אוהבים את הטבע? למה לא לתת לו להכנס הבייתה?

ישנם שימושים רבים ומגוונים לחלוקי נחל, אך הראשון והפשוט ביותר הוא ריצוף או חיפוי ירוק (אורגני) לקירות. זה כלל לא משנה היכן בבית תמקמו אותם - אם בחדר האמבטיה, מאחורי האח בסלון, כחיפוי לכיור המטבח ועוד - חלוקי הנחל מהווים תוספת מפוארת ואסטתית לכל משטח. עם החלת הריצוף או החיפוי כל החלל מקבל מראה טבעי ופראי, שגורם לכל אורח להרגיש כאילו יצא לטיול בג'ונגל - חווית שהות ייחודית שלא יפסיקו לדבר עליה. 

 

שימושים דקורטיביים בייתים נוספים לחלוקי נחל

אם נחזור מעט אחורה בזמן (כמה עשרות אלפי שנים), נוכל לצפות בעדויות על שימוש בחלוקי נחל לצרכים ביתיים כגון כלי מטבח, תכשיטים ועוד. לא פלא שהאבנים הללו היו ונשארו פופולריות מאוד - שימושן בשנים האחרונות כאמצעי נוי ואסתטיקה עבור גינות וחצרות יוקרה הולך וגובר.

ברגע שיוצאים מבין כותלי הבין אל החצר, מגלים שימושים נוספים רבים עבור חלוקי הנחל, כגון תיחום שטחי צמחיה, יצירת גינת ירק, יצירת משטח ישיבה, שבילים ועוד. תחת שבילים או אזורי ישיבה נהוג לפרוס יריעת פלריג המונעת את צמיחתם של העשבים השוטים ומעליה מפזרים את מצע חלוקי הנחל - בחלקים כאלו כדאי להיוועץ עם מעצב גינות בעל ניסיון המתמחה בעבודות עם חלוקי נחל.

 

למה דווקא חלוקי נחל?

בחלוקי נחל אפשר להשתמש עבור סגנונות עיצובי גינה שונים; למשל, ניתן לתעל אותם לטובת עיצוב גיאומטרי מסודר, או לטובת עיצובים פראיים יותר. הם דרך מצוינת ליצור נוף בגינה, במיוחד נוף טבעי. ניתן להשתמש בגדלים שונים כדי ליצור קרקע כיסוי, גבעות וטרשים. שימוש בצבעים שונים גם יכול להוסיף עניין או להגדיר שטחים בגן, וזאת בנוסף על הדגשת הצמחייה.

 

טיפ: מומלץ להניח מתחת לשכבת החלוקים רשת מיוחדת לסינון מים ולשמירה על יציבות האבנים.

 

את חלוקי הנחל ממיינים בקפדנות בהתאם לצבעם, גודלם וצורתם; מיד בתום תהליך המיון והסינון מוכנות האבנים לשימוש. העבודה עם חלוקי נחל בתור ריצוף היא פשוטה וקלילה כל כך עד שכל אחד יכול להתקין אותו בעצמו - שטיח חלוקי נחל מורכב כמו רוב הפסיפסים: חלוקי אבן המודבקים על רשת שמודבקת לאריח חלק. היתרון הבולט ביותר באריחי חלוקי נחל הוא הקלות בה כל אחד יכול להתקין אותם בבית, ממש בעצמם (רק  תחפשו מדריך DIY, או היוועצו עם אותו מתכנן גינות).