ביתנו הוא מבצרנו, בו אנחנו וילדינו ישנים, אוכלים וחיים את חיינו, בו נמצא כל הרכוש שלנו, כל הזיכרונות, כל הדברים שלנו, וכמו שבעבר היה נהוג לשמור על השטח של השבט מפני כניסה של זרים, כך היום כל אחד שומר על הבית שלו מפני כניסה של גורמים לא מורשים, ויתרה מזו, היום אנחנו מנסים לעשות לא מעט בשביל למנוע ממקרים לא צפויים שאינם קשורים למעשה אדם, להפריע ולפגוע במבנה או בכל מה שנמצא בתוכו.

בשני המובנים הנ"ל, ביטוח דירה הוא למעשה השלב הסופי בתהליך. אנחנו אומנם צריכים להתחיל איתו, אך הוא השומר האחרון בשער, שכן בשביל שנוכל להפעיל אותו ובשביל שנוכל ליהנות ממנו, עלינו לוודא שיש לנו את כל שאר הדברים שאמורים לעזור לנו לשמור על הרכוש שלנו מצד אחד ועל המבנה מצד שני.

באופן טבעי, לא כל ביטוח דירה דומה למשנהו. שכן לא כל מבנה דומה לשני, לא כל הצרכים של כל המשפחות דומות. אי אפשר לקחת מבנה פרטי באזור מסוים ולבטח אותו בצורה דומה כמו דירת שיכון או דירה אחרת. מן הסתם, יש הבדל בצרכים, כמו שיש הבדל ביכולות הכלכליות של בעל הדירה. יתרה מכך, יש הבדל גם בצרכים של חברת הביטוח כאשר היא ניגשת לבטח את שתי הדירות.

לכן גם מצד הלקוח וגם מצד חברת הביטוח, צריך להכיר היטב את הנכס ואת הסביבה בה הוא נמצא, הנה כמה דוגמאות שיכולות להסביר זאת:

סביר להניח, שבתור בית פרטי אנחנו הרבה יותר "זמינים" לפריצות. ההסבר לכך הוא פשוט, לא צריך לטפס על שום דבר, אפשר לפתוח את השער ולהיכנס. יתרה מזו, בית פרטי יקרוץ יותר לפורץ, מתוך הנחה שיש בו יותר דברים יקרי ערך מאשר בית רגיל. אחת כמה וכמה זה נכון, אם מדובר בבית שנמצא באזור יוקרתי או אפילו אם מדובר באזור שהוא על פניו לא יוקרתי, אך יש במבנה או בסביבתו דברים שניתן לגנוב ולמכור. דוגמא טובה לכך אלה בתים שיש לצידם משקים חקלאיים.  

לכן סביר להניח שחברת הביטוח תדרוש מהלקוחות בעלי בתים פרטיים, להציב מנגוני אבטחה הרבה יותר משמעותיים מאשר בדירות רגילות, סביר להניח גם, שהיא תגבה מהם מחיר הרבה יותר גבוהה מאשר לקוחות בעלי דירות, שבשביל לפרוץ אליהן, צריך להיכנס אל תוך הבניין, לטפס עליו, להיכנס פנימה. רמת הסיכון של הפורץ עולה ומכאן שהסיכוי שהוא יעשה משהו, קטן באופן יחסי.

דוגמא אחרת טובה, קשורה לעניין של המבנה. בעלי דירה בבית ישן, יצטרכו כנראה לשלם יותר על החלק של המבנה, מאחר ומדובר בדירה ישנה אשר התשתיות פחות חזקות ועמידות מאשר בדירה חדשה. רמת הסיכון שיקרה משהו עולה. מצד שני, צריך לומר, בבתים פרטיים יש סיכוי גבוה יותר להצפות, אז ייתכן שבעלי הבתים יצטרכו לשלם פוליסה גבוהה יותר בשביל לבטח את עצמם בהיבט זה.

מהדוגמאות הנ"ל אנחנו למדים שני דברים, ראשית, על בעלי הנכסים להכיר את הצרכים והנכס שלהם, על מנת לדעת איזה ביטוח לעשות וכמה לשלם עליו. שנית, רצוי לבצע בדיקה מקיפה בין כל חברות הביטוח, על מנת למצוא ביטוח דירה מקיף ואיכותי.

מה ההבדל בין ביטוח תכולה לביטוח מבנה

כאמור, ביטוח דירה מכיל שני חלקים, תכולה ומבנה. שניהם הולכים ביחד ורצוי מאוד לא לפרק אותם, כלומר לוותר על אף אחד מהם. הסיבה היא, שכל אחד מהם מתייחס למשהו אחר, ואנחנו לא יכולים לקחת סיכון שמא לא נבטח משהו אחד, ואנחנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה בעתיד, בגלל זה.

צריך לומר, לביטוח מבנה יש משקל גדול יותר במובן מסוים מביטוח תכולה, בגלל שהוא גם קשור לביטוח משכנתא וגם יכול להקל עלינו במידה ויש בעיה עם מבנה בסביבה. מצד שני צריך להודות, הסבירות שנשתמש בחלק של ביטוח תכולה גבוה יותר מאשר שנשתמש בחלק של ביטוח מבנה, בגלל שקיים יותר סיכון לפריצות מאשר לנזקים בתשתיות או לאסונות טבע שונים.