התעשייה הישראלית - איך, למה וכמה?התעשייה בישראל אחראית על חלק ניכר מהתוצר והיא מתפתחת מקצב מהיר. עם זאת, גם היא נמצאת בסיכון בגלל התחרות מול ענפי השירותים. הדרך להמשיך את הצמיחה היא לנקוט בפעולות רגולטוריות ובעיקר להכיר את הנתונים מאחורי המפעלים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגדירה את ענף התעשייה בהתאם להגדרות בינלאומיות. לפי ההגדרה הזו, ענפי התעשייה והמלאכה עוסקים בהפיכת חומרים או רכיבים למוצרים חדשים.

תחת ההגדרה נכללים מפעלים העוסקים בייצור, הרכבה, אריזה ואחזקה ומפעלים העוסקים בתיקון מכונות וציוד. כמו כן, מתבצעת הבחנה בין תעשיות טכנולוגיה עילית, תעשיות טכנולוגיה מעורבת-עילית, תעשיות טכנולוגיה מעורבת-מסורתית ותעשיות טכנולוגיה מסורתיות.

נתוני הלמ"ס משנת 2014 אף מראים את החלוקה לתת-ענפי תעשייה בישראל. באותה שנה היו בישראל 6,794 מפעלי תעשייה מסורתית (מזון, משקאות, טקסטיל, הלבשה וכדומה) שהעסיקו מעל 114 אלף עובדים, לעומת 4,244 מפעלי תעשייה מעורבת-מסורתית (כרייה לענפים, פלסטיק וגומי, בתי יציקה ועוד) שהעסיקו מעל 89 אלף עובדים. בתעשייה מעורבת-עילית (זיקוק נפט ומוצרי דלק, כימיקלים, מכונות וציוד ועוד) פעלו 1,472 מפעלים עם 61.6 אלף עובדים ובתעשייה עילית (תרופות, מחשבים, רכיבים אלקטרוניים, כלי טיס וכן הלאה) פעלו 597 מפעלים שהעסיקו מעל 98.1 אלף עובדים.

שינויים בענפי התעשייה

השינויים בענפי התעשייה המסורתיים באים לידי ביטוי בישראל כמו גם במדינות מערביות אחרות. ראשית, יש לציין את משקלו של ענף התעשייה שמצטמצם בשנים האחרונות בגלל הגידול בענפי השירותים. השירותים הציבוריים והעסקיים פוגעים בנתח של התעשייה ומחייבים היערכות מצד הגופים הרלוונטיים.

שנית, ענף התעשייה עצמו עובר שינויים שנובעים מהרכב הענפים. מצד אחד ישנה ירידה במשקלם של ענפי התעשייה המסורתיים, אך מצד שני גידול בטכנולוגיה המתקדמת. תהליכי השינוי דינאמיים מאי פעם והם משפיעים על כוח האדם המועסק בתעשייה ועל התוצר שלו.

איך ממשיכים להאיץ את הצמיחה?

לפי מחקר כלכלי של התאחדות התעשיינים, מאז שנת 1965 צמח תוצר התעשייה ב-1095% ותוצר המשק ב-975%. נכון לשנת 2015 הייתה התעשייה המעסיק הגדול ביותר בישראל עם העסקה ישירה של כ-422 אלף אנשים.

השאלה המתבקשת היא כיצד ממשיכים להאיץ את הצמיחה ומה צריך לעשות כדי למנוע בלימה בפריון התעשייה הישראלית. אחת ההמלצות שעל הפרק היא להגדיל את הפריון באמצעות עידוד היצוא והחדשנות. יצוא מישראל מאז ומעולם היה קטר משמעותי של התעשייה, אך נדרשים שיפורים בחוק עידוד השקעות והון כדי להפחית את תנאי היצוא לחברות קטנות ובינוניות. לצד אלו ניתן לפעול להגדלת תקציב ליצוא בקרב גופי תעשייה ולשדרוג ניהולי בחברות קטנות ובינוניות.

לסיכום, התעשייה בישראל היא ללא ספק מקרה בוחן מעניין שמעיד על קצב ההתפתחות המהיר של המדינה. משקלו של ענף התעשייה לא נפגע משמעותית למרות הגידול בענפי השירותים, אך יש צורך בפעולות מסוימות כדי להמשיך את הצמיחה. 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה