שלושה מעיינות קרירים לסוף השבועממש במרחק נגיעה שלושה מעיינות לימים הלוהטים של השבוע ולקיץ בכלל: עיינות תלם, עין לבן ועין ליפתא. כן, אפשר גם להתרחץ

עין לבן הוא אחד המעיינות הידועים בהרי יהודה והגישה אליו נוחה. יוצאים ממגרש החניה של גן החיות התנכ"י, משם יוצאת דרך עפר (סימון כחול) הנסיעה עליה קצרה (השביל קרוי"דרך נדב" ע"ש נדב אלעד לוחם צנחנים שמשפחתו מתחזקת את הדרך לזכרו) ובהמשכה תגיעו לעלייה הרגלית למעיין.המקום הוא גן לאומי והנביעה ממלאת שתי בריכות אחת קטנה והשנייה די גדולה וגם עמוקה. המעיין מוקף עצי תאנה, שיחי פטל, חרובים זיתים ואלות. עין לבן הוא אחד המקומות השקטים, יפים ירוקים נעימים ורטובים שקרובים לבית. אם אתם רוצים להיות שם לבד תקדימו לבוא.
 
עיינות תלם נמצאים במתחם שמורת הטבע נחל חלילים. מדובר בשלושה מעיינות. המעיינות נובעים מתוך הסלע והם בעומקים שונים. זה אזור של חקלאות עתיקה ובוסתנים רבים שבהם תוכלו למצוא עצי פרי כמו תאנים, רימונים, גפנים. המבנים שבמקום הם שרידים של מושבה יהודית מתחילת המאה הקודמת בת מאות דונמים .מייסדי המושבה הקימו שני מבנים (שהשרידים שלהם קיימים עד היום) והם תיכננו להקים בהם מפעל לסבון ולשמן אך הפרוייקט הזה לא נשלם. מאוחר יותר התיישבו במקום כמה משפחות יהודיות וקראו למקום "עמק הארזים" על שם הברושים שבמקום. הגעה: יוצאים מירושלים לכיוון סיבוב מוצא יורדים לכיוון מוצא תחתית סעו עם השלט לכיוון פארק ירושלים ואחרי שני קילומטרים בדרך עפר תגיעו למעיינות.
 
עין ליפתא על כביש אחת ביציאה מהעיר מקום קרוב, בריכה קטנה מים צוננים ממש מתאים לימים אלה.
עין ליפתא ידוע גם בשמו האחר "מי נפתוח" (ספר יהושע) והוא נמצא בין עשרות המבנים הנטושים במקום. עומק המים פחות משני מטרים. המים מגיעים לבריכה דרך ניקבה שאורכה כמה עשרות מטרים וגם אפשר ללכת בתוכה אם תביאו נעליים ופנס. הגעה: בכביש בגין דרום פונים ימינה לכיוון גבעת שאול והיציאה מהעיר, מיד אחרי הפניה תראו שלט "מי נפתוח" ולכו עם השלט עד למגרש החנייה, משם יורדת דרך די תלולה למעיין. המעיין מוקף עצי תאנה וסברס. בסיום הבילוי במעיין תצטרכו לטפס חזרה למגרש החניה.
 
הערת אזהרה: בכל המקומות האלה אין מצילים .הרחצה באחריותכם, אבל הכניסה בחינם.
 
 
 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה