שערי צדק: צנתור נדיר בתינוקת בת שלושה ימיםבגיל שלושה ימים אובחנה תינוקת עם קריש דם בווריד הראשי בבטן ובוורידים שמנקזים את הכליות, צנתור משולב שלא תואר עד היום בתינוקת כה צעירה בוצע בהצלחה בשערי צדק והציל את התינוקת מאי ספיקת כליות

מדובר בצנתור נדיר לפירוק קרישי דם אשר כאמור, בוצע בהצלחה בתינוקת בת שלושה ימים. הצנתור בוצע על ידי ד"ר אדם פרקש,  מנהל מרפאת מומים וסקולריים בשערי צדק, יחד עם ד"ר אנטוני פרשטנדיג, מנהל מכון אנגיוגרפיה, וד"ר קובי אמסלם , מנהל יחידת צנתורי מוח,  בשיתוף עם המחלקה לנפרולוגיה של הילד, וצוות הפגייה במקום.

התינוקת  נולדה בשעה טובה לפני כחודש בלידת וואקום. כעבור 48 שעות מהלידה צוות התינוקייה שם לב כי היא מעט חיוורת והסב אתתשומת לבה של הרופאה שהורתה על ביצוע בדיקות דם באופן מידי . בדיקות הדם הראו כי מספר הטסיות בדם נמוך מהמקובל והיאהועברה למחלקה לטיפול נמרץ יילודים . בדיקות הדמיה שבוצעו במקום העלו כי היא סובלת מקריש דם בווריד נבוב תחתון(הוריד הראשיבבטן(  ובוורידי הכליות שגרמו לאי-ספיקת כליות קשה.

לאחר התייעצות רב תחומית בין צוותי המקום כולל רופאים בכירים בפגייה, צוות מכון אנגיוגרפיה,  היחידה להמטולוגית-אונקולוגיתילדים,  נפרולוגיה של הילד, אגף דימות ילדים והמחלקה לצנתורי מוח יחד  עם המוקד העולמי לקרישי דם בקנדה,  הוחלט לבצע פירוק  שלקריש הדם בעזרת מכשיר מיוחד שנועד לצנתור מוח מאחר שאיברי התינוקת  זעירים בשל גילה הצעיר.

ד"ר אדם פרקש מסביר, "צנתור כלי דם בתינוקת כל כך קטנה הוא דבר מאתגר במיוחד במקרה זה שאין  לו תקדים בספרות הרפואית. במצב של קרישי דם הטיפול המקובל הוא מתן תרופות הגורמות להמסת  הקרישים,   אך טיפול כזה מעלה את הסיכון לדמם מוחי,  לאור גילה הצעיר של התינוקת  והערך הנמוך של הטסיות בדם.  לכן,  הוחלט על טיפול בגישההחדשנית במהלכה נעשה טיפול ממוקד בקריש עצמו. שיתוף הפעולה הפורה בין הצוותים השונים בשילוב הציוד המיוחד במחלקה לצנתורי  מוח תרמו רבות להצלחתו. הפעולה נמשכה כחמששעות , ובסופה הצלחנו לשאוב ולפרק את רוב הקרישים.  מאד שמחנו לראות שהכליות  התאוששו תוך זמן קצר".

ד"ר אלונה בן נון,  רופאה בכירה בפגייה והרופאה המטפלת,  מסבירה כי במצב של קריש דם בוורידי הכליות אבחון מוקדם ככל הניתן חשוב ביותר להצלת הכליות. "לא ניתן לדעת באיזה שלב התפתח קריש הדם,  אך במצב של אי ספיקת כליות ישנו חלון זמן מאוד קצר בו ניתן להציל את הכליות", מוסיפה "אילולא האבחון המהיר והטיפול הייחודי,  אורח החיים של התינוקת היה עלול להיות מורכב ביותר,  שכן במצב של  אי ספיקת כליות סופנית הייתה זקוקה לטיפולי דיאליזה ואף לעבור בהמשך השתלת כליה. התינוקת התאוששה והחלימה לחלוטין ותשוב לאבחון ומעקב אחת לכמה חודשים בשנה הקרובה.  "זו תחושה טובה ומספקת לשלוח ילדה כזו לחיים בריאים, ושהצלחנו לאפשר  לה  חיים נורמליים"", מוסיפה ד"רבן-נון.

האם משתפת ומציינת  "אנחנו מודים לצוות הרפואי על הטיפול המסור ועל העידוד והתמיכה הנפשית ברגעי המשבר.  הבעיה אובחנה כלכך מהר וכמו שהגיעה כך היא טופלה.  קיבלנו את בתנו במתנה. זהו נס גדול".

תמונה (אילוסטרציה): חן לאופולד/ flash 90


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה