מסכמים את שנת 2014שנת 2014 מסתיימת הלילה ורגע לפני השנה החדשה אתר ירושלים נט מסכם עבורכם את הרגעים שעשו את השנה החולפת

מבט אחרון לשנה שהייתה; אתר ירושלים נט מציג עבורכם את כל האירועים שעשו את שנת 2014 בבירה, רגע לפני שמחליפים ספרה. 

אסון גז - בחודש ינואר 2014 אירע אסון גז בשכונת גילה בירושלים. בפיצוץ נהרגו ארבעה בני אדם, זוג הורים ופעוט, ואישה בת 50 שנפצעה קשות ונפטרה מפצעיה כשבוע לאחר מכן. 

אסון ההדברה- אביגיל ויעל האחיות למשפחת גרוס מתו כתומאה מרעל של הדברה שבוצעה בביתם בשכונת גבעת מרדכי. האחים, יצחק ומיכאל, אושפזו במצב קשה בבית החולים שניידר. ולאחר חודש שוחררו מבית החולים. בחודש אוקטובר האחרון התקיימה תהלוכת הכנסת ספר תורה לזכרן של הבנות. 

סינמה סיטי בירושלים- בהשקעת ענק הנאמדת בכ-250 מיליון שקלים, הושק בחודש פברואר מתחם הסינמה סיטי בירושלים, קומפלקס מרהיב בן 8 קומות עם 19 בתי קולנוע בטכנולוגיה מתקדמת. הסינמה פועל בימים אלה אך עדיין לא נקבעה ההחלטה האם המתחם ייפתח בשבת.

הולילנד- ב-מרץ 2014 הרשיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, בפסק דינו 10 מתוך 13 הנאשמים בפרשת הולילנד. על ראש הממשלה לשעבר נגזרו 6 נשות מאסר ועל ראש העיר לשעבר אורי לופוליאנסקי נגזרו גן כן 6 שנות מאסר. בתחילת החודש קבע בית המשפט העליון כי ביצוע עונש המאסר של המורשעים יעוכב עד לתוצאות הערעור אך הקנסות שהוטלו עליהם ישולמו. בחודש יולי החלה שולה זקן לרצות את עונשה.

מרתון ירושלים- בחודש מרץ השנה יצא לדרך בפעם הרביעית מרתון ווינר ירושלים, למעלה מ-26,000 רצים מ-54 מדינות השתתפו במרוץ, שהפך את העיר לנצורה לכמה שעות מלאה באצנים.  במרתון הזה נקבע גם שיא חדש, רץ קנייתי חצה את קו הסיום וקבע שיא חדש במרתון ירושלים של 2:16.09 שעות.

ביקור האפיפיור- בחודש מאי האחרון הגיע האפיפיור פרנסיסקוס לביקור בבירה. במסגרת הגעתו ביקר באזורים רבים בעיר הקודש ביניהם הר הבית, הכותל המערבי ויד ושם. העיר שכבר רגילה לביקורים ממלכתיים לא התרגשה מחסימות הכבישים שהיו באותו ביקור.  


הדסה- שנת 2013 היא שנת המשבר של בתי החולים הדסה. סך החובות הגיע ליותר ממיליארד שקל וההנהלה אינה מצליחה להמריא עם תוכנית הבראה בגלל ויכוחים קשים עם וועד העובדים. בצעד חריג הושבת בית החולים לכמה ימים ובשלב זה מתקיימים דיונים על תוכנית ההבראה ומספר המפוטרים. בחודש יוני הודיע מנכ"ל בית ד"ר אביגדור קפלן כי הוא מתפטר מתפקידו. 

נשיא המדינה החדש - בחודש יוני האחרון נבחר נשיא חדש למדינת ישראל. ראובן (רובי) ריבלין נבחר לתפקיד נשיא המדינה העשירי. ריבלין, קיבל את תמיכתם של 63 חברי כנסת, וניצח בסיבוב השני את ח"כ מאיר שטרית, שבו תמכו 53 חברי כנסת.

שריפות או הצתות ?- בחודש יוני שבוע אחר שבוע במשך חודש אירעו שריפות במוקדים שונים בבירה. ב-25 אירעה שריפה גדולה במיוחד בשכונת עין כרם. כ-500 דונמים של יער נשרפו בדליקה, וחמישה בתים נשרפו באורח קשה. לאחר מאבק של שעות הצליחו לוחמי האש לכבות את השריפה.

רצח שלושת הנערים-  אירוע שבו נחטפו שלושה נערים ישראלים: גיל עד שער ז"ל (בן 16 תושב טלמון), נפתלי פרנקל ז"ל (בן 16, תושב נוף איילון), אייל יפרח (בן 19, תושב אלעד) בגוש עציון ונרצחו באותו לילה ב-12 ביוני 2014,   עד למציאת גופותיהם נחשבו הנערים כחטופים, ונלקחה בחשבון אפשרות כי מדובר בפיגוע מיקוח.  במשך כשבועיים וחצי השקיעה ישראל מאמצים ניכרים בניסיון לאתרם. ב- 30 ביוני, 18 ימים לאחר החטיפה, נמצאו בשעות הצהריים גופותיהם של שלושת הנערים.

רצח מוחמד אבו חדיר- רצח מוחמד אבו חדיר, נער בן 16 משועפט שנרצח ב2 ביולי 2014, הרצח אירע יום הבאתם לקבורה של הנערים החטופים. המשטרה עצרה שישה חשודים יהודים מירושלים, בית שמש ומגבע בנימין. בין החשודים במעשה, יוסף חיים בן דוד הנאשם המרכזי. חלק מהחשודים שחזרו את מעשה הרצח ואף הודו בביצוע המעשה כנקמה על רצח שלושת הנערים החטופים.

מבצע צוק איתן- המבצע היה מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה שהחל ב-8 ביולי, 2014 והסתיים ב-26 באוגוסט עם הפסקת אש. המבצע החל בעקבות ירי רקטי הולך וגובר מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית בדרום  ישראל, כתגובה ל"מבצע שובו אחים" של צה"ל לאחר חטיפת שלושת הנערים ב-12 ביוני.  המבצע הסתיים לאחר 50 ימי לחימה, עם קביעת הפסקת האש. במהלך הלחימה נשמעו לא מעט אזעקות לעבר הבירה, ובוצע ירי טילים לעבר ירושלים והסביבה.

פיגוע טרקטור בירושלים- ב-4 באוגוסט 2014, נהג טרקטור ערבי יצא מאתר בנייה, דרס הולך רגל ואז התנגש בעוצמה באוטובוס שהיה ריק מנוסעים והפך אותו. הולך הרגל מת מפצעיו ושבעה בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע. שוטר וסוהר של יחידת נחשון פתחו בירי לעבר המחבל והרגו אותו‎.

מהומות והפרות סדר- מאז הרצח של מוחמד אבו חדיר החלו לא מעט תקריות של הפרות סדר בשכונות השונות ברחבי העיר. החל מירי זיקוקים, יידוי אבנים וזריקת בקבוקי תבערה. במהלך הלוויתו של מוחמד אבו חדיר ספגה הרכבת הקלה לא מעט יידוי אבנים ואילו התחנות במזרח העיר נפגעו קשות. לאור הנזקים הכבדים שנגרמו והפגיעה המשמעותית בתשתיות הרכבת הקלה במזרח ירושלים, בהן התחנות והמסילות תחנות הרכבת הקלה בין פסגת זאב לשועפאט נסגרו. לאחר מספר ימים חזרה הרכבת לפעילות בהדרגה. ב7.9 המהומות בעיר הסתיימו בתקרית לא נעימה כאשר נזרקו בקבוקי תבערה לעבר תחנת דלק בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים, מה שגרם לפגיעה קשה של התחנה ובמזל לא הסתיים באסון כבד. שוטרי מחוז ירושלים פועלים רבות לשמירה על הסדר הציבורי ובמהלך התקופה נפצעו  כ-107 שוטרים, במשטרה עצרו מעל 700 עצורים בחודשיים האחרונים והוגשו מעל 200 כתבי אישום.

ארנה- ספטמבר 2014 הושק פייס הארנה בירושלים, בהיקף השקעה של 400 מיליון נבנה ההיכל. פייס הארנה ממוקם בממוקם בשכונת מלחה בדרום מערב העיר בסמוך לאצטדיון טדי. היכל פיס ארנה מחליף למעשה את היכל הכדורסל הישן במלחה ששימש עד כה כמגרש הביתי של הפועל ירושלים בכדורסל שכבר הספיקה לנצח בו במשחק הפתיחה.

מפקד מחוז ירושלים פורש מתפקידו- מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב יוסי פרינטי, הודיע בסוף ספטמבר לסגל הפיקוד של מחוז ירושלים על כוונתו לפרוש מהמשטרה ולא להתמודד על תפקיד מפכ״ל המשטרה. מיד לאחר פרישתו מונה מפקד מחוז חדש ניצב משה צ'יקו אדרי. 

צעדת ירושלים- בחודש אוקטובר למעלה מ-7,000 צועדים מחו"ל שהגיעו מ-35 מדינות וקרוב ל-60,000 איש השתתפו בצעדת ירושלים הבינלאומית המסורתית, המהווה את אחד מהאירועים המרכזיים והססגוניים ביותר בישראל במהלך חול המועד סוכות.

רבנים ראשיים חדשים לירושלים- לאחר אחת עשרה שנים יש רבנים ראשיים לירושלים. בתום ספירת הקולות בבחירות לרבנות נקבע כי - הרב הראשי הספרדי של ירושלים הוא הרב שלמה משה עמאר והרב האשכנזי הוא הרב אריה שטרן.

 

פיגוע דריסה - חיה זיסל בראון, תינוקת בת 3 חודשים, נרצחה  בפיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת. נהג הרכב ניסה להימלט ונורה על ידי שוטר.

פעיל הימין יהודה גליק נורה- במרכז מורשת בגין נורה יהודה גליק על ידי רוכב אופנוע עם קסדה. יהודה פונה במצב קשה כתוצאה מירי בפלג גופו העליון, לבית החולים שערי צדק. כבר באותו לילה לפנות בוקר אותר המחבל וחוסל על ידי כוחות הביטחון. 

 

שני פיגועים בהפרש של שעות- אדם נהרג ועוד 13 פצועים נוספים כתוצאה מפיגוע דריסה, רכב בו נהג מחבל לפסטיני פגע בשלושה לוחמי מג"ב שהמתינו לחצות את הכביש לכיוון בסיס יהודאי. בהמשך דרס הולכי רגל בתחנת הסעה של הרכבת הקלה בפינת הרחובות בר לב - שמעון הצדיק בירושלים, המשיך בנסיעה פגע בכלי רכב שנסעו לאורך הכביש לכיוון רחוב משה זקס. בצומת רחוב זקס נפגע הרכב ונעצר, המחבל יצא מהרכב עם מוט ברזל והחל לתקוף אנשים. צוות של שוטרים ולוחמי מג״בירה לעבר המחבל והרג אותו. מאוחר יותר באותו היום רכב מסחרי גדול עם לוחיות רישוי פלסטינים, דרס חיילים שעמדו סמוך לצומת אל ערוב באזור גוש עציון.

 

פיענוח רצח  נועה אייל ז"ל-16 שנים אחרי הרצח ב-11 בנובמבר המשטרה התירה לפרסום כי נעצר חשוד גבר בן 38 בחשד שאנס ורצח את נועה אייל בפברואר 1998. יומיים לאחר מכן הוגש גם כתב אישום נגד החשוד והותר שמו לפרסום מדובר בדניאל נחמני, תושב ירושלים בן 38 אב לשתיי בנות שהתגרר באותה תקופה בשכונת רמות. 

טבח בבית כנסת בשכונת הר נוף- בחודש נובמבר שני מחבלים נכנסו לבית כנסת וטבחו למוות ארבע מתפללים. באירוע נרצח גם רס"מ זידאן סיף ז"ל, אחד מהשוטרים שהגיע למקום וניהל קרב יריות עם המחבלים. 

 

פיגוע דקירה במעלה אדומים- ב3.12 מחבל נכנס לסניף רמי לוי במישור אדומים ודקר שני בני אדם. אחד הקונים, מאבט בתפקידו ירה לעבר המחבל. 

 

הכנסת מתפזרת - בדצמבר 2014, 93 חברי כנסת הצביעו בעד פיזור הכנסת ה-19, בתום פחות משנתיים של פעילות. הבחירות לכנסת ה-20 ייערכו ב-17 במרץ. מעניין מי יהיה ראש הממשלה של ישראל?.

 

הושק קטע הכביש הראשון של בגין דרום החדשפרויקט הארכת כביש בגין דרום הינו הפרויקט התחבורה הגדול ביותר המבוצע בירושלים. הפרויקט התחבורתי של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה המאפשר לחצות את ירושלים מצפון לדרום ומדרום לצפון ללא רמזורים, בחודש דצמבר האחרון הושק קטע הכביש הראשון של כביש בגין דרום החדש.


כל זאת ובלי שהזכרנו פלילים, ארגון דאע"ש, סוריה, דו"ח העוני ועוד.

לקראת השנה החדשה אתר ירושלים נט ורדיו ירושלים מאחלים לכם שנה טובה ומתוקה. 

 

תמונות: באדיבות flash 90


 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה