רגע לפני שהשבת נכנסת, אורה מזרחי מציגה בפנינו את הזוית האישית שלה לפרשת השבוע

הפעם: פרשת תצוה:
 

בוקר טוב מאזינות ומאזינים יקרים-

איזה יום שמח לי היום. איזה יום! פרשתנו תצווה עוסקת בגדים ולא רק לנשים מנוגה גם לגברים ממאדים. זוכרים את הסיפור בגדי המלך החדשים? על המלך שאהב להתלבש יותר מנשים, הוא התנהג לתושבים איום, ומה שעניין אותו: מה ילבש כל יום. לבסוף הרעימו עליו ורק ילד אמיץ צעק באוזניי ההמון את האמת: "המלך הוא עירום". ביטוי זה הפך למטבע לשון, בחשיפת שקר ובקשר בין הון לשלטון. המלך ברוב טיפשותו הבין שבגדים לפעמים בוגדים. מה דעתכם מאזינים יקרים, האם הבגד עושה את האדם, Clothes make the man, הוא פתגם ידוע של מארק טווין, לפיו לבושים מעידים לאיזה מעמד אנו משתייכים.

פרשת תצוה מתארת את הבגדים המיוחדים שלבשו הכוהנים בעבודת המשכן, עשויים זהב תכלת וארגמן- מעשה ידי אומן, חבל על הזמן! אך יש יופי חיצוני ויופי פנימי כי לבושו של אדם הם מעשיו.
פרשת תצוה מזכירה לנו כאן בהווה להתחבר דרך בגדיו לתכונותיו של אהרון הכהן. ככתוב בפרקי אבות, יהיה מתלמדיו של אהרון אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. תורה לשון הוראה אבל מתוך אהבה דרכה, דרכי נועם וכול נתיבותיה שלום. אלה הם בגדים לכבוד ולתפארת ובחודש אדר אותה הגברת בשינוי אדרת. אנו לבושים איכות כמו שכתוב במגילה: "ותלבש אסתר מלכות" לא צוינה המילה בגדים כי בעזרת אופייה עזרה ליהודים, היופי הוא בעיניי המתבונן וכשהביטו בה ראו את יופייה הפנימי וזה כל כך מחמיא.

בוא נתחבר לכהן שבתוכנו ונראה ברכה במעשה ידינו. בפרשה כתוב ואתה תצווה, האחריות מוטלת עלינו כדי להצליח בחיים צריך לצלוח, לעבור מכשולים ולעיתים לחלץ עצמנו מדרך חיים אחת לדרך חיים חדשה, וזו הכוונה בפרשה. לכן חלץ וצלח הן משורש המילה הצלחה ומפה הדרך קצרה לצמיחה. כמובן כדי להתגבר בחיים על משוכה צריך ללבוש את בגדי השמחה, כפי שאמרנו משנכנס אדר מרבים בשמחה וגם מרבים בבגדים חחח ובחנויות קניות או להיות יש סייל- תודה לאל. הרי שרו לאישה מרבדים עשתה לה שש וארגמן לבושה.

אז נסכם הנוסחה צמחיה+שמחה= הצלחה- ויש הוכחה.

פריט נוסף שלבש הכהן היה האפוד העשוי מאבני החושן, היו אלה 12 אבנים יקרות, לא לקנא נשים יקרות גם לכן יש אבני חושן על לוח ליבכן. בפרשתנו כתוב "ונשא אהרון הכהן שמות בני ישראל בחושן המשפט על לבו ובבואו אל הקודש תמיד", וזוהי עבודת הלב ולכן נקראו האבנים האורים והתומים אור ואמת כי אהבה והאמת מאירות באור יקרות ורק כך נפטרים מהצרות. וידעת היום והשיבותה אל לבבך, ככתוב בספר דברים אכן דברים כדרבנות.

מאזינים ומאזינות השבוע אנו מסיימים תקופה שנקראת שובבים-תת: על שם הפרשות האחרונות: שמות, וירא, בא, בשלח, יתרו, משפטים, תרומה, תצוה. מצוות הן עבודות יחיד ועבודת צוות, זו תקופה מיוחדת בה אנו נדרשים לקחת אחריות, לפתח האישיות ולכן הפרשות דנות במעגלים שאותנו סובבים: החברה, המשפחה, הבית ועוד האדם הפרטי, כל אחד מאיתנו הוא כהן בבית מקדשו והתנהגותו כאמור היא לבושו.

שנזכה שתתקיים בנו הברכה כי אנו בני מלוכה "ואתם תהיו לי ממלכת כוהנים", ומשקיבלנו עלינו את התפקיד אנו מצווים בפרשה לעלות נר תמיד, בואו נדליק בתוכנו את האור הפנימי, וכמו שכתב אהוד מנור ז"ל: אור פנימי 

מנבכי חלומי 
אור פנימי 
שמאיר את דרכי 
אל החום, אל התום 
אל עצמי 

בתוך החושך הגדול 
אנא האר לי, 
אנא הבדל שוב בין חושך לאור 
אנא האר לי 
אנא הבער בי נר תמיד 
כמו שעשית בראשית.

נתפלל ונאחל שאור חדש על ציון תאיר לבשו את בגדי תפארתכם.
שבת שלום ומוארת לכולם
אורה מזרחי.


 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה