ניצלו חייו של צעיר ששתה תרכובת שהזמין באינטרנט והתמוטטאירוע יוצא דופן אשר החל עם התמוטטות רב מערכתית של בן 27 מירושלים כבר בשלהי יום כיפור, הסתיים בימים אלה בהדסה עין כרם, כשהצעיר שב לאיתנו ומחלים הודות לטיפול אינטנסיבי ביחידה לטיפול נמרץ

הבחור הזמין באינטרנט חומר נטורופתי, אבקה מעלים של צמח המכונה  BUTCHERS BROOM , או בשמו העברי "עצבונית החורש". הוא חלט משקה עם האבקה שקיבל, ובמהרה החל לחוש לדבריו "שמשהו מאד לא כשורה". הוא הזעיק אל ביתו ניידת טיפול נמרץ והספיק למסור לפרמדיקים את שקית הצמח הכתוש לפני שקרס.

"חיפשתי נוסחה לרקיחת חליטה שיסייע לפעילות מעיים סדירה ולצורך זה הזמנתי באי.ביי תערובת ספציפית. דקות לאחר ששתיתי מהחליטה, הדופק שלי הרקיע שחקים, הבנתי מייד שמשהו לא טוב קורה לי והזעקתי עזרה. התעוררתי קרוב לשבועיים מאוחר יותר בהדסה".

עם הגיעו אל בית החולים על ידי מד"א וההבנה כי מצבו קשה ביותר, הוזעקו אל בית החולים בבוקר יום כיפור צוות רופאים בכירים ומפעילת מכונת "אקמו" המשמשת לפעולת לב ריאה. כולם חשו אל בית החולים לאור הנסיבות החמורות.

ד"ר אהוד רודיס, רופא בכיר במחלקה לניתוחי לב וחזה בהדסה עין כרם, מסביר את המקרה הנדיר. "כאשר המטופל שלנו הגיע אל חדר המיון בהדסה עין כרם הוא היה בכשל נשימתי חמור ובחוסר אספקת חמצן לגוף. במיון הצליחו להחדיר צינור הנשמה לקנה הנשימה ומשם הועבר למחלקת טיפול נמרץ לצורך ייצוב. מצבו המשיך להיות אנוש, כאשר למרות שימוש בהנשמה ביטות מתקדמות לא חל שיפור משביע רצון במצבו". בשלב זה, כאמור, הוזעק צוות ה-ECMO  ("אקמו") להדסה עין כרם.

"השיקול היה למנוע ככל הניתן נזק צמית לרקמות גופו של הצעיר, בכללן מערכות גוף חיוניות בשל מצוקת החמצון" מסביר ד"ר רודיס. "לכן הוא חובר אל  מכונת האקמו היכולה לקחת על עצמה את תפקוד הראות, או הלב והראות גם יחד. תפעול המכונה כה רגיש וייחודי, רבים מצוותי בתי חולים בארץ לא מכירים את פעילותה בשל המורכבות ומכיוון שהיא אינה מצוייה בכל בית חולים. על כן  יש צורך בצוות מיומן ומנוסה שעשה דרכו במהירות אל בית החולים בכל אמצעי, חלקם יצאו במהירות מבתי הכנסת באמצע החג, על מנת להציל את חיי הבחור".

עם חיבור הצעיר למכונת ה-ECMO  חל שיפור מידי בערכי החמצון ומצבו התייצב. נדרשו עוד ימים של תלות במכונה, עד כי נראה היה כי רקמות גופו מסוגלות להגיע לרמות חמצון טובות ללא תמיכה. בשלב זה הוא נותק מהמכונה והחל הלכה למעשה את תהליך החזרה לחיים.

"עם חזרתו להכרה הוא החל להזכר במעורפל בנסיבות הארוע ובחומר שנטל" מתארת ד"ר סיגל סבירי, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ פנימי, אשר אליה הועבר בהמשך, על מנת לגמול אותו מהנשמה. "אנחנו כמובן העברנו את החומר – שהגיע עם המטופל, לניתוח במשרד הבריאות ובהתאם לתוצאות אנו מצפים להמלצותיהם עבור הציבור. ביחית טיפול נמרץ הוא קיבל טיפול תומך אינטנסיבי. השיפור
שחל במצבו המורכב היה איטי ביותר, עד להתאוששות משביעת רצון".   

"אנו מקווים כי שבמהלך השבוע הקרוב נוכל לשחרר את המטופל, אמר ד"ר רודיס. "העובדה שחייו ניצלו, היא רק עדות לתגובה המהירה של מד"א מחד ושל צוות עיקש ומסור של טכנאים אחיות ורופאים בהדסה שעשו כל שביכולתם כדי להציל אותו. אנו בהדסה מפצירים בכל המזמינים תערובות מסוג זה לצורכי תזונה ובכלל, להיוועץ עם בעלי מקצוע ולרכוש רק מספקים מורשים את התוספים והתערובות,  על מנת שמקרים כאלו לא ישנו בעתיד. לשמחתינו המקרה הזה זכה לטיפול מעולה ולסוף טוב, אך טיולים של שפת תהום כגון אלו אינם מומלצים", סיכם.

ואילו הצעיר, שעקבות הטראומה הקשה שעבר עדיין ניכרים בו, אמר: "אני ממש שמח שהספקתי להגיע להדסה בזמן, הטיפול המסור מסביב לשעון הוכיח את עצמו. אך למרות החוויה החיובית כאן, בסך הכל, אני מתכנן להיזהר מאד במקורות של החליטות שלי בעתיד".

​ 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה