מהפכת הבריאות שמובילה מכבי בשנתיים האחרונות בירושלים, מתורגמת השבוע למספרים. הרחבת השירותים בירושלים בשנה האחרונה, גרמה לאלפי ירושלמים להצביע ברגליים ולהצטרף למכבי.

דוח מסכם של המעברים בין קופות החולים בשנת 2016, מצביע על מהפך היסטורי במגמת המעברים בירושלים, שעד כה שויכה לקופת חולים אחת דומיננטית.

לפי הדוח, 6273 חברים חדשים הצטרפו למכבי שירותי בריאות בעיר ובסך הכול נרשמה הצטרפות של 3397 חברים נטו. זאת הפעם הראשונה מזה עשור שמכבי רושמת צמיחה בעיר. מכבי היא הקופה היחידה שמסכמת את שנת 2016 עם מספרים כאלה. כללית ולאומית סגרו את השנה עם מספר גדול יותר של נוטשים ממצטרפים ואילו מאוחדת צרפה נטו 766 חברים בלבד.

טבלת הביטוח הלאומי מציגה מהפך במעברים בין הקופות שחלקן נחשבו לקופות הדומיננטיות בעיר בשנים קודמות.

מהטבלה ניתן לראות שמספר העוזבים הנמוך ביותר נרשם במכבי, מה שמעיד על שביעות רצון גבוהה בקרב החברים שמחליטים להישאר בקופה. הנתונים מצביעים על פעילות חסרת תקדים שנעשתה בירושלים בשנה האחרונה וגרמה ליותר ויותר תושבים להצטרף למכבי. לצורך ההשוואה, בשנה הקודמת, מכבי סגרה את השנה בירושלים עם 134 נוטשים נטו מול מאוחדת שצרפה 1174 חברים.

מכבי שירותי בריאות השקיעה במהלך השנה האחרונה בירושלים משאבים רבים בכל תחומי הרפואה הן בפריסת השירותים במסגרתה פתחה מכבי 10 מרכזים רפואיים חדשים ברחבי העיר. המרכזים החדשים חדישים ומרווחים ביותר וניתנים בהם מגוון שירותי רפואה מתקדמים ומקצועיים. מכבי הביאה למרכזים בירושלים את מיטב המומחים והרופאים בעלי שם בכל התחומים.

מכבי הרחיבה את פריסת השירותים בשנה האחרונה ופתחה ארבעה בתי מרקחת של מכבי פארם ועוד 50 בתי מרקחת פרטיים שעובדים בהסכם עם מכבי. בנוסף, נפתחה מרפאה חדשה בשכונת ארנונה המעניקה שירותי רפואה מגוונים ביניהם רפואת עיניים, רפואה משלימה, פיזיותרפיה, חדר אחיות ומעבדה, רפואת משפחה, ילדים ונשים, רפואה מקצועית, תזונה ובקרוב אף יתווסף אולטרסאונד לנשים. בנוסף, בשכונת הר חומה נפתח מרכז רפואי כדורי, זאת בנוסף למרכז הקיים בליכטנשטיין בשכונה. המרכז החדש מביא ערך מוסף על הקיים בזכות  רופאות ילדים מומחיות , אולטרסאונד ורפואת נשים, מרפאת שיניים בהסכם ורפואה מקצועית נרחבת.

מכבי פתחה בנוסף שירות ייחודי בשנה האחרונה- רופא שבת בירושלים – בשכונת הר חומה, רוממה רמת שלמה ורמות. השרות ניתן בימי שבת בשעות משתנות כמענה לדרישות חברי מכבי בירושלים כדי לחסוך הגעה וטרטור לחדרי מיון ומוקדי רפואה דחופה במהלך השבת.

גם תחום בריאות האישה התרחב משמעותית עם פתיחת מכונים חדשים במרכזים הרפואיים בהם ניתנים מירב שירותי רפואת הנשים. המכונים אובזרו בטכנולוגיה המתקדמת ביותר. מכבי אף רכשה מכשירי אולטרסאונד מתקדמים לרווחת המטופלות. בנוסף, מכבי פועלת בשיתוף עם עיריית ירושלים כדי לקדם את בריאות תושבי העיר. הם יזמו פרויקט להעלאת המודעות לשתיית מים, תזונה נכונה ופעילות גופנית בדגש על אוכלוסיית הילדים ומקדמים מגוון פעילויות הפתוחות לקהל הרחב ומטרתן לעודד את הירושלמים לאמץ אורח חיים בריא.

 כ-164 אלף ישראלים המהווים כשני אחוזים מן האוכלוסייה, בחרו לעבור קופה בשנת 2016. מספרים אלה מהווים גידול ביחס לשנה קודמת בה החליפו קופה כ-140 אלף ישראלים בלבד. החל משנה זו, מי שעובר מקופה לקופה ממשיך לשמור על מלוא זכויותיו גם בבטוח הסיעודי. למעשה, בכך בוטל חסם המעבר האחרון ועתה כל הזכויות שהיו לחבר בקופה הקודמת, יישארו איתו בקופה החדשה.

גידי לשץ, מנהל מחוז ירושלים- שפלה במכבי שירותי בריאות: " עשינו היסטוריה. לראשונה מכבי מובילה את הבריאות בעיר הגדולה בארץ ואני גאה על כך. התחלנו תהליך ארוך ויסודי לפני כשנתיים כשהחלטנו לבוא ולתת לירושלמים רפואה מקצועית ברמה גבוהה והתושבים כבר מרגישים את זה. יש לנו עוד הרבה מה לעשות אבל אני שמח שאנחנו מובילים פה מהפכה. הצענו לירושלמים חלופה טובה ואיכותית יותר בהשוואה למה שהם קבלו עד היום- והם הצביעו ברגליים. אנחנו נמשיך לעבוד ימים כלילות כדי להעניק להם את הטוב ביותר".