שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין 2 מהמרכזים הרפואיים הגדולים בישראלישראל היא מדינה של משקפופרים, בשאלה הזאת אין בכלל ספק: 55 אחוזים מבין הישראלים בגילאי 20 ומעלה הם בעלי ליקוי ראייה כלשהו, כך עולה מסקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אם נתרגם את הנתונים הללו לעברית: יותר משלושה מיליון ישראלים מרכיבים משקפיים או עדשות מגע. אנחנו לא שיאני העולם – אבל ישראל היא מדינה עם שיעור גבוה יחסית של בעיות ראייה.

אולם ירושלים בולטת לרעה מהבחינה הזאת, גם בהשוואה לערים אחרות בארץ. לפי הערכות, לא רק שכמות התושבים הסובלים מבעיות ראייה בעיר הוא הגבוה בארץ (שכן זו העיר הגדולה בישראל) – ירושלים היא ככל הנראה גם העיר עם שיעור בעיות הראייה הגבוה בארץ.

unsplah

הגורם המרכזי לכך הוא האוכלוסייה החרדית הגדולה בירושלים: 297 אלף תושבים, נכון לשנת 2019. נתוני איגוד רופאי בריאות הציבור מראים כי 82 אחוזים מהגברים החרדים סובלים מקוצר ראייה.

לחרדים יש דווקא במה להתגאות: אחוז מרכיבי המשקפיים בחברה החרדית נובע מתרבות הלימוד והשקדנות הנהוגה במגזר זה. לימוד התורה מגיל צעיר משלב קריאה רבה לפרקי זמן ממושכים – ומוביל להיווצרות של ליקויי ראיה אצל ילדים ונערים חרדים רבים. בתלמוד התורה, בישיבה הקטנה או בכולל – החרדים קוראים ללא הפסקה.

העובדות הללו זוכות לגיבוי גם מנתונים נוספים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמראים כי נערים חרדים נוטים לפתח קוצר ראייה באחוזים גבוהים יותר מאשר נערים חילונים, דתיים לאומים או ערבים. מצד אחד ליקויי ראיה באחוזים גבוהים – ומנגד צל"ש לחברת הלומדים.

אולם ללקויות הראייה יש השפעה שלילית על איכות החיים – שגם משקפיים או עדשות מגע לא תמיד מצליחים לתקן לגמרי. מהנטייה לדלקות כתוצאה מהרכבת עדשות מגע, דרך התלות במשקפיים במספרים גבוהים יחסית – ועד לפגיעה בהנאה מבילויים בבריכה, בים ובספורט. כל מרכיב משקפיים שפתח פעם מדיח כלים רותח והתמלא באדים – יודע שמשקפיים הם לא פתרון מושלם, בייחוד כעת, בעידן הקורונה, המסכות והאדים המתלווים למשקפיים כל העת.

freepik

הרצון של ישראלים רבים להיפטר מהמשקפיים המסורבלים, בא לידי ביטוי באחוז הפונים הגבוה להליך הסרת המשקפיים בלייזר. צורך זה, הוליד שיתוף פעולה יוצא דופן בין המרכז הרפואי שערי צדק לבין רשת המרכזים הרפואיים אסותא, שניים מהמוסדות הרפואיים המובילים בארץ. באסותא אופטיק שערי צדק, צוות רפואי מהשורה הראשונה, ציוד טכנולוגי מתקדם ובנוסף, מתן מענה הולם לאוכלוסייה החרדית.

לאסותא אופטיק שערי צדק ציוד טכנולוגי מהמתקדמים בעולם, להסרת משקפיים בלייזר. מדובר בהליך רפואי פשוט שנמשך דקות אחדות – ומאפשר לתקן את הליקוי בקרנית העין. מערכת Wavelight Refractive Suite מבית ALCON, שבה מתבצע הטיפול להסרת משקפיים באסותא אופטיק שערי צדק, הופכת את ההליך הזה לפשוט מאוד – ומאפשרת לבצע את הליך הסרת המשקפיים בצורה הבטוחה, המקצועית והאמינה ביותר בארץ. "שיתוף הפעולה בין אסותא  לשערי צדק מהווה קפיצת מדרגה בכל הקשור להסרת משקפיים בלייזר", אומר נעם באור, מנהל השיווק של "אסותא אופטיק שערי צדק" ומסביר: פעם ראשונה שיש שיתוף פעולה בתחום ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים, בין 2 מרכזים רפואיים גדולים ומנוסים כאסותא ושערי צדק, דבר שיאפשר למטופלינו ליהנות מכל העולמות- גם הסטנדרט של אסותא וגם הרופאים המומחים והציוד המתקדם של המרכז הרפואי שערי צדק.

אז הירושלמים לומדים הרבה ורואים מעט. אחוזי מרכיבי המשקפיים הגבוהים בעיר הבירה שלנו אמורים לשמש תמרור אזהרה לכל אחד מאיתנו, לשים לב לקושי בראייה, להיבדק  ובמידת הצורך גם לטפל בעצמנו.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה