הנהלת חשבונות – לראות את הכסף על השולחן

גם כשהכסף רחוק וגם כשהכסף קרוב, כדאי לשלוט בצעדים שלו. הצעד הראשון לשלוט בו הוא לנהל את החשבונות של העסק בצורה מסודרת. ולא כדאי לעשות את זה לבד, כדאי לרכוש מערכת של הנהלת חשבונות. המערכת, ככל שתהיה טובה, זקוקה היא לאדם שיפעיל אותה ולא, זה לא יכול להיות אתה כי צריך שם מישהו שמבין בתזרים מזומנים ומבין בריביות ומבין קצת בניכוי ובזיכוי ויש לו את הסבלנות הדרושה להציב את הנתונים בטבלאות.

הנהלת חשבונות נחלקת למספר רמות של ידע ועבודה. כל רמה נקראת סוג. סוג 1 מעניק הכשרה מינימלית שמאפשרת ליצור דוח הכנסות והוצאות. סוג 2 מעלה מעט את הרמה וכאן כבר אפשר לנהל חשבונות של עסק בצורה מקיפה יותר. סוג 3, אגב, מתקרב לידע של חשב אבל כאן יקפצו כל חשבי השכר שמחזיקים מעצמם – ובצדק – ידענים גדולים ויאמרו שאי אפשר להתקרב אל הידע שלהם, אבל עדיין, סוג 3 יכול לעזור להם בעבודה. החשבים יכולים ליצור תלושי שכר וזו כבר עבודה אחרת. הנהלת חשבונות מסוג 1+2 מאפשרת למי שקיבל את התעודה הזאת לשמש מעין מחשבון של המנכ"ל. העובד יכול ליצור עבורו דוחות חלקיים, דוחות מלאים והכל בכל מיני חתכים, הכל לפי הנושא שעומד על השולחן מבחינת הנהלת חשבונות של העסק.

בעבר, עסקים קטנים יכלו להתנהל בלי הנהלת חשבונות ולרשום רק רווחים כדי לשלם למס את חלקו, אבל כשהתחילו להיות עסקים בעירבון מוגבל, הם נדרשו לניהול חשבונות דו צדדי, כלומר, רישום של הכנסות והוצאות במקביל, כששתיהן עומדות אחת מול השנייה בדוחות. זה אמנם יצר סירבול אבל זה איפשר לעסקים לקבל החזרי מס והחזרי מע"מ, למשל. ההתפתחות הנוספת של ניהול החשבונות היתה כשרשויות המס החלו לשלם זיכוי עבור חסכונות כמו גם ניכוי מראש בגין קופות גמל שונות.