על פי תיקון לחוק שיוויון זכויות לבעלי מוגבלויות (2005 ), אשר מטרתו להבטיח את כבודם וחירותם של בעלי המוגבלויות ולספק מענה לצרכיהם הייחודים, התווסף סעיף הנגישות אשר קובע כי "אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או מופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתוכנית ובפעילויות המתקיימות בהם, והכול באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי."

חוק זה הביא לחיזוק המודעות כלפי נגישות עבור בעלי מוגבלויות בחברה הישראלית ובתוך כך מוסדות ציבור, מוסדות בריאות, מוסדות ממשל, מוסדות חינוך, אוניברסיטאות, חברות פרטיות ואף בתי קולנוע, מסעדות, פארקים, תחבורה ציבורית, בתי מלון וכדומה, חייבים כולם בנגישות מלאה כלפי בעלי מוגבלויות שונות.

העובדה כי החוק אף מחייב כיום העסקתו של מורשה נגישות במוסדות וארגונים,מעידה על חשיבותו הרבה של מורשה הנגישות בתשתיות וסביבה אשר אמור לייעץ למוסדות השונים לגבי אופן הנגשתם לבעלי מוגבלויות ולפקח על אכיפת החוק.החוק קובע כי בתהליך ההנגשה קיימת חובת היוועצות עם מורשי נגישות שהוכרו ככאלה לאחר הכשרה ייעודית בנושא.

מכללתאורט ירושליםהיא היחידה והראשונה בירושלים,שמציעה קורס להכשרת מורשי נגישות בתשתיות,מבנים וסביבה,אשר מועבר ע"י מרצים מהשורה הראשונה בתחום.הקורס שאורכו חצי שנה נועד להכשיר מורשי נגישות מיומנים ומקצועיים ע"י הענקת הכלים, השיטות והאמצעים הנחוצים לביצוע משימותיהם כפי שמוגדרות בחוק. כמו כן, מטמיע הקורס את הנושא בקרב המשתתפים וחושף אותם לציבור בעלי המוגבלויות כך שיוכלו להוות סוכני שינוי מעבר להיותם מורשי נגישות. תכנית הלימודים כוללת תפיסות חדשות בעולם הבריאות והרווחה והצגת החקיקה העיקרית בתחום הנגישות, מרכיבים בתכנון הנגישות, ייעוץ ותכנון נגישות הלכה ומעשה ולבסוף הגשת פרויקט גמר.

קורס מורשה נגישות מיועד גם להנדסאי בניין או הנדסאי אדריכלות מדופלמים בעלי ותק של 3 שנים ומעלה אשר יכולים להצטרף להעשיר את הידע המקצועי וליהנות מקורס ברמה גבוהה, שיעורים מרתקים, מרצים מובילים ואווירה ירושלמית אותנטית.

רות ברקוביץ, מנהלת מכללת אורט ירושלים :" היום כל מבנה חייב במורשה נגישות. מכללתאורט ירושלים , כמכללה שמכשירה בהתאם לצרכי המשק , החלטתי לקחת משימה זו ולהכשיר מורשה נגישות על מנת לספק את הצורך לעובדים בתחום. הקורס הראשון יפתח בחודש יוני הקרוב לטובת תושבי ירושלים והסביבה".

תמונה: באדיבות יח"צ