בעלי העסקים בירושלים: "כחלון אל תתנתק מירושלים"חברי הנהלת העיר, בעלי עסקים וסוחרים הפגינו הבוקר (ב') מול משרד האוצר, זאת לטענתם לאור עמדתו של משרד האוצר וסירובו לסייע לעיר ירושלים. בני חוג'ה, בעל עסקים בעיר "אם לא יסייעו לבירה, הטרור פשוט ינצח"

בכל שנה מעביר משרד האוצר לעיריית ירושלים תקציב המשלים את הפער התקציבי בין הכנסות העירייה לבין צרכי העיר הממשיכה לגדול ולהתפתח. העירייה מגדילה בכל שנה את הכנסותיה ואף שומרת על תקציב מאוזן. בשנה זו, בניגוד לשנים קודמות בהם הועברו מאות מילונים לחיזוקה ולקיומה של ירושלים, לראשונה מסרב שר האוצר להעביר לבירת ישראל את התקציבים הנדרשים לקיומה השוטף של העיר. כדי להמשיך את הניהול השוטף והמאוזן של ירושלים ולא לעצור את מגמות הצמיחה בהם החלה, יש צורך מיידי בתוספת של 400 מיליון ש"ח בתקציב 2016 זאת לצד דרישת 50 מיליון ש"ח לסיוע לעסקים שנפגעו מהמצב הביטחוני. לדברי עיריית ירושלים התנתקות שר האוצר מירושלים והגזרות הקשות שכחלון מטיל על העיר יביאו לפגיעה אנושה בביטחון בעיר, בחינוך, ברווחה, ובניקיון ועלולה לדרדר את העיר שנים אחורה. 
 

לאור זאת, אנשי עסקים, סוחרים וחברי הנהלת העיר, יצאו הבוקר (ב') לכיכר הכניסה למשכן הכנסת בשל עמדת משרד האוצר וסירובו לסייע לבירה הירושלמית, לטענתם , למרות המצב הקשה בשל גל הטרור שפקד את העיר. 
בני חוג'ה בעלים של מסעדת קדמה, "אנחנו נמצאים כאן כדי להבהיר לכחלון שאנחנו זקוקים לסיוע. ירושלים נמצאת במצב שהוא לא רק בגלל התקופה האחרונה, גם צוק איתן וגם גל הטרור האחרון וזה לא בסדר. גם ראש העיר, ניר ברקת ניסה לדבר עם שר האוצר, משה כחלון וגם זה לא הצליח. אנחנו צריכים עזרה כדי להתמודד עם המצב. הממשלה ומשרד האוצר צריכים להבין שאם הם לא יסייעו לבירה הטרור פשוט ינצח ועסקים יאלצו לסגור את העסקים שלהם. ירושלים היא עיר עם פוטנציאל מטורף". 
 

 


לילי בן שלום ממסעדת ראצ'ה במרכז העיר ציינה כי "מרבית העסקים בבירה קורסים מבחינה כלכלית ועדיין סוחבים איתם את נזקי 'צוק איתן'. לא ניתן לדעת מתי השפעת גל הטרור הנוכחי תפוג. המצב הנוכחי מאלץ את בעלי העסקים לצמצם בכוח האדם, דבר הפוגע בסטודנטים שמרביתם עובדים בעסקים שונים בבירה. אם הממשלה לא תכניס את היד עמוק לכיס, הדבר יגרום לסגירת מאות עסקים ברחבי הבירה".

ראש העיר ניר ברקת אמר כי "שר האוצר צריך לתת הסברים איך יכול להיות שמאז נכנס לתפקידו לא מצא זמן להיפגש אפילו פעם אחת לדיון על סיוע לירושלים ומסרב בתוקף גם היום להיענות לפניות בעלי העסקים שנפגעו קשות מהמצב הביטחוני. כחלון מנסה להפוך זאת למלחמה אישית אבל הציפייה משר האוצר לחיזוקה של ירושלים, דווקא בעת הזו, היא לא עניין אישי. היא אינטרס לאומי שכל תושבי המדינה מצפים לו. אנחנו קוראים לכחלון להפסיק להתנתק מירושלים ולא לעסוק בפוליטיקה קטנה, אלא להודיע על תמיכה נרחבת בירושלים במקום להחזיק את תושבי העיר והסוחרים כבני ערובה. בוודאי בתקופה קשה זו על ירושלים להיות מעל הכל".
בתגובה נמסר מהאוצר "תמיכה ממשלתית לעיריית ירושלים הינה ייחודית  ואף חורגת מההקצאות לכלל הרשויות במדינת ישראל וזאת מתוקף היותה עיר הבירה של מדינת ישראל. לשנת 2015 סוכם עם העירייה על תמיכה לתקציב השוטף בהיקף של 450 מלש"ח, ואין כוונה לסגת מסיכום זה.
לקראת שנת 2016 הציגה העירייה דרישה תקציבית להכפלת היקף התמיכה ולקבלת תמיכה של 800 מלש"ח לתקציב השוטף. עמדת משרד האוצר הינה כי העמדת היקף תקציבי כזה לרשות אחת יפגע ביכולת הממשלה להקצות משאבים לנושאים חשובים אחרים, ואין מקום להגדלת היקף התמיכה הממשלתית מעבר לסכום שמועבר בשנת 2015. בנוגע לסיוע לעסקים קטנים, לאור המצב הבטחוני הורה שר האוצר להקים צוות בשיתוף עם המשרד לעינייני ירושלים לבחינת פתרונות סיוע לעסקים קטנים בעיר. הצוות יגיש את המלצותיו לשר האוצר תוך 30 יום."

 

תמונות: באדיבות דוברות העירייה, וקרן קדוש.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה