח יתמוטט, בעליו ככל הנראה ימצאו את עצמם חסרי אונים.

בעקבות ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים, המפקח על הביטוח, משה ברקת, מציע חובת ביטוח לדירה, כפי שקיים ביטוח חובה לרכב.

מה מכסה פוליסת ביטוח דירה?

ביטוח דירה מכסה נזקים אפשריים לדירה, למבנה ולתכולה. נזקים כמו נזקי אש (שריפה למשל), נזקי טבע כמו שיטפונות, ברקים ורעמים קשים, שלג, פריצה, רעידת אדמה, נזקים לריהוט או גניבת מוצרים אלקטרוניים או תכשיטים, ואפילו במקרה שנפל כלי טיס על הדירה או התנגש בה חלילה רכב.

ניתן לבטח את הדירה, המבנה והתכולה – או רק אחד מהם. כאמור, כיום לא מדובר בביטוח שנחשב חובה אך כנראה שבשנים הקרובות נשמע על מהפך בתחום.

למרות שהביטוח לא חובה. האם כדאי לבטח?

אירועי החיים הוכיחו מעל לכל ספק כי חייבים לבטח לפחות את הרכוש שנמצא בדירה (התכולה). לאדם מן השורה, הרכוש שנמצא בביתו הוא בדרך כלל הרכוש הפרטי שיקר לו ביותר. בנוסף, אף אחד מאיתנו לא חף מפני נזקים אפשריים.

רק בשנה האחרונה שמענו על הרבה מקרים ברחבי העולם של שיטפונות שגרמו לנזקים אדירים או שריפות בארה"ב שהותירו אלפי אנשים ללא קורות גג. לכן, היו מוכנים מראש והיוועצו עם סוכן ביטוח מקצועי כדי להבטיח שאתם רוכשים את הביטוח המתאים למבנה בו אתם גרים – בעיקר אם מדובר בבניין ישן שלא עבר תמ"א 38.

בית הוא המקום הבטוח בעולם, אבל גם הוא צריך ביטוח

אסונות האקלים מלמדים אותנו שאי אפשר להתעלם מהם. לפי הערכות בישראל, מעל ל-28 אלף מבנים עלולים להינזק או להיהרס בתרחיש של רעידת אדמה.

הביקוש לביטוחי דירות עלה בעשור האחרון בעשרות אחוזים. אגב, הביקוש הוא לא רק לביטוח תכולה כפי שנהוג לחשוב, המספרים מספרים כי עלה גם הביקוש לביטוח מבנה וביטוח צד ג'.

את ההערכות לקראת תוצאות משבר האקלים מתחילים כבר מעכשיו. ראשית, בדקו שיש לכם ביטוח דירה, מדובר בכמה מאות שקלים שיחסכו לכם כסף רב במקרה של נזק גדול. לאחר מכן בדקו שהפוליסה מתאימה לצרכים העכשוויים שלכם, ומכסה אתכם מכל הכיוונים.

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה