אושר סופית: תזונה בריאה בצהרונים כבר משנת הלימודים הקרובהועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ג') תקנות שהוגשו על ידי משרד הבריאות, לפיהן החל משנת הלימודים הקרובה יוגש לילדים בצהרונים מזון איכותי, העונה על צורכיהם התזונתיים והבריאותיים

החל משנת הלימודים הקרובה יוגש לילדים מזון איכותי, כך אישרה היום (ב') ועדת הבריאות של הכנסת. בין היתר נקבע כי ילדים בגילאי 3 עד 5 יקבלו לארוחת הצהריים מדי יום מנה עשירה בחלבון (חזה עוף, שניצל אפוי וכו'), חצי עד שלושת רבעי כוס (תלוי בגיל) של דגנים מלאים וקטניות (אורז, קוסקוס, עדשים וכו'), חצי כוס ירקות וחצי יחידת פרי. כמו כן, תתאפשר ארוחה צמחונית. גילאי 6 עד 10 יקבלו מנות דומות, אך במשקלים וכמויות גדולים יותר. עוד נקבע כי ייאסר על מפעילי הצהרונים לתת לילדים משקות ממותקים, מאפים עשירים בשומן ובשומן רווי, פיצה, צ'יפס, חטיפים, חמוצים, קטשופ ומיונז. בנוסף, יחויב המפעיל לספק ארוחות עם הרכב מזון ייעודי לילדים עם רגישויות, לפי הצהרת ההורים. האריזות הייעודיות יסומנו באופן בולט.

עוד קובעות התקנות רשימת מזונות אסורים ביניהם; משקאות ממותקים, עוגות ועוגיות, מזון עשיר במלח, רטבים מוכנים, מזונות עשירים בשומן רווי ומזון מטוגן. על פי התקנות ידעו ההורים את תפריט היומי וידעו כי כל אחת מהמנות העשירות בחלבון מכילה את כמות החלבון, הברזל השומן והנתרן הקבועות בתקנות.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: " אחד המהלכים המרכזיים בגידול ילדינו בצורה נכונה. אסור שיהיה יום לא מנוצל  להתפתחות הילד, וזה כולל את המערכות הלא רשמיות ובוודאי את נושא ההזנה. אישור התקנות האלו מאוד חשוב כדי שבראשון לספטמבר, שהוא מועד שלא משתנה יהיה לילדים אוכל בריא. הנטל הגדול הוא על משרד הבריאות אבל גם צריך את משרד החינוך והרשויות המקומיות בשביל לעמוד בתאריך היעד של פתיחת השנה".

ח"כ רחל עזריה, מיוזמי המהלך אמרה כי "הורים מתחילים להבין בחשיבות המהלך. עבדנו קשה על פתרון של בעיה שחלק גדול מהציבור לא מבין אותה מתוך הבנה שאם לא נדאג לזה אנחנו כבר יכולים לשער מה יחכה לילדים, לחברה ולמדינה. בזכות יישום התקנות הללו המצב הבריאותי ישתפר".

חיים הלפרין נציג משרד החינוך הציע שאמירה בעניין אלרגיות תגובה באישור רופא. לא לכל סוג אלרגיה יש פתרון והספק למרות המאמצים לא יצליח לעמוד

שי סומך משרד המשפטים אמר כי יש להחריג את המקרים הנדירים במיוחד, בהם הספק לא יצליח לספק מזון חלופי בשל אלרגיה מאוד ייחודית ונרחבת.

תמונה: flash 90 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה