חשון , מר-חשון , או מרחשוןאחרי החגים כבר כאן והחג הבא יהיה רק בעוד כשישים ימים - חנוכה וחודש חשוון האם הוא מר? מתוק? אדון? או סתם חודש..בין סוכות לחנוכה

חודש חשון או מרחשון הוא החודש השני במניין החודשים המתחיל בחודש תשרי והחודש השמיני במניין החודשים של הלוח העברי הקדום שמתחיל בניסן.

ראש חודש חשוון תמיד יחול בימים שני רביעי חמישי ושבת.

מרחשוון הוא מילה שאולה מהשפה האכדית , ומעיקרו שתי מילים בבליות: וַרְחֻ שַׁמְנֻ, שפירושן היֶרח השמיני [ואמנם מרחשוון הוא הירח השמיני כאשר מונים את החודשים מניסן]. הואיל ובבבלית נתחלפו תכופות ההגאים ו–מ, נולד בעברית צירוף מילים זה, שבראש המילה הראשונה באה מ במקום ו, ובתוך המילה השנייה ו במקום מ ועל ידי הגייה וכתיבה בתיבה אחת נוצר שם החודש מרחשוון. אין אפוא "מר" זה אלא " (<ורח = יֶרח), ואין לו משמע משלו..

בגלל השיבוש הזה נקרא  מר-חשוון עם כל המשמעויות שצרפו לזה כלומר ה- מר- הפך לקידומת אבל אין כאן מרירות במשמעות  והוא לא מר בגלל שאין בו חגים.

עדיין, כאמור, יש בחודש הזה יום אחד מיוחד והוא יום תחילת בקשת  הגשמים, אז אנו מוספים בתפילה, בנוסף ל"משיב הרוח ומוריד הגשם" שאומרים משמחת תורה, גם את "ותן טל ומטר לברכה" – בברכת השנים שבתפילת שמונה-עשרה.

בתנ"ך הוא נקרא ירח בול אולי שיבוש  של המילה מבול או יבול

אפרופו מבול ב ז' -  בחשוון כאמור מתחילים לבקש גשמים בתפילת שמונה עשרה

ובי"ז בחשוון החל  המבול של נוח

י"א בחשוון הוא יום פטירתה של רחל אימנו

בחודש חשוון גם הסתיימה בנייתו של בית המקדש הראשון וגם .הצהרת בלפור הסכם השלום עם ירדן וגם רצח יצחק רבין.

אבל חודש חשוון בעיקרו הוא מנוחה מהחגים והמתנה לגשם.

ובחודש הזה נוכל לראות בטבע את החלמוניות והסתווניות ( ראה תמונות)

והחודש הבא הוא כסלו שבסופו חג החנוכה.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה