גבעת מרדכי: הקרב על בניית בית כנסת חרדי בשכונהבדיון בוועדת ההקצאות בעיריית ירושלים, סערו הרוחות בנוגע להקצאת קרקע לבניית בית כנסת חרדי בשכונת גבעת מרדכי. מצד אחד תושבי השכונה החרדים שבעד לבנות בית כנסת ומנגד הדתיים שדרשו הצבעה שלא תאשר את בנייתו. אחרי לא מעט צעקות וויכוחים נדחה הדיון

אתמול (ג'), התקיים דיון בוועדת ההקצאות, אשר מסדירה מסירת קרקעות לפעילות ציבורית בעיריית ירושלים, בנוגע להקצאת קרקע לבניית בית כנסת חרדי בשכונת גבעת מרדכי,  בעלת הרכב אוכלוסייה ואופי דתי-לאומי, זאת לאחר שהעירייה אישרה בניית שני גנים לציבור החרדי בשכונה ועמדה לאשר בנייתו של בית כנסת חרדי.

עם תחילת הדיון החלו הרוחות לסעור והטונים לעלות ועד מהרה החלה להתחולל דרמה, המלווה בצעקות ומחאות בין חברי המועצה ותושבי שכונת גבעת מרדכי הדתיים לאלו החרדים, בענין הקצאת קרקע לבית כנסת החרדי בשכונה.

תושבי השכונה המשתייכים למגזר הדתי-לאומי, אשר הגיעו לישיבה, לחצו על יו"ר הוועדה, יוחנן ויצמן, חבר מועצת העיר מטעם מפלגת ״אגודת ישראל״ החרדית, לקיים הצבעה,  כיוון שעל פי ההרכב, היה רוב למתנגדי ההקצאה.

ויצמן מצידו סרב לקיים את ההצבעה. בעקבות כך, סגן ראש העיר,  מאיר תורג'מן, התבטא בחריפות ובין היתר אמר "מעולם לא סתמו לי את הפה... מה שעשיתי לראש העיר בעבר, יהיה כאין וכאפס לעומת מה שאעשה כאן".

אחריו דיבר חבר המועצה, יו"ר מפלגת הבית היהודי בירושלים, דב קלמנוביץ׳, על חשיבות שמירת הסטטוס קוו שצריך בעיר ועל הפרתו בעצם בניית בית הכנסת חרדי בלב שכונה שכל תושביה דתיים לאומיים. 

יועצי ראש העיר ניסו להסביר למשתתפים, כי חייביים להעביר את ההחלטה, בנוסף להחלטות נוספות שתלויות בה, כגון הספורטק, ועל כן יש לתמוך בה. נציגי המועצה שאינם חרדים, ביניהם יעל ענתבי ואלעד מלכה, התנגדו. מלכה טען, שהויכוח אינו נטוע אך ורק בבניית בית כנסת במקום, אלא גם "כולל", שיביא בעקבותיו משפחות ועל כן הוא מתנגד לעניין. לעומתו, חגית משה, עוזרת חבר המועצה שמואל שקדי, הציעה לתמוך בראש העיר ולהגיע לפשרה עם החרדים כך שיתחייבו שלא יהיה "כולל" במקום, אך מלכה הסביר לה שלא ניתן לאכוף הבטחה כזו.  

בסיכומו של דבר הנושא ירד מסדר היום ולא התקיימה הצבעה בנושא למרות דרישת הנציגים שאינם חרדים. ראש העיר דחה את הדיון בנושא לישיבת מועצת העיר הקרובה שהתקיימה בחמישי, בעת קיום הוועדה ברקת הקפיא את הסעיף השנוי במחלוקת.

 

תמונה: flash 90


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה