הדסה עין כרם: יחידת השבץ המוחי מתרחבתבמסגרת המחלקה הנוירולוגית בהדסה עין כרם, נחנכת השבוע יחידה מורחבת ייעודית לטיפול אינטנסיבי בחולי שבץ

היחידה מוקמה במקום הראשון בטיפול בשבץ מוחי, במדדי האיכות שפרסם משרד הבריאות. היחידה הוותיקה, מבין הראשונות בארץ, תכלול כעת 10 מיטות ובהן עמדות לטיפול מוגבר, תוכל לטפל ביעילות בחולים עם שבץ, וממקמת את הדסה בחזית אחת עם המרכזים המובילים בתחום האבחון והטיפול של שבץ מוחי.

מרכז השבץ המוחי במרכז הרפואי הדסה, אשר מכפיל נפחו בשל חומרת וכמות חולי השבץ בשנתיים האחרונות, הינו מבין הוותיקים בארץ ובין הראשונים אשר העניק טיפול תוך ורידי לפתיחת קרישי דם בעורק המוח, והיה למרכז הראשון שביצע צנתורי מוח טיפוליים בישראל. 

עד היום, טופלו במרכז אלפי חולים בהצלחה רבה, במגוון גילאים כשהצעיר ביותר היה בן 18 ואף בגילאי קיצון כמו 90. המרכז בהדסה הינו מבין היחידים בארץ המאפשר טיפול מיידי ב- TPA, שהינו טיפול תרופתי לפתיחת עורקי המוח החסומים, או בצנתור מוחי לשליפת קריש במטופלים בכל הגילאים כולל בגילאים מתקדמים (מעל 90) זאת כאשר במרבית המרכזים הרפואיים לא נוטים לבצע טיפול זה בחולים בגילאים מתקדמים בשל סיכויי הצלחה נמוכים.

יחידת השבץ בראשות פרופ' רונן לקר אמונה על אבחון מיידי של שבץ עוד בחדר המיון ועל מתן טיפול תרופתי או הפנייה לצנתור מוחי והיא פועלת בתיאום עם יחידת צנתורי המוח בראשות פרופ' חוסה כהן . יחידת השבץ בהדסה היא היחידה הראשונה בארץ שאושרה להכשיר נוירולוגים לטיפול בשבץ מוחי ועד עתה סיימו כבר שני מומחים צעירים השתלמות כזו ועוד אחד החל בה השתלמות לא מכבר.

מנהל יחידת השבץ, פרופ' רונן לקר: "העלייה בכמות מקרי השבץ המוחי ובחומרת האירועים הביאה אותנו להרחיב ולמקד את השירות הניתן למטופלים. צוות מומחי השבץ שלנו כאן בהדסה משתמש באמצעי אבחנה המתקדמים בעולם ע"מ להגיע לאבחנה הנכונה ומעניק לחולים אלו טיפול מיטבי הנמצא בחזית הטכנולוגית כולל צנתורי מוח ותרופות להמסת קרישי דם ומניעת אירועים חוזרים. אנחנו מאמינים במצוינות ולא בכדי הדסה מוקמה במקום הראשון בארץ במדדי האיכות לטיפול בשבץ מוחי הנמדדים על ידי משרד הבריאות. חולי השבץ בהדסה מטופלים ומנוטרים כיום ביחידה ייעודית לחולי שבץ בה נבחן מצבם כל העת לאיתור אירוע חדש או הפרעות בקצב הלב. לניטור זה יש חשיבות גדולה מאד בהתאמת הטיפול התרופתי לכל חולה באופן אישי ע"מ למנוע בצורה היעילה ביותר אירועים מוחיים חוזרים. בהמשך לאחר אשפוז ושיקום הניתן גם הוא בהדסה, המטופלים מוזמנים למרפאת השבץ שלנו ע"מ לוודא שהם מקבלים את כל הטיפול השיקומי והמניעתי שהם זקוקים לו וע"מ לוודא שהם זוכים לטיפול גם האופטימלי וגם לטיפול אשר ימנע הישנות שבץ."  

תמונה: באדיבות דוברות הדסה  

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה