מטבע הדברים, אתם מחפשים מקצוע רווחי ומבוקש שיעלה את ערככם בעיני הסביבה ויכניס לכם אלפי שקלים לחשבון הבנק שלכם. ובכן, אחד ממקצועות הלימודים הרווחיים והמבוקשים יותר היום הוא הנדסת נתונים ומידע. אמת, רק בעלי רקע במחשבים יכולים להצטרף לתכנית, אך אם כבר יש לכם רקע כזה, תוכלו לנצל אותו כדי ללמוד את אחד התחומים הנחשקים יותר היום בשוק.

הנדסת נתונים ומידע – מה זה אומר?

הנדסת נתונים ומידע, או באנגלית Data Science, הוא תחום מחקרי חדש יחסית אשר נוצר בעקבות הצורך לעבד את נתוני המידע הרבים הקיימים בימינו. לנושא זה שייכים תחומים רבים כמו אחזור מידע ומנועי חיפוש ותחום עיבוד שפה טבעית. הנדסת נתונים ומידע נועד לענות על שאלות כמו כיצד עובדים מנועי החיפוש באינטרנט? איך יוצרים טקסטים בשפה טבעית? איך לתכנן תחבורה ירוקה בערים הגדולות? האם אפשר לחזות אסונות טבע בעזרת רשתות חברתיות?

מה לומדים?

במסגרת לימודי הנדסת נתונים ומידע נחשפים התלמידים למגוון רחב של תחומי לימוד. בין תחומי הלימוד האלה ניתן להזכיר מודולים בחקר ביצועים, מודולים למסחר אלקטרוני, ניהול מסדי נתונים, למידה חישובית, בינה מלאכותית, מידול לוגי, הצגת מידע חזותי וקוגניציה, כריית מידע ועוד. מעבר לכך, הקורס מציג מגוון רחב של טכנולוגיות מתקדמות ומאפשר לתלמידים להתנסות בהן: Kafka, Hbase, Amazon ועוד.

התפקידים השונים של מהנדסי נתונים ומידע

אלה 4 תפקידים בולטים שבהם ניתן להשתלב בסיום הלימודים:

  • האנליסט – תפקידו העיקרי של בעל מקצוע זה הוא הכנת דוחות לעיונה של ההנהלה, להפיק תובנות עסקיות לאורך הדרך, לנתח מדדים, לפתח את תשתיות המידע בארגון ולהעריך את התועלת שיכולים להביא פרויקטים שונים לחברה (לדוגמה, אמצעי פרסום דיגיטליים).
  • מנהל IT/DBA  - מנהל זה אחראי על טיוב המידע, תפעול הליכי אינטגרציה, ניהול תשתיות מחשוב ועוד.
  • מנהל עסקים – מגדיר את הצרכים העסקיים של הארגון, מחזק את המשאבים, מסיק מסקנות מהמידע הכמותי שיש ברשותו ועוד.
  • סטטיסטיקאי/ מדען נתונים – תפקידו של איש מקצוע זה הוא לבצע מחקרים מעמיקים על מנת להפיק תובנות בנוגע לארגון, לטייב את הנתונים, להפעיל אלגוריתמים, לבצע אופטימיזציה, לבנות תהליכי הכנת מידע וכדומה.

למי מתאימים ללמוד הנדסת נתונים ומידע ומהן דרישות הקדם?

הלימודים מתאימים במיוחד לתלמידים שיש להם רקע וניסיון בתחום המחשבים, ובכללם אנשי BI, DBA, אנשי IT, מומחי Devops, מנהלי פרויקטים בתחום הטכנולוגיה, מנהלי מערכות מידע, מנהלי מוצרים טכנולוגיים וכדומה. הקבלה לקורס מקצועי זה מותנית בראיון אישי. כמו כן, נדרש ידע וניסיון בתחום ה-DATA, ניסיון של 5 שנים לפחות ב-IT והבנה עמוקה בשפת SQL.

מה עושים אחרי הלימודים?

הלימודים מעניקים לתלמידים מידע עיוני ומעשי החיוני להשתלבותם במקומות עבודה נחשקים. ניתן להשתלב במגוון רחב של חברות מבוקשות כמו פייסבוק, גוגל, אינטל, איביי ועוד. חברות טכנולוגיות גדולות וקטנות מחפשות מהנדסים טובים על מנת שיוכלו להשתלב בשורותיהם. כך שנוצר לעתים מצב שבו התלמידים "נחטפים" לשוק העבודה עוד לפני שסיימו את לימודיהם בפועל.

כמה משלמים?

תלמידים המסיימים בהצלחה את הלימודים ומשתלבים בשוק העבודה, משתכרים היטב כבר בהתחלה. כך למשל, המשכורת ההתחלתית של מנהל DBA יכולה לנוע בין 22,000 ל-25,000 שקלים לחודש. ככל שהוא יצבור ניסיון, השכר שלו רק יעלה. לדוגמה, כעבור כ-5 שנות ניסיון יוכל המנהל להרוויח 28,000 שקלים בחודש, ולאחר כ-6-7 שנות ניסיון בתחום, אפשר להגיע לסכומים של 30,000 שקלים.