הוועדה לענייני חקיקה העבירה את היוזמה לטיפול בנכסים הנטושיםוועדת השרים לחקיקה אישרה את יוזמת תנועת "התעוררות" לטיפול בנכסים הנטושים, כחלק מטיפול כולל בבעיית הדיור ויוקר המחיה בארץ

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (יום א') את הצעת החוק לטיפול בנכסים נטושים. את ההצעה יזמה תנועת התעוררות ואילו הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד).

מדובר במהלך נוסף שמקדמת תנועת התעוררות כחלק ממאבק ביוקר המחיה ובהשגת דיור בר השגה, לאחר שהביאה להכפלת ארנונה על "דירות רפאים"-  מתוך הבנה שמדובר בבעיה מרכזית בדיור בעיר. התנועה הביאה לדיונים בועדת הכספים בנוגע להחלת ארנונה גבוהה יותר על בתים אלו ובהמשך לפנייתה לשרי הפנים והאוצר, החליטה ב-9 לדצמבר האחרון, וועדת הכספים של הכנסת להכפיל את תשלומי הארנונה על דירות 'רפאים', אשר נרכשות על ידי תושבי חוץ.

לאחר אישור החוק בוועדת השרים, תועלה הצעת החוק למליאה ראשונה ביום רביעי הקרוב.

הצעת החוק מתמקדת בשני היבטים מרכזיים שיעודדו השמשה של נכסים נטושים:

כזכור, על פי החוק הישן, לבעלי נכסים נטושים ניתן פטור מתשלום ארנונה למשך שלוש שנים עם אפשרות להארכה לחמש שנים נוספות- החוק החדש קובע כי קיצור תקופת הפטור מארנונה על נכסים נטושים יינתן למשך שנה אחת בלבד.

בנוסף, קובע החוק הישן כיום כי בסיום התקופה בה ניתן לבעל הנכס פטור, הוא משלם את הסכום המינימאלי הקבוע בחוק. החוק החדש קובע כי לאחר סיום תקופת הפטור, יהיה חייב בעל הכנס בתשלום הפטור המרבי על הנכס,  ע"פ שימוש אחרון בקרקע.
בירושלים מהווים הנכסים הנטושים בעיה מרכזית, כאשר מנתונים שהשיגה תנועת "התעוררות" עולה כי בשנת 2013 היו בירושלים 415,852 מ"ר נטושים שמהווים פטור מארנונה על סך 32,681,224.

סגן ראש העיר ירושלים ויו"ר תנועת "התעוררות" בירושלים עופר ברקוביץ' בירך על החלטת השרים מהיום והוסיף: "זיהינו את בעיית הנכסים הנטושים ככזו שמשפיעה בצורה מהותית על שוק הנדל"ן בעיר. רק בשנת 2013 היו בירושלים 415,852 מ"ר נטושים שמהווים פטור מארנונה על סך 32,681,224 ₪ מציאות כזו פוגעת מהותית בהיצע הדירות ובשטחים לתעסוקה, ומהווה פגיעה משמעותית בהכנסות לעירייה. החקיקה שתבטל את הפטור הארוך מארנונה לנכסים הנטושים תביא להשמשתם בטווח קרוב של נכסים רבים, ותוכל לסייע במאמצים להפחתת יוקר הדיור בירושלים. נמשיך לפעול, יחד עם שותפינו בכנסת, במגוון כלים וצעדים כדי לחזק את ירושלים וכדי להקל את מצוקת הדיור כדי להשאיר צעירים בירושלים. אני מברך על הצעת החוק של חה"כ טופורובסקי ועל כך שהשרים החברים בוועדה לענייני חקיקה אישרו את המהלך החשוב".  

עוד הוסיף  ברקוביץ': "התעוררות בירושלים תמשיך במאמצים השונים לחיזוקה של ירושלים ולהקלה על מצוקת הדיור. המצב הנוכחי פוגע הן באלה המבקשים דיור במחיר סביר והן בקופת העירייה".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד): ״אני שמח כי רשימות הצעירים בכל הארץ ובירושלים בפרט, עושות עבודה רצינית ומעמיקה ודואגות באמת לאזרח; בדיוק את זה דמיינתי כשהייתי ממקימיי רשימת הצעירים הראשונה בתל אביב לפני כ- 6 שנים.
בנוגע להצעת החוק- מדובר בצורך לאומי דחוף, עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת למקסם את פוטנציאל היצע הדירות ברחבי הארץ ובפרט באזורי הביקוש. ההצעה תביא לכך שבעלי הבניינים הנטושים יפסיקו לקבל מתנה מהמדינה על אי השבחתו של מבנה נטוש. ההצעה תוסיף במהרה אלפי יחידות דיור לשוק. זו פעולה חשובה למען הגדלת היצע הדירות והורדת המחירים. אני מודה לשרים על התמיכה בחוק ומקווה כי כבר בקרוב נראה את השטחים הללו מנוצלים בצורה טובה יותר למען אזרחי המדינה״.


תמונה: flash 90


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה