הרשות הפלסטינית ומחבלים יפצו נפגעי טרור ב-62 מיליון שקליםהרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע שבו נרצחו שלושה ישראלים בכביש 443 בשנת 2001 יפצו את הנפגעים בסך 62 מיליון שקלים, כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע שבו נרצחו שלושה יהודים ישראלים בכביש 443, תפצה את התובעים בסך של 62 מיליון ש"ח, בפיגוע נרצחו בני הזוג שרון ויניב בן שלום ודורון זוורי. שתי תינוקות שהיו ברכב, אפרת בן שלום ושחר בן שלום, ניצלו באירוע.

פסק דין זה הינו המשך של החלטה שבה נקבע על ידי השופט משה דרורי כי המבצעים אחראים בנזיקין כלפי התובעים וכי הרשות הפלסטינית אחראית אף היא בנזיקין כלפי התובעים מכוח הכללים של פקודת הנזיקין, הן כמשדלים ומסייעים לביצוע הפיגוע, והן באחריות אישית על פי עוולת הרשלנות עקב אספקת הנשק ששימש לביצוע הפיגוע והן בשל המימון של מבצעי הפיגוע.      

כזכור, מדובר בפיגוע ירי קשה שהיה בתחילת האינתיפאדה ביום 25.8.01, במוצאי שבת. התובעים נסעו ברכב, בכביש 443 בשובם מטיול באילת לביתם במרכז הארץ. רכב שבו נהגו המפגעים: אחמד טאלב מוצטפא ברגותי; מחמד רחמאן סאלם מצלח; חוסאם עקל רג'ב שחאדה; הייתם אלמותפק חמדאן; פארס צאדק מחמד ע'אנם; ועלי עליאן – "נצמד" לרכבם של התובעים. מתוך הרכב של המפגעים ירו המפגעים והרגו את שלושה המבוגרים שהיו ברכב: שרון בן-שלום ז"ל; יניב בן שלום ז"ל; ודורון סוורי ז"ל. שתי התינוקות שהיו ברכב, אפרת בן שלום ושחר בן שלום, ניצלו בכך שאימם שרון בן שלום ז"ל סוככה עליהן בגופה ונורתה בגבה. שתי היתומות גודלו מאז על ידי אחות אימם ובעלה, אודליה משה בן שלום ועצמון משה.      

בפסק הדין נפרסה התמונה המלאה של הנזקים הפיזיים והנפשיים של כל קרובי המשפחה כולל ההורים של הנרצחים.

בקביעת גובה הפיצוי הביא בחשבון בית המשפט שיקולים רבים, ולבסוף קבע כי יש מקום להטלת פיצויים עונשיים בסך של 10 מיליון ₪ לכל אחד מן העיזבונות של שלושת הנרצחים, 6 מיליון ₪ לכל אחת מן היתומות ו-5 מיליון ₪ לכל אחד מן ההורים של הנרצחים.  

טענת התובעים כי יש לחייב את הנתבעים לשלם לכל אחד מן התובעים 20 מיליון ₪, בעקבות תיקון של תקנות האגרות, לפיו תביעת נזק בגין פעולות טרור ואיבה עד 20 מיליון ₪ לכל תובע פטורה מאגרה – לא התקבלה, ונקבע כי במסגרת תיקון אגרות אין להסיק מהו רף הפיצוי הראוי.  

כמו כן, לא התקבלה טענת התובעים לפיה יש מקום לחייב פיצויים ברמה של מאות מיליוני דולרים כפי שפסקו בתי המשפט בארה"ב, וזאת לאור ההבדל בין ישראל וארה"ב בתחום פיצויי הנזיקין.   


תמונה: יונתן סינדל/ flash 90 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה