נשיא רואנדה נטע עץ בחורשת האומותנשיא רואנדה, פול קגאמה, נטע השבוע עץ בחורשת האומות, בטקס חגיגי "לכבוד הוא לנו שעץ ייצג את רואנדה ויטע שורש במקום החשוב הזה"

קגאמה אמר באירוע "אני שמח מאוד לקחת חלק, כמו רבים לפניי, במסורת המשמעותית הזו של נטיעת עץ בירושלים. לכבוד הוא לנו שעץ ייצג את רואנדה ויטע שורש במקום החשוב הזה. עבורנו מעשה זה מסמל את ההיסטוריה המשותפת שלנו ועמידתה של מדינתנו לצד ישראל בעוד אנו הולכים יחד לעבר חיים טובים יותר לבני עמנו. נטיעת עץ מסמלת את מחויבותנו לדאוג לסביבה שלנו, שמקיפה ומקיימת אותנו. היער הזה משמש גם כעדות חיה לרעיונות של חברות, אחווה ושוויון בין האומות. את הערכים הללו יש לשמר ולטפח על מנת שישגשגו. אני רוצה להודות לקק"ל על יצירת הגלעד היפה הזה, ואני מודה לכם על הזכות לקחת בו חלק". קגאמה היה ממייסדי החזית הפטריוטית הרואנדית שהפילה את השלטון הדיקטטורי במדינה. בדצמבר 2015 נמנעה רואנדה בהצבעת מועצת הביטחון על הצעה להכיר במדינה פלסטינית. ההימנעות הובילה להכשלת היוזמה.

קארין בולטון מנהלת מחלקת קשרי חוץ ופרויקטים בינ"ל בקרן קימת לישראלאמרה בטקס: "בשנת 1960 קק"ל הפכה לשירות הייעור של ישראל ולרשות פיתוח. בזמן זה, עם בניית הארץ, התקדמנו לעבר סביבה, קיימות והתמקצענו בטכניקות שונות, בעיקר באזורים צחיחים. רואנדה הייתה הפרויקט הראשון של המחלקה באפריקה, לכן עבורי הוא פרויקט מיוחד במינו. הוא הוביל לפרויקטים נוספים שאנו מקדמים, באתיופיה ובקניה, ואני מקווה שבאמצעות הזדמנות זו נוכל להצית מחדש את היחסים שלנו ונמשיך לקדם שותפויות ופרויקטים חדשים".

עוד הדגישו בקק"ל כי: "אנו שמים דגש על פיתוח היכולת לחדש וליצור פריצות דרך בתחומי ניהול השטחים הפתוחים והיערות, עצירת המידבור, שימור קרקע ומים ועוד. קק"ל מנהלת מערכת מחקר ושיתופי פעולה בינלאומיים רבים. הפרויקט ברואנדה הוא דוגמה אחת מיני רבות לייצוא הידע והיכולות למדינות ולארגונים בעולם".

בשנים האחרונות הקימה קק"ל את כפר הנוער "אגוזו שלום" ברואנדה, אשר קלט מאות בני נוער נפגעי רצח העם במדינה. בכפר הוקם בית ספר שהעשיר את הנוער בידע חקלאי, אותו כל אחד מהנערים לקח עימו למקום מגוריו והעביר את הידע הלאה.


קק"ל השקיעה בשלושה פרויקטים מרכזיים בכפר הנוער:

1. הקמת משתלת עצי יער ופרי - המשתלה מהווה מרכז ידע וחינוך ומשרתת את קהילות הסביבה בכל הקשור לשיטות ריבוי וייצור שתילים עבור גידולי חקלאות שונים.

2. הקמת כוורות לייצור דבש–קק"ל סייעה בהקמת מכוורת הכוללת עשרות כוורות, מחסן, ציוד לרדיית דבש וכדומה. כיום מופק דבש בהיקף של כ 1.2 עד 1.8 טון לשנה.

3. הקמת חממות מתקדמות לגידול ירקות, כחלק מהיוזמה הבינלאומית לשים קץ לרעב העולמי.

תמונה: באדיבות קק"ל  

  


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה