זומנת לחקירה באזהרה? המדריך לנחקראם קיבלת זימון לתחנת המשטרה, כדאי מאוד אם סיבת הזימון שבגינה הוזמנת לתחנת המשטרה, מגדירה אותך כחשוד. חשוד הוא אדם אשר מתבקש לסור לתחנת המשטרה לצורך חקירה תחת אזהרה.

 

במידה ואתה מזומן לתחנת המשטרה לצורך מתן עדות, הרי שמוסר מעליך האיום לסטטוס החשוד, אולם אם זומנת לצורך חקירה באזהרה, אתה תחת הסטטוס חשוד ועליך לדעת מה כדאי ומותר לך לעשות במסגרת סיטואציה זו ומנגד, ממה כדאי לך לחלוטין להימנע.

העצה הטובה ביותר עבור כל אדם שמזומן לתחנת המשטרה לצורך חקירה באזהרה היא להתייעץ עם עורך דין המומחה בתחום הפלילים. כדאי מאוד שלא להוציא מילה מהפה בסיטואציה זו ללא הנחיה של עורך הדין.

חשוב מאוד לדעת שהיוועצות בעורך דין פלילי במקרה מעין זה, יכולה לחסוך לך הסתבכות מיותרת והליך פלילי.

עשה ואל תעשה במקרה בו זומנת לחקירה תחת אזהרה

כדאי מאוד לדעת, שחוקרים אשר עומדים בראשי חקירות, מנסים להוציא מחשודים גרסאות ראשוניות שלהם למקרים בהם הם חשודים, עוד בטרם הם מתייעצים עם עורך דין פלילי.

 לכן, אם זומנת לחקירה, עליך להגיע לחקירה זו מוכן מראש, מתוך ידיעה שהחוקרים יעשו הכול על מנת להוציא ממך גרסה או הודאה, מבלי שתתייעץ עם עורך דין הרלוונטי לסיטואציה.

 להודאה או מסירת גרסה ראשונית לדברים מבלי להיוועץ עם עורך דין, עלולים להיות השלכות מרחיקות לכת עבור הנחקר. העצות החשובות ביותר עבור כל אדם שנחקר תחת אזהרה במשטרה הן:

  • בשלב הראשון, עוד בטרם החוקר מתחיל את החקירה, עליך לדרוש באופן חד משמעי להיוועץ עם עורך דין פלילי. במידה והחוקר איננו מעוניין לאפשר לך היוועצות מעין זו, עליך לדרוש בתוקף בתוכן החקירה, כי ביקשת להיוועץ עם עורך דין פלילי וקיבלת סירוב מהחוקר.

 

  • עליך לזכור שזכותך המלאה לשתוק. בגין זכות השתיקה אינך חייב לענות על אף שאלה במהלך החקירה. אולם, לא פעם שתיקה יכולה לסבך את הנחקר בהמשך ההליכים המשפטיים, במידה והוא יועמד לדין ולכן, אם יש לך גרסה פשוטה, אשר איננה מעלה צל של חשד בך, כדאי שתספר אותה. כדאי מאוד לדבוק בגרסה ולא לשנות או לשכוח פרטים חשובים

 

  • אם נעצרת והביאו אותך באופן ישיר לחקירה במשטרה, כדאי שתדע שיש לך את הזכות להודיע לאחד מקרובי המשפחה שלך על מעצרך. מדובר בזכות חוקית ובסיסית אשר בהחלט לא כדאי לוותר עליה. דרוש זאת בתוקף.

 

  • כדאי מאוד שלא להתפתחות לשתף פעולה עם שוטר המביע יותר מדי אמפטיה, הבנה או נחמדות כלפיכם. לא פעם מדובר בשוטר שמנסה לדובב אתכם בדרכים נחמדות למסור גרסה המתאימה לחקירה או לדבר למרות שאינכם מעוניינים לדבר

 

  • עליך לזכור שהחקירה בתחנת המשטרה, איננה חקירה ב4 עיניים שלך ושל החוקר גרידא. מרגע שנכנסת לניידת השיטור, יתכן מאוד שמקליטים אותך או צופים בך. חשוב מאוד לשים לב לכל מילה היוצאת מהפה במכוון או שלא במכוון. כל דבר שתגיע עלול לשמש נגדך.

 

  • מרגע שנכנסתם לחקירה הכול מתועד ולכן, גם אם השוטר אשר חוקר אתכם מנסה לשדר לכם שמדובר בשיחת חולין בינכם לבינו, הרי שגם היא מתועדת.

 

  • גם אם החוקר מבטיח לך שאם תודה תוכל להשתחרר מהמעצר ותחזור לביתך, אל תאמין לו. מדובר בתרגיל אשר חוקרים עושים לא פעם על מנת להוציא הודאה בכל מחיר מנחקר. לעולם אל תודה במשהו שלא עשית רק כי אתה חושב שזה מה שיסייע לך לחזור לביתך ולסיים את תהליך החקירה המייגע.

 

  • כדאי מאוד להיות מודע לכך שעל אף שאתה נתון בחקירה, הרי שלחוקר אין שום זכות לצעוק עליך, לאיים עליך או להתנהג אליך בצורה לא יפה. אם החוקר עושה זאת בכל זאת, כדאי מאוד לומר לו שאתה יודע שאין לו שום זכות לגיטימית וחוקית להתנהג אליך כך ואם הוא לא יפסיק לאחר החקירה אתה תגיד נגדו תלונה.

 

  • לאחר החקירה, החוקר יביא לך טופס לחתום עליו. הטופס מהווה את תוכן החקירה שלך ואמורה להיות רשומה בו החקירה שלך מילה במילה. בטרם אתם חותם על הטופס הזה, כדאי מאוד שתקרא היטב את תוכן החקירה ותוודא שלא שינו מילים שאמרת או הוסיפו דברים שלא נאמרו.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה