סמ"ר ד', חייל חרדי, עלה ממרוקו ללא משפחתו מתוך ציונות ורצון עז לעשות שירות קרבי ומשמעותי. הוא הראשון מבין משפחתו אשר התגייס לצה"ל והוא גאה בכך

סמ"ר ד', משגיח כשרות בצה"ל, נולד במרוקו, שם הוא למד בבית ספר חרדי. במסגרת זו הוא עשה שיעורים בעברית ולמד לימודי קודש. הוא מספר "הקהילה במרוקו אינה גדולה, היינו עשרים תלמידים בכיתה." על הקשר שלו לישראל הוא מספר "מאז שהייתי קטן שמעתי עליה דברים טובים, על קדושתה והמקום עצמו. לפני העלייה, התלבטתי אם לעבור לגור בצרפת כמו החברים שלי וללמוד שם, או לעשות עלייה לארץ. בסוף, לאחר מחשבה נוספת הגעתי למסקנה שאני רוצה לעשות עלייה, מתוך אמונה שיהיה לי יותר טוב בארץ ישראל. בנוגע לשירותו הצבאי הוא אומר "ישר כשהגעתי ידעתי שאני רוצה להתגייס. ידעתי שצה"ל זו הדרך שלי להכיר את התרבות הישראלית לעומק. ההורים שלי מעט חששו מההחלטה שלי להתגייס ללוחמה, אך הם תמכו בי. אני הראשון מהמשפחה שמשרת בצה"ל, מבחינתי זה היה משהו מובן מאליו להתגייס, זו המחויבות שלי להגן על עם ישראל."

סמ"ר ד'. תמונה: דובר צה"ל

סמ"ר ד' עלה בשנת 2016 והתגייס באוגוסט של אותה השנה. המסלול אליו התגייס נקרא 'חרב'. הוא מיועד לחיילים חרדים צעירים ורווקים אשר משרתים במסלולי הלוחמה ותומכי הלחימה. בין היחידות הלוחמות במסלול 'חרב', היחידה אליה התגייס סמ"ר ד' הינה פלגת הנגב, אשר הוקמה בשנת 2010 והייתה ליחידה הקרבית הראשונה לחרדים המיועדת לבעלי פרופיל 72. החיילים בפלגה משרתים בבסיס נבטים של זרוע האוויר והחלל ומאבטחים את השטח.

הוא מספר "בחרתי להתגייס ללוחמה מתוך רצון לתרום למדינה. בפלגה הייתי באימון מתקדם, אך זמן מועט לפני קבלת תעודת הלוחם פרקתי את הכתף ולכן עברתי תפקיד. אהבתי במיוחד את האווירה שהייתה בפלגה. אני מרגיש כי התחברתי מאוד למשימות שהיו לי שם והכרתי חברים מדהימים. הוא מוסיף לגבי מפקדיו "הם היו מאוד משמעותיים בשבילי, הם התייחסו אליי כמו לאחיהם וזו חוויה שאני לא אשכח. הם תמכו בי ועזרו לי עם קשיי השפה."

לאחר מכן, עקב פציעתו הוא עבר לתפקיד של משגיח כשרות. כיום הוא בשנת מעו"ף (מצוינות, עתיד ופיתוח אישי) זהו פרויקט ייחודי אשר מתקיים תחת מנהלת החרדים הצבאית. במסגרת פרויקט זה, הוא עובר הכשרות מקצועיות אשר יספקו לו כלים מקצועיים לעתיד להשתלבות בשוק העבודה. חיילים חרדים מן מסלול 'חרב' מגיעים אל הפרויקט לאחר כשנתיים שירות ביחידה שלהם כלוחמים ותומכי לחימה, ובמהלך תקופה זו עד סוף שירותם הם לומדים במכללות אזרחיות המתואמות לחרדים במקומות שונים ברחבי הארץ . בנוסף, הם משלימים השכלה או רוכשים מקצוע לצד סדנאות העצמה והכוונה תעסוקתית.

הוא מוסיף על המסגרת בו הוא נמצא במהלך שנה זו "אני לומד במכללה למנהל בירושלים הנדסת בניין. זאת, מעסיק אותי רבות ואני מנסה להשקיע בכך את כל מאמציי.

 תמונה: דובר צה"ל


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה