שפה צבעונית: שקר ל ב ן והומור ש ח ו ראיריס גל עוז, מביאה את ההקבלות למשפטים ששגורים בפי כל.
מדי הצוות הרפואי בבתי החולים הם לרוב לבן, ירוק או כחול כי כנראה הם מסמלים שלווה, טוהר ריפוי והתחדשות, לעומתם תמרור ה'עצור ותן זכות קדימה' יבוא באדום שמסמל עבורנו הן סכנה והן ריגוש ותשוקה

אז כשאומרים דגל לבן או יונה לבנה ההקשר שבין המילים נשמע לנו הגיוני ומובן, אך מה לגבי "שקר לבן" למשל? איך ייתכן שמילה שלילית כמו שקר נאמרת בנשימה אחת עם המילה החיובית ביותר שיש – לבן???ואיך מילה חיובית כמו הומור גרה בכפיפה אחת עם הצבע המבטא שליליות, אפסיות וחידלון בצירוף המילים הומור שחור???

מקווה שטבלה זו תעשה קצת סדר בנושא. 

   

הביטוי

דוגמה

ההסבר

שקר לבן

שיקרתי לחברי ואמרתי לו שלא מכינים לו דבר ליום הולדתו, וזאת במטרה להפתיעו.

 שקר לבן הוא שקר הנאמר מטעמי נימוס או משום דרכי שלום, ולכן היחס אליו סלחני, ולעתים אוהד(לעומת שקר רגיל), ולכן השימוש במילה לבן.                                                                                         

הומור שחור

מה לא מומלץ להגיד כשהומלס נכנס אליך הביתה? תשובה: "תרגיש כמו בבית... " "ממו הפרה"

הומור שחור צוחק מכלל הנושאים מעוררי הפחד אצל כולנו, מוות, מחלות, מלחמות(ולכן המילה שחור), ומשמש כמנגנון הגנה.

עיתונות צהובה

 

המילה "שערורייה!" מוצבת כידיעה ראשית בעמוד הראשון, הכותרת נכתבת באותיות ענק, ומנסה לעורר תחושת פחד ואיום. היא מספרת על "חיות טרף" (אף שמדובר בזאב אחד בלבד) וזאת כדי להגביר את הפחד. המילה מאיימות מתארת את רגשי החרדה והכעס, ומזמינה את הקורא למחות כנגד השערוריה.

המלה "צהוב" התייחסה לספרים ומגזינים זולים כבר ב-1846, על שום הכריכות הצעקניות ששימשו לעטיפתן (במיוחד סדרת הקומיקס "הילד הצהוב"). המונח "עיתונות צהובה" היה בשימוש כבר אז לתיאור "עיתוני השחיתויות", שהתריעו על שחיתויות, אמיתיות או מזויפות, בקרב אנשי ממשל, ועיתונים אלו הודפסו על נייר לא מעובד שהיה בעל גוון צהבהב.

קו אדום

"חציית קו אדום": מתנחלים מיצהר יידו אבנים על אמבולנס צבאי

קו אדום הוא ביטוי לתיאורו של גבול שאין לחצותו, ולכן חצייתו מצריכה נקיטה של צעדי חירום לתיקון המצב. אדום הוא צבע המתאר בשילוט סכנה או ריגוש.

השוק האפור

הוא הסתבך בשוק האפור, ולא יודע איך יחזיר את הכסף בשל הריבית הרצחנית.

בדרך כלל מתקשר המושג אפור עם מתן הלוואות הנלקחות על ידי לקוחות אשר הבנק למשל מסרב לבקשתם לקבלת הלוואות נוספות על אלה שכבר קיבלו.                                                 הריבית בשוק האפור גבוהה במידה ניכרת וגם אמצעי הגבייה, במקרה שהלווה אינו עומד בהחזר ההלוואה, נוקשים יותר. הצבע האפור נחשב לצבע נייטרלי, שבדרך כלל נועד להפרדת צבעים מנוגדים.

 

הקו הירוק

ישובים שנפגעו באופן מיוחד מסימון הקו הירוק הם העיר ירושלים שהגבול חצה אותה במרכזה, קיבוץ רמת רחל שהגבול הקיף אותו מכל עבר, העיר הערבית קלקיליה שהגבול עבר בפאתיה, והכפר הערבי ברטעה שהגבול חילק אותו לשניים.

שמו ניתן לו מכך שהוא צויר בעיפרון ירוק על המפה שנעשה בה שימוש בדיונים.

הקו הירוק הוא קו שביתת-הנשק של מדינת ישראל עם מצרים, עם ירדן, עם סוריה ועם לבנון, כפי שנקבע בהסכמי שביתת הנשק שנחתמו בשנת 1949, לאחר מלחמת העצמאות ועד לפריצת מלחמת ששת הימים בשנת 1967.

צווארון כחול

אולמרט הוא ראש ממשלת ישראל היחיד שהורשע בעבירה פלילית. מסוג צווארון לבן, לעומת זאת הרצל אביטן היה עבריין ורוצח ישראלי, הנחשב לאחד מהאנשים הנועזים והמסוכנים בפשעי הצווארון הכחול שידע עולם הפשע הישראלי.

 

 

פשעי צווארון כחול הם סוגי פשעים המבוצעים בדרך כלל על ידי אנשים ממעמד חברתי נמוך. פשעים אלה נחשבים לפשעים "קלאסיים", והכרוכים על פי רוב בשימוש בכוח, לדוגמה: ונדליזם, גניבה ושוד.                      זאת, להבדיל מפשעי צווארון לבן, המבוצעים בדרך כלל על ידי אנשים ממעמד הביניים או מהמעמד הגבוה, לדוגמה: שוחד, מעילה וזיוף כספים.

 

 

                                                                                            אם כך השימוש בצבעים נועד לתחום עבורנו סוג של גבול במקרים של קו אדום, קו ירוק או קו סגול, ואולי סוג של אזהרה כמו במקרה של שוק אפור או לכאורה סוג של לגיטימיות לשימוש בשקר לבן, בהומור שחור או עיתונות צהובה.

אז רבותיי, אם לא אהבתם את הכתבה, אך בכל זאת רוצים לפרגן...מותר להגיב בשקר לבן באתר!                                                                                                                                                                                                מקורות: ויקיפדיה, ד"ר רוביק רוזנטל

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה