הממשלה החליטה: תכנית "ירושלים 2020" תשתמש כבסיס לתכנית הצמיחה הממשלתית לירושליםראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הגיש היום (ג') לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממשלת ישראל את תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020", לפיתוחה של בירת ישראל בשנים הקרובות

בישיבת הממשלה הוחלט כי תכנית ירושלים 2020 תשמש הבסיס לגיבוש תכנית צמיחה לירושלים שתובא לאישור הממשלה בתוך 60 יום.

ראש הממשלה נתניהו החמיא לראש העיר על התכנית ועל פיתוחה של ירושלים. " אני רוצה לברך אותך על העשייה החשובה הזאת וגם לומר לך שאנחנו נתמיד בה עם כל שרי הממשלה".

ברקת אמר בפתח הישיבה "ירושלים חזרה למסלול של שגשוג, הצלחה וחשוב מכל- השבנו את גאוות ואמון התושבים בבירה. יש לנו עלייה של חמישה וחצי אחוזים בכמות הילדים בגני הילדים במגזר הציוני לצד צמיחת כלל המגזרים, ירושלים היא המובילה בארץ במספר הדירות שהחלו להיבנות ובשנה האחרונה ושלושת אלפים עסקים חדשים נפתחו בעיר. ממשלת ישראל בהנהגת ראש הממשלה נתניהו הביעה מחויבות אמתית וראשונה במעלה לבניין ירושלים, מענקי הסיוע והתקציבים להם זכתה ירושלים היו לאחד מסודות הצלחתה של העיר. אני מודה לראש הממשלה לממשלת ישראל על האמון בעיר ובתושביה ומאמין כי ההשקעה תביא לשילוב המיטבי בין שמירה על ההיסטוריה והמסורת הייחודית של העיר לצד קידומה לעידן חדש של חדשנות וגאווה לכל עם ישראל."

בפתח ישיבת הממשלה העניק ברקת לנתניהו שי- בו עובד ציור חומות העיר שצייר ראש הממשלה והוספו אליו הפרויקטים והאלמנטים החדשניים בירושלים.

בישיבה החליטה הממשלה על הארכת תכנית החיזוק למוסדות ההשכלה הגבוהה בירושלים במטרה לחזק את ההשכלה הגבוהה בעיר ולאפשר פיתוח של מוסדות ההשכלה הגבוהה הרבים בעיר.

בנוסף החליטה הממשלה על תכנית פיתוח רב שנתית לרחבת הכותל המערבי בעיר המושך אליו כ- 10 מיליון מבקרים בשנה.

תכנית ירושלים 2020 הוגשה לראש הממשלה במסגרת ישיבת ממשלה חגיגית לציון יום ירושלים ה- 48 שהתקיימה במוזיאון ישראל המציין השנה יובל לפתיחתו.

במסגרת תכנית הפיתוח "ירושלים 2020" יושקעו 30 מיליארד ₪ בתחבורה; יוקמו אולפני קולנוע וטלוויזיה בינלאומיים; תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים; יוקם מרכז פוריות בינלאומי; ייבנה מרכז תעשיות טכנולוגי ועוד.

תכנית "ירושלים 2020" היא יוזמה של ראש העיר ניר ברקת, שגיבש צוות מומחים בינלאומי לכתיבתה, בראשם פרופ' מייקל פורטר, פרופ' ריצ'ארד פלורידה וראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג. הצוות זיהה את היתרונות היחסיים של ירושלים ואת פוטנציאל הצמיחה שלה, והגדיר את המוקדים בהם יש להשקיע משאבים  ב-5 השנים הקרובות, אשר ימשיכו את פיתוחה הכלכלי של הבירה.

בבסיס התכנית התמקדות ביתרונות היחסיים של ירושלים בתחומי התרבות, הביו-מד, מדעי הרפואה וההיי-טק, זאת לצד פיתוח המעמד היצירתי בעיר, מהפכת תשתיות ויצירת הזדמנויות חדשות לבניית עתידה של ירושלים. בין המיזמים שהוצגו בתכנית:

הקמת מרכז פוריות בינלאומי - המשותף לבתי החולים 'הדסה' ו'שערי צדק'. את הקמת המרכז ישלימו מרכזי מחקר יישומי שיוקמו בבתי החולים בשיתוף התעשייה, ויסייעו לצמיחה של חברות ביו ופארמה בעיר.

הקמת אולפני קולנוע וטלוויזיה - יוקם קומפלקס ענק של אולפני קולנוע וטלוויזיה ברמה בינלאומית, בהם יצטלמו הפקות ישראליות וזרות. בימים אלה מתקיימים מגעים עם אולפני Culver Studios האמריקאים, שהביעו עניין להקים אולפנים בירושלים.

השקעה באקדמיה ובחיבורה לתעשייה - פיתוח פארק תעשייה מתקדם בקמפוס גבעת רם, שייצר כ- 5,000 מקומות תעסוקה; טיפוח מרכזי מחקר יישומי וטיפוח תכניות אקדמיות בעלות חשיבות לכלכלת הידע בעיר. 

פיתוח התיירות, בדגש על הקשר עם התרבות - השקעה בקמפיין שיווקי ממוקד במדינות יעד בעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי, תוך מיקוד בתייר העצמאי; המשך השקעה בנכסי תרבות עירוניים כעוגן למשיכת תיירות בינ"ל; השקעה בתשתיות תיירותיות להשבחת חווית התייר בעיר; פיתוח לשכת כנסים עירונית שתגדיל את פעילות הכנסים הבינלאומיים בעיר.

ייסוד קרן השקעות ביוצרים ואמנים עצמאיים, לצד פיתוח רובע אמנים במרכז העיר - תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים בהיקף של 10 מלש"ח בשנה; באזור מרכז העיר יפותח רובע אמנים ובהמשכו יוקם 'קמפוס ירושלים לאמנויות', שירכז במתחם אחד את בתי הספר הגבוהים לאמנויות: סם שפיגל, סטודיו למשחק ניסן נתיב, ביה"ס לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה מן המזרח.

השקעה בתשתיות כ-30 מיליארד ₪ יושקעו בפיתוח תשתיות תחבורתיות: הרכבת הכבדה, הרכבת הקלה, רכבל פיתוח כבישים ויצירת כניסות לעיר כיוונים שונים ועוד.

תמונות: ג'קי לוי

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה