למעלה מ-500 יזמים השתתפו בכנס ראשון מסוגו בהתחדשות עירונית בירושליםכחלק מהתנופה הגדולה שעוברת העיר ירושלים לאחרונה בתחום ההתחדשות העירונית קיימו השבוע עיריית ירושלים, חברת מוריה וארגון קבלני הבניין והתשתית בירושלים, את כנס היזמים הראשון בהתחדשות עירונית

אל הכנס המקצועי הראשון ליזמים שהתקיים בבירה הגיעו למעלה מ-500 יזמים ובניהם, קבלנים, אנשים עסקים, אדריכלים, מתווכים ודיירים. כמו כן אל הכנס ליזמים אותו הובילה המנהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה הגיעו  ראש העיר ניר ברקת, יו"ר הוועדה המחוזית בירושלים דלית זילבר, מנהלת אגף התחדשות עירונית במשרד הבינוי עינת גנון, מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחב, מנכ"ל חברת מוריה דורון נויוירט, נשיא התאחדות בוני הארץ ניסים בובליל, יו"ר ארגון קבלני הבניין והתשתיות בירושלים והסביבה-בועז ישראל ואישי ציבור נוספים.

הכנס נפתח בסבב הרצאות מקצועיות על ידי מיטב המומחים בתחום ההתחדשות העירונית שיעסקו במכלול הנושאים העיקריים המרכיבים את תחום ההתחדשות העירונית ככלל ובירושלים בפרט. בין הנושאים שנדונו בכנס: מדיניות התחדשות עירונית בירושלים, כלי ממשלתיים להתחדשות עירונית, היבטי הרישוי והמיסוי של תמ"א 38 וטיפים להתנהלות נכונה מול דיירים.

לאחר שלב ההרצאות המקצועיות בתחום נערך פאנל מקצועי תחת הכותרת: "מקדמים התחדשות עירונית ביחד" בהשתתפות יזמים, מתכננים ותושבים.

ראש העיר ירושלים , ניר ברקת אמר בכנס: "אנו פועלים במלוא המרץ בכדי להציב אתההתחדשות העירונית בראש סדר העדיפויות. אנו רואים בהתחדשות העירונית את העתיד הנכון של העיר ירושלים ויעד חברתי, חינוכי, קהילתי וכלכלי לעיר. זהו כלי חשוב לחיזוק השכונות הוותיקות בעיר, למימוש הפוטנציאל שלהן ולהשארת הירושלמים בירושלים, וזאת על ידי הקמת אלפי יחידות דיור. להשקפת עולמי תמ"א 38  מבורכת לעיר ירושלים כאשר מעבר לפרמטר הרחבת הדיור בירושלים, מדובר בהצלת נפשות של ממש עם חיזוק המבנים כנגד רעידות אדמה. אנו רואים בכך דבר הכרחי וחשוב במעלה שיש לקחת במלוא הרצינות ואנו נפעל לקדמו בירושלים באופן מואץ". עוד הוסיף ראש העיר "הקמת המנהלת להתחדשות עירונית וההשקעה של שני מיליון ₪ בשנה האחרונה בתחום היא אמירה ברורה של עיריית ירושלים בתחום ההתחדשות העירונית בעיר".

מנכ"ל חברת מוריה, דורון נויוירט: "היעד של מנהלת ההתחדשות העירונית בחברת מוריה הוא בנייה של 4,000 יחידות דיור בחמש שנים הקרובות בהתחדשות עירונית. התחדשות עירונית בירושלים תהפוך בשנים הקרובות למציאות בשטח לרווחת תושבי העיר כאשר בירושלים יש כל התנאים התומכים להתחדשות עירונית- ביקושים חזקים למגורים, ערכי קרקע גבוהים, ענף בנייה חזק.

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ:" "ראש העיר ירושלים ניר ברקת  בניגוד לראש העיר תל אביב פועל באופן חיובי לקידום ולפישוט ביצוע פרויקטים בהתחדשות עירונית ותמ"א 38".

יו"ר ארגון הקבלנים בירושלים, בועז ישראל :"אני רואה את עתיד הבנייה בירושלים בעיקר
בפרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית למרות כל הקשיים כי עתודות הקרקע בעיר לבנייה פשוט נגמרו. הורדת המחירים תגיע רק דרך תנופה בבנייה של התחדשות עירונית. הסיוע שהמנהלת תיתן לדיירים תעזור להם לקבל החלטה חיובית להצטרף לתוכנית ולבצע את הפרויקט באמצעות קבלנים ויזמים המורשים לכך. כמו כן, פעילות המנהלת תרחיק מכערים מלהחתים דיירים ובכך ייחלצו דיירים תמימים מלהפוך לבני ערובה.."

עמית פוני, ראש המינהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה, ממארגני הכנס: "התחדשות עירונית היא שפה שיש ללמוד. זה הכיוון שאליו הולך שוק הדיור בעיר  בשנים הקרובות. חשוב להכיר את שלושת הצירים הקריטיים להצלחה: תכנון, קהילה וכלכלה. בלעדיהם פרויקטים לא ייצאו לפועל".

יוסי שכטר ,מנכ"ל ארגון הקבלנים של ירושלים :"יש לקחת בחשבון שחיי אדם גוברים על שימור ועל עצים ולכן בקבלת ההחלטות אסור לעצור פרויקטים בשל שימור מבנים ובשל שימור עצים".

בשנים האחרונות ניכרת צמיחה בפעילות בתחום התחדשות עירונית בירושלים. מספר נתונים מרכזיים:

-למעלה מ-90 פרויקטים לתמ"א 38 נמצאים בהליכי רישוי. פרויקטים אלו מציעים תוספת של כ- 600 יחידות דיור.

כ-25% מהבקשות להיתר בתמ"א 38 הן להריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2).

-רק בירושלים- צוות בינמשרדי לטיפול בתכניות פינוי-בינוי החל משלב הייזום.

-רק בירושלים- פטור מהיטל השבחה לפרויקטים שימומשו בשש השנים הקרובות.

-בירושלים 5 מתחמים מוכרזים לפינוי-בינוי עם תכנית בניין עיר מאושרת.

קרדיט: ששון תירם.

 

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה