משנכנס אב ממעיטין בשמחה - ימי בין המצריםבתקופה זו בשנה לא נהוג לשמוח גם לא לחגוג בה. האיסורים הולכים ומחמירים עד לתשעה באב. כל אחד לפי מנהגיו כל אחד לפי עדתו. אין אחידות במנהגים.

תקופת בין המצרים  הם שלושת השבועות שבין שבעה עשר בתמוז היום שבו הובקעה

חומת ירושלים לתשעה באב ,היום שבו חרב בית המקדש. מדובר על חורבן שני בתי המקדש הראשון והשני. צום שבעה עשר בתמוז מכונה הצום הרביעי וצום תשעה באב מכונה הצום החמישי. לפי ספר ירמיהו החומות נבקעו בתשעה בתמוז , אך התלמוד מתקן ואומר שהספירה השתבשה בגלל המצור והתאריך הוא אבן שבעה עשר בחודש.

הביטוי בין המצרים מופיע במגילת איכה  המתארת את חורבן בית ראשון ואת מצבה של ממלכת יהודה בעקבות החורבן. כפי שנאמר שם "גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי, וּמֵרֹב עֲבֹדָה הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם, לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ; כָּל-רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים."

ברוב העדות חל בימים אלה  איסור על שמיעת מוזיקה ועריכת מסיבות שאינן סעודות מצווה יש כאלה שנמנעים להתגלח ולהסתפר, ברוב העדות גם לא מתחתנים בימים אלה.

האיסורים והמנהגים שונים מעדה לעדה ויש כאלה שגם לא לא הולכים לים או לבריכות.

משבעה עשר בתמוז ואילך האיסורים הולכים ומחמירים עד תשעה באב . על חודש אב אמרו חז"ל "משנכנס אב ממעיטין בשמחה" השנה תשעה באב חל בשבת ולכן הצום נדחה ליום ראשון.

צילום: פלאש 90. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה