אנו יודעים משיעורי פסנתר בילדותינו שכאשר אנו לוחצים על המקלדת היא מפיקה צליל, גבוה או נמוך. אך אם נלחץ על מקלדת שליטה, נגלה כי היא אינה מפיקה צלילים, וזוהי בדיוק המטרה שלה.

 

המקלדת עצמה אינה מפיקה את הצלילים, משום שתפקידה הוא לשדר פקודות למכשירים אחרים למכשירים המפיקים סאונד כמו מודול או סינטיסייזר (ניתן לדמות את פעולת המקלדת לשלט טלוויזיה שבעזרתו מחליפים ערוצים). את מקלדת השליטה מחברים למחשב או לכל מכשיר אחר באמצעות כבל USB או MIDI.

מה בין מקלדת פסנתר למקלדת שליטה

כאמור, מקלדת השליטה שולחת את הפקודות למחשב כדי להפיק צלילים ברצף ובעוצמה הרצויים. תוכנת המחשב, בתורה, שולפת את הצלילים המתאימים וכך אפשר ליצור מוסיקה. מקלדת השליטה נבדלת ממקלדת של פסנתר במספר הקלידים שלה. בעוד מקלדת פסנתר כוללת בדרך כלל 88 קלידים, מקלדת שליטה מגיעה במספר קלידים משתנה – 25, 49, 61, 73 או 88, ועל 3 מהן כדאי להרחיב כאן:

  • 25 קלידים – המקלדת מתאימה למתחילים, כמו גם למוסיקאים ונגנים הנמצאים בדרכים לעתים קרובות, שכן המקלדת קלה לנשיאה. מקלדת זו אינה מתאימה כל כך לנגינה הקלסית.
  • 49 קלידים – מקלדת זו היא נחלתם של האולפנים הביתיים. המקלדת קטנה יחסית, ולכן חוסכת מקום כאשר מדובר במקלדת קטנה יחסית. היא מתאימה יותר לאנשי שהמוסיקה אינה העיסוק העיקרי שלהם ופחות לאנשי המקצוע בתחום. אלה יחפשו בדרך כלל מקלדות מקצועיות יותר של 61 או 88 קלידים.
  • 88 קלידים – מקלדות שנועדו לנגנים מקצועיים ומזכירות במראן (ומספרן) פסנתר חשמלי או קלאסי. הן כבדות ותופסות מקום, אך מאפשרות נגינה איכותית ונוחה.

בנוסף לקלידים, מקלדת השליטה כוללת כפתורי עזר המסייעים למוסיקאים (או ללומדים) להקליט ולהפיק באמצעות תוכנות מחשב. ולבסוף, קלידיה של מקלדת שליטה קלים יותר ללחיצה מקלידי הפסנתר האקוסטי או מהקלידים השקולים של הפסנתר החשמלי.

מה כדאי לבדוק לפני שבוחרים מקלדת שליטה

כאשר אתם בוחנים מקלדות שליטה, סביר להניח שאתם יודעים פחות או יותר איזו מקלדת אתם צריכים, ובהתאם לכך מחפשים גם את מספר הקלידים הרצוי. אך מקלדות שליטה אינן מתבטאות רק בקלידים. אלה כמה פרמטרים נוספים שכדאי להביא בחשבון בעת בחירת המקלדת:

  • המנגנון של הקלידים – כפי שנאמר מקודם, קלידי מקלדת השליטה קלים יותר מקלידי הפסנתר, ועל כן, לא תמיד מצליחים להעביר את תחושת הנגינה הרצויה. אם אתם מחפשים מקלדת מקצועית יותר, תוכלו לבחור במקלדת שליטה של 88 קלידים שבה משולבים קלידים כבדים המזכירים במבנה שלהם את הפסנתר. כך שכאשר מנגנים עליהם, מתקבלת תחושה הדומה לזו שחווים הנגנים כשהם מנגנים על פסנתר.
  • סוגי הגלגלים – במרבית המקלדות ניתן למצוא את שני סוגי הגלגלים – PitchBend ו-Modulation. הגלגלים מסייעים לשלוח פקודות רלוונטיות, כאשר ההבדלים ביניהם מתבטאים בדרך כלל בנוחות הגלגלים או חוזקו של הקפיץ.
  • רגישות המקלדת למגע מקלדות השליטה משתנות מבחינת רגישותן למגע הקלידים. נגנים לא מעטים מגלים כי קל יותר לנגן חלק מהקטעים על קלידים קלים, בעוד קטעים אחרים מגיבים טוב יותר לקלידים כבדים. חשוב לבחון את העניין לעומק ולראות אילו קלידים מתאימים לכם יותר.
  • MIDI  או  USB- היום קיימת נטייה לוותר על כניסות, יצירות ו-MIDI ולהשתמש בחיבור USB בלבד. עם זאת, לעתים כדי להשיג סאונד איכותי יותר יש צורך לשלב את החיבורים האחרים.
  • וכמובן, זו שאלה של תקציב – אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לשאול את עצמכם הוא כמה כסף אתם מוכנים להשקיע כדי לקנות מקלדת שליטה. האם רק עכשיו התחלתם את לימודי המוסיקה שלכם? או שאולי אולפן ההפקות המקצועי שלכם אינו יכול להסתדר ללא מקלדת שליטה איכותית?
  • לא מוותרים על מקצועיות – בין אם החלטתם לרכוש מקלדת פשוטה יחסית של 25 קלידים ובין אם אתם מעוניינים במקלדת מקצועית של 88 קלידים, חשוב לרכוש את המקלדת מחברה מקצועית ומוכרת.

מקימים את האולפן הביתי שלכם

עולם האינטרנט בכלל והיוטיוב בפרט פתח צוהר בפני מוסיקאים רבים. אם בעבר היה צריך להפוך עולמות כדי להתקבל ללהקה או לזכות בתחרות, הרי שהיום אפשר להגיע לקהל השומעים דרך סרטונים והופעות פרטיות. אך לפני שעושים זאת, יש צורך להקים אולפן ביתי. אותו אולפן הקלטות שיאפשר לכם לקצור את התהילה. אבל לפני הכול, עליכם לתכנן בקפידה את האולפן הביתי שלכם, כך שתוכלו להכין את החומרים שלכם לקהל הרחב ולצאת לדרך.

אז איזה ציוד תכניסו לאולפן? ובכן, כבר דיברנו על מקלדת שליטה ועל החשיבות שלה, אך ישנם עוד כמה דברים שתצטרכו להכניס. ראשית, עליכם לקנות מחשב איכותי. מחשב זה הוא לב לבו של האולפן ובו תערכו את העיבודים שלכם. אך בניגוד למחשב הרגיל, במחשב זה צריכים להיות כרטיס קול מקצועי ושני מוניטורים, שהם למעשה הרמקולים שדרכם תוכלו לשמוע את המוסיקה. עד כאן דיברנו על הציוד ההכרחי ביותר, וכעת אתם תחליטו איזה ציוד להכניס לאולפן שלכם בהתאם לצורך ולמטרותיכם. בנוסף למקלדות השליטה, תזדקקו לציוד כמו מיקרופונים להקלטה, אוזניות, תוכנות עריכה, תוספים לתוכנה (פלאגינים) וכדומה.

 

 

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה