תרופה חדשה למחלת כבד אשר פותחה בהדסה מעוררת עניין רב בעולםתרופה חדשה שפותחה במרכז הרפואי הדסה תיבדק בחולים במחלת הכבד השומני, הגורמת לשחמת הכבד ולסרטן הכבד. עד עכשיו לא קיימת בעולם תרופה מאושרת לטיפול במחלה זו

מחלת הכבד השומני בצורתה הקשה, היא תוצאה של דלקת בתוך הכבד אשר עלולה לגרום לשחמת של הכבד.  למחלה אין ביטוי בשלבים המוקדמים שלה, אולם לאחר שנים רבות היא יכולה לבוא לידי ביטוי בסיבוכים קשים ואף להביא לסיבוכים קשים של שחמת הכבד וכן לסרטן הכבד. כיום מעריכים כי לפחות-5% מן האוכלוסייה בעולם המערבי סובלת מן המחלה ויש הסוברים כי השכיחות גדולה אף יותר. אין כיום שום טפול יעיל מאושר למחלה והיקף השוק העולמי שלה מוערך בשלב הראשון ב-4 מיליארד דולר. חלק גדול מן החולים הסובל ממחלה זו, סובל גם מסכרת, יתר שומנים בדם והשמנת יתר.

התרופה החדשה פותחה ביחידת הכבד בהדסה על ידי צוות בהובלתו של פרופ' ירון אילן, מנהל מחלקה פנימית א' ולשעבר נשיא איגוד הכבד הישראלי. לאחר מחקר של מספר שנים, נבנתה טכנולוגיה המבוססת על מתן של נוגדנים טבעיים כנגד חיידקים במעי הקשורים בהתפתחות המחלה. מתן הנוגדנים מביא לשינוי במצב הדלקת בגוף החולים ועל ידי כך לשיפור במחלת הכבד והסכרת של החולים במחלה.  

חברת אימורון, IMMURON הנסחרת בבורסה באוסטרליה,  קיבלה מהדסית  - חברת המיסחור של בית חולים הדסה אשר פעלה להוביל את העסקה, את הרישיון לפיתוח התרופה לאחר המצאתה בהדסה ואף תמכה בביצוע הניסויים הקליניים אשר בוצעו בהדסה. הניסויים אשר בוצעו בהדסה בשנים האחרונות איששו את ההשערה כי לטפול ישנה יעילות רבה במספר מדדים של מחלת הכבד והסכרת המלווה חלק מחולים אלו. הטיפול נמצא בטוח ללא כל תופעות לוואי. 

לאחרונה קיבלה החברה אישור של ה-FDA  האמריקאי לניסוי פאזה שניה בחולים במחלה זו, המהווה שלב מתקדם בהחלט, אשר יתבצע בעשרות מרכזים מובילים בארצות הברית ובאוסטרליה. השבוע הודיעה החברה על התחלת הניסויים הקליניים.

120 החולים המשתתפים במחקר יקבלו את הטיפול במשך שישה חודשים, 2 גלולות בכל יום,  ויהיו במעקב אחרי מדדים של מחלת הכבד, סכרת ושומנים בדם.

תמונה ראשית: flash 90

תמונה בגוף הכתבה : באדיבות דוברות הדסה 

 

 

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה