הכן את ביתך לחורףעיריית ירושלים משלימה בימים אלו את היערכותה לחורף ולמזג אוויר סוער וקוראת לתושבים להשלים כל אחד את היערכותו ולבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת למנוע תקלות ובעיות בעת מזג אוויר קיצוני

במסגרת ההכנות לחודשי החורף, צוותי העירייה מבצעים פעולות רבות ביניהן: גיזום עצים במטרה למנוע חסימת דרכים ונזק לרשת החשמל, ניקוי ופתיחת מערכת הניקוז והביוב למניעת הצפות, הכנת בתי הספר לחורף, חידוש מאי ציוד החורף, ריענון נהלים וצוותי חירום בכל השכונות והמינהלים הקהילתיים ועוד.

בימים הקרובים יקבלו כל תושבי ירושלים לביתם את חוברת הנחיות שהפיקה העירייה ובה הנחיות ברורות להיערכות מקדימה לקראת החורף והתנהגות במזג אויר קיצון, כמו הכנת הבית לחורף, ניקיון מרזבים ופתחי ניקוז, חיזוק עצמים העלולים להינתק ברוח עזה, גיזום עצים וענפים הצטיידות במזון, עזרה ראשונה, בדיקת אמצעי חימום רזרביים במקרים בהם ישנה הפסקת חשמל.

כמו כן כוללת החוברת הנחיות לטיפול בילדים  ותינוקות ובעיקר דרכים למניעת מקרי מוות בעריסה, נהיגה בטוחה במזג אוויר סוער, התמודדות עם אי קיום לימודים ועוד.

החוברת כוללת גם את כל מוקדי טלפוני חירום, מוקדי עמותות בהן ניתן להסתייע, מספרי טלפונים של המינהלים הקהילתיים ועוד. 

העירייה קוראת לתושבים לקחת אחריות אישית ולסייע לצוותי העירייה וכוחות ההצלה בהיערכות מוקדמת ובערבות הדדית, שהוכחה כמצילת חיים: להכיר הקשישים, הנכים ובעלי צרכים מיוחדים המתגוררים בסמוך ולהתעניין בשלומם, לדאוג לפנות ולסייע לעירייה בעת הצורך בפינוי כניסות לבניינים והמדרכות הסמוכות אליהן ולהמשיך את רוח ההתנדבות וההירתמות הירושלמית.

בעת אירוע שלג תפעיל העירייה את אתר החירום העירוני – באתר האינטרנט העירוני בו יינתן מידע מקיף ומלא לתושבים מכל כוחות החילוץ וההצלה, המשטרה, תחבורה ציבורית, חינוך ועוד.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת קורא לתושבי העיר להיערך לחורף ולהיות ערניים לסובב אותם וציין כמה קיימת חשיבות להירתמות התושבים והערבות ההדדית המצילה חיים. "היערכות נכונה לחורף היא שילוב בין פעולות העירייה להיערכות אישית ומקדימה של התושבים, אחריות אישית וערבות הדדית. אני קורא לתושבים להקדים ולהיערך לחורף ומאחל לכולם חורף חם ובטוח בירושלים".

כל הפרטים וכל מידע לקראת החורף נגיש בכל הדרכים האפשריות : במוקד 106, באתר עיריית ירושלים, בדף הפייסבוק העירוני ובאפליקציית עיריית ירושלים.

מה צריך לעשות לקראת החורף:

לבדוק תקינות מערכת החימום - בעיקר מערכות המחייבות אוורור.

לוודא איטום גגות ופתחים (חלונות ותריסים).

לנקות ולפתוח תאי ניקוז מים בחצרות ומרזבים על הגגות.

לגזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים.

לבדוק בטיחות מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום.

לחזק אנטנות, דודי שמש, סככות וחפצים אחרים על הגגות.

להצטייד באת חפירה, מסור, מזמרה ומלח גס לפינוי שבילי גישה לבית ו/או לבניין.

 

במזג אוויר קיצוני עם רוחות חזקות, גשמים עזים, חשש להצפות או שלג, מומלץ:

להצטייד במוצרי מזון, שתייה, היגיינה ורפואה בסיסיים (דגש על תינוקות וקשישים).

לפנות חפצים שאינם מחוזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה או לעוף (עציצים\ אדניות, ריהוט ושלטים).

בעת ירידת שלג, יש להימנע מנסיעה בכבישים אלא מקרי חירום ובהתאם להנחיות.

להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה מעל 10 ס"מ (מחשש לקריסה).

בעת חשש לקרה- לפתוח את ברז המים החמים לכדי טפטוף על מנת למנוע קיפאון המים בצינורות קולטי דוד השמש (העשויה לגרום להתבקעותם).

לאור גל השריפות האחרון עיריית ירושלים קוראת לתושבים לגלות ערנות ולמנוע שריפות: יש להקפיד על כללי זהירות ולהיות ערים לסביבה הקרובה, לחצר הבית ולעבודה במיוחד בעת הפעלת חימום בבתים באמצעות חשמל גז וסולר.

יש לפעול רק בהתאם להוראות והנחיות היצרן ולפעול בכל אמצעי הזהירות הקיימים. יש להזמין בעל מקצוע לחבר ולהתקין מערכות חימום ולהקפיד על בציוד תקני. גם במקרים בהם חלה תקלה אין לבצע תיקון לבד אלא באמצעות בעל מקצוע מורשה .

בכל היתקלות בשריפה יש להזעיק את מכבי האש בטלפון 102.

תמונה: נטי שוחט/ flash 90

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה