תחום ההתחדשות העירונית בירושלים בשיא. אתמול (ד') נרשמה אבן דרך חשובה נוספת בהתחדשות העירונית בבירה עם הריסתם הראשונה של שני מבני מגורים ומסחר בשכונת הקטמונים, במתחמים המיועדים ל"פינוי-בינוי" ברחוב קנאי הגליל ואלעזר בן יאיר. מדובר בשני פרויקטים אשר קודמו על ידי עיריית ירושלים ומשרד השיכון ולוו לאורך כל התהליך על ידי המינהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה – לפיתוח ירושלים, שאיגדה יחד בין  הדיירים, היזמים וגורמי התכנון והביצוע ברשות המקומית.

את הפרויקטים בקנאי הגליל ואלעזר בן יאיר, מקימה חברת "פנינת גבעתיים" בתכנונו של האדריכל חזי חי.

שני הפרויקטים, מהווים את החלק הראשון בתכנית ענק להתחדשות עירונית שאושרה לאחרונה בוועדה המקומית הכוללת הקמת 5,200 דירות חדשות בפרויקטי "פינוי- בינוי" בשכונת הקטמונים.

הפרויקט הראשון נמצא ברחוב קנאי הגליל, במסגרתו פונה ונהרס מבנה ישן בן קומה אחת הנמצא על מגרש של 1,185 מ"ר. במבנה היו 10 חנויות בשטח של 30 מ"ר כל אחת.  במקומו יבנה בניין בן 8 קומות מעל הקרקע, ובנוסף 4 קומות של חנייה תת קרקעיות. בבניין החדש יוקמו 31 יחידות דיור חדשות ביניהן דירות 3,4,5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. בנוסף, תוקם קומת מסחר בקומת הקרקע ובה 10 חנויות.

במסגרת הפרויקט השני הממוקם ברחוב אלעזר בן יאיר, נהרס בניין ישן בן שתי קומות על מגרש של 644 מ"ר ובו 4 דירות. בפרויקט החדש יבנה בניין בן 7 קומות ובו 17 יחידות דיור חדשות בגדלים שונים, כולל דירות גן ודירות פנטהאוז. הפרויקט החדש כולל גם שתי קומות של חנייה תת קרקעית.

מדובר באירוע ההריסה השני בירושלים של פרויקט"'פינוי –בינוי" בהתחדשות העירונית לאחר הריסת בניין המגורים הראשון שלפני חודש וחצי, בפרויקט רובע 1 הנמצא בשדרות הרצל, המוקם על מתחם המקשר הנוסטלגי.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת: "ההתחדשות עירונית בירושלים היא כבר לא רק דיבורים ותכניות על שולחן השרטוטים, אלא מציאות קיימת בשטח, הלכה למעשה. התחדשות עירונית היא המענה האורבני והחברתי הנכון לירושלים והיום אנחנו עושים צעד גדול וחשוב בכיוון זה. בירושלים קיים פוטנציאל להקמת למעלה מ-30 אלף יחידות דיור באמצעות התחדשות עירונית . בדרך זו נוכל להשאיר את הזוגות הצעירים בירושלים, לתת מענה לביקושי הדיור ולשמור על השטחים הירוקים בעיר למען התושבים".

עו"ד דורון נויוירטמנכ"ל חברת מוריה לפיתוח ירושלים הוסיף: "לעיר ירושלים פוטנציאל של יותר מ 30,000 יח"ד חדשות במסגרת מתחמי התחדשות עירונית . זה אינו מקרה שהמתחם הראשון  במסגרת תהליך 'פינוי-בינוי' אשר יוצא לפועל נמצא סמוך לפרויקט הכניסה לעיר ולכל פתרונות התשתיות התחבורתיות שפיתוח הכניסה לעיר יביא  עמו. ללא ספק העובדה שהמתחם נמצא במיקום זה מראה כי פתוח תשתיות מהווה זרז ליציאה לפועל של פרויקטים בהתחדשות עירונית. היום אנו רואים את התוצאה הראשונה לפעילותה המוצלחת של המינהלת להתחדשות עירונית ואני מעריך שבחודשים הקרובים יבואו תוצאות דומות נוספות".

חיים אביטןיו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "זהו פרויקט ההריסה השני שיוצא לדרך בירושלים, בתוך 3 חודשים, ואני שמח שזה קורה בירושלים. מכאן תצא הבשורה, ואנו נעשה כל שביכולתנו בכדי לחדש את ירושלים. אני רוצה לברך את היזם, יוסי אזרזר על הצלחת התהליך, את שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, על דחיפת נושא ההתחדשות העירונית במלוא הכוח בכל רחבי הארץ, וכן את ניר ברקת, ראש העיר ירושלים אשר משקיע הרבה מאוד בהוצאתם של פרוייקטי ההתחדשות העירונית לפועל ולחברת מוריה אשר פעלה רבות לקידום הפרויקט".