מכירת מרכז הקליטה במבשרת: "הולילנד 2"ועדת העלייה והקליטה של הכנסת קיימה היום (יום ב') דיון בנוגע לגורלם של 1,300 עולי אתיופיה המתגוררים במרכז הקליטה במבשרת. יו"ר הועדה ח"כ יואל רזבוזוב הורה להתערבות מבקר המדינה וציין כי "יש מקום לחקור את העניין חקירה פלילית"

כזכור, בערב פסח התגלה כי הסוכנות היהודית מתכוונת למכור את מרכז הקליטה לכל המרבה במחיר ולהוציא מבתיהם את אלפי העולים ללא מציאת פיתרון הולם לכ – 1,300 הנפשות המתגוררות בו כיום כאשר מרכז הקליטה נתרם בשעתו ע"י תורמים יהודים מחו"ל לצורך שיכונם של עולים חדשים.

"מדובר באזרחי מדינת ישראל אשר עלו ארצה מכוח חוק השבות תוך סיכון חייהם וחיי כוחות הביטחון ולא ניתן להפקירם כאילו היו רהיטים ישנים, מדובר בבני אדם." אמר עורך דינם חגי אדורם.  

בעקבות מאבקם החוזר והנשנה על העולים בשבועות האחרונים איום הסגירה המרחף מעל ראשו של מרכז הקליטה במבשרת ציון הגיע היום (יום ב') לדיון בועדת העלייה והקליטה של הכנסת במסגרת הדיון הסוער קבע יו"ר הועדה ח"כ יואל רזבוזוב כי "נפנה למבקר המדינה שיבדוק כיצד נכס של המדינה הועבר לידיים פרטיות" עוד ציין "יש מקום לחקור את העניין עבירה פלילית". במסגרת הדיון הביעו שאר חברי הכנסת תמיהה על כך שלטענתם קיימת האפשרות שמדובר במכרז מכור שכן יום אחרי שקיבלו העולים את ההודעה על הפינוי כבר פורסמו המחירים לקניית הדירות שיבנו במקום. 

את חדר הוועדה גדשו עולים מאתיופיה, תושבי מבשרת ציון, חברי מועצת מבשרת ציון, נציגי ממשל, נציגי הסוכנות וחברי כנסת. הקרקע עליה שוכן מרכז הקליטה היא בבעלות הקופה – לתגמולים ופנסיה של עובדי הסוכנות היהודית לא"י,ומשרד העלייה והקליטה שוכר את המקום ממנה מאז 2009 למשך-5 שנים, וחוזה השכירות עומד להסתיים בסוף שנה זו. נציגי הקרן לא הגיעו לדיון.

ח"כ נסים זאב (ש"ס) הראה מודעה במקומון של מבשרת הקוראת לקנות דירות במתחם מרכז הקליטה. "מי שרואה את העיתון של מבשרת רואה שכבר מתבצעת מכירת דירות. איך בתוך יום אחד מודיעים על יציאה למכרז וכבר מפרסמים דירות למכירה. יש כאן קומבינה, אמר לוועדה.

עו"ד חגי אדורם, המייצג חלק מן התושבים במרכז הקליטה אמר כי במקום 1300 דיירים שחיים, מתפללים ומקבלים שירותים מהמרכז ואף אחד לא מסביר להם מה יקרה כאשר בתיהם ימכרו. "מדובר באזרחי ישראל שנשלחו לשם בהחלטת ממשלה. אם מישהו מעוניין למכור את הנכס שיתכבד להציג בפנינו תוכנית למרכז קליטה חלופי. אני רוצה לקוות שמחר לא ימכרו את משכן הכנסת לקופת הגמל של עובדי הכנסת".

ח"כ מרדכי יוגב (הבית היהודי) קרא לפתוח בחקירת משטרה:  "נראה שיש כאן פעילות שגובלת בפלילים, חמורה מפרשת הולילנד. יש  לפתוח בחקירת משטרה ובכל מקרה להקפיא את המכירה. אם המרכז הזה ייסגר – צריך לקבל הבטחה שאיש מהעולים לא ייצא אם לא יהיה לו פתרון"

דורון תשתית, חבר מועצה במבשרת ציון: "החיפזון פוגע גם בנו. המועצה האזורית מחזיקה בקרקעות מאוד יקרות וצעירים לא יכולים לקנות בתים אצלנו. אם הסוכנות חושבת שהפכה לסוכנות נדל"ן יש לנו בעיה איתה. אם הסוכנות רוצה לממש נכסים  - יש בעיה, ואם הסוכנות סיימה את תפקידה כי אין עולים, שתתכבד ותעסוק במניעת ירידה. זאת ממש שיטת השקשוקה.  יש פה אמירה מאוד מאוד חמורה ליהודי ארה"ב – היום אתה תתרום ומחר תמצא עצמך תורם לפנסיה של 'מוישלה זוכמיר'".

יורם שמעון ראש המועצה  אמר כי המועצה תעשה הכל כדי שהעולים לא יפגעו, אך למועצה יש אינטרס שהמקום יראה אחרת. על כך הגיבה זיוה מקונן דגו, מנכ"לית  האגודה למען עולי אתיופיה כי מרכז הקליטה במבשרת היה תמיד פח האשפה של מבשרת. "המועצה לא נתנה להם שום שירותים ותמיד התנכרה להם".

אברהם נגוסה נציג העולים "הדיון היה דיון חם וחברי הכנסת הבינו את המחדל שתפרו כדי לגרש את אזרחי מדינת ישראל מביתם. משרד הקליטה הודיע בועדה שאין להם אלטרנטיבה אם יפנו את העולים וזה מראה לנו שהולכים לזרוק את העולים ללא קורת גג. 1300 עולים חדשים יזרקו לרחוב, לא ייתכן שכמה מטרים מכנסת ישראל המחדל הזה קורה והממשלה לא עוצרת אותו. אנחנו דורשים למצוא פתרון הולם לעולים חדשים".  

פנינה תמנו שטה (יש עתיד): "לתעלול הזה אין לו אח ורע במדינה שחרתה על דגלה את העלייה. אני לא רוצה להאמין שמישהו פה משתמש בגב העולים כדי לעשות קופה. אני דורשת מכם עולים חדשים -אל תתפנו! אני אתכם, מחזקת את ידכם, שלא ייתש כוחכם".

חביב קצב, סמנכ"ל דיור במשרד הקליטה:  "אנחנו לא שותפים ולא ידענו על מכירת הנכס.  לדעתנו יש לפנות בשלבים את מרכז הקליטה במבשרת.  זכותה של קופת התמלוגים למכור, זה לא ענייננו ואנחנו לא מתערבים בכך. הנכס לא בבעלותנו. אנחנו גם עכשיו עומדים על דרישתנו לפנות ביחד עם כל השותפים את המקום בשלבים בתוך שלוש שנים ולא באופן מידי".

איילת שילה תמיר, משנה למנכ"ל הסוכנות היהודית: "הפתרון הרצוי הוא הפתרון של סיום השהות בשלבים באופן שיאפשר לעולים לסיים בהדרגה את השהות שלהם במרכז הקליטה ולעבור לדיור קבע. יש כאלה שלמעלה מחמש שנים במקום וחלקם בתקופת הזכאות.  העמדה שלנו לגביהם- העולים הזכאים – צריכה להישמר במלואה ורצוי במבשרת". לעניין קרן הפנסיה, אמרה תמיר כי "קרן הפנסיה היא גוף עצמאי שסגורה מזה 20 שנה.  העובדים הנוכחים של הסוכנות רובם לא חברים בה. גמלאי הסוכנות היהודית חברים בה. מדובר בקרן ותיקה שעובדת בפיקוח של אגף הפיקוח באוצר והדירקטוריון שלה ציבורי וחובתה לעמיתים שלה לעמיתים שחסכו לפנסיה.  הקרקע הועברה לפי עשרות שנים לקרן הפנסיה. התורמים תרמו גם לפעילות וגם לשכר העובדים".

ג'וש שוורץ, מזכ"ל הסוכנות היהודית: "טובת העולים לנגד עינינו ולכן נפעל ביחד עם כל הגורמים על מנת שכל עולה הזכאי למגורים במרכז הקליטה יקבל דיור חלופי. מרכזי הקליטה אינם מגורי קבע אלא מגורים זמניים המיועדים לקליטתם בתקופה הראשונה שלהם בישראל".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) שאל את נציחגי הסוכנות "מתי קראתם לאחרונה את החזון של הסוכנות היהודית? מצד אחד להגיד שאתם דואגים לעובדי הסוכנות ומצד שני להתעלם מהצרכים של העולים.  בעולם מתוקן הייתם מנהלם את המלחמה נגד האוצר ולא נגד העולים".

מרכז הקליטה נתרם ע"י זוג הפילנתרופים באייר מייבל ואדוארד במטרה לשכן בו עולים חדשים. לפני מספר שנים הועברה הבעלות במרכז הקליטה  לקופת התגמולים והפנסיה של הסוכנות היהודית (גוף נפרד בעל אותו הדירקטוריון). 

מחר (יום ג') שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת רפפורט בזק, תעיין בתיק וככל הנראה תקבל החלטה.  

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה "כפי שכבר הודיעה הסוכנות היהודית טובת העולים עומדת לנגד עיניה ולכן היא פועלת ביחד עם כל הגורמים המעורבים בדבר על מנת שכל עולה הזכאי למגורים במרכז קליטה יקבל דיור חלופי במידת הצורך. חשוב לציין, הסוכנות היהודית איננה בעלת הנכס שעליו פועל מרכז הקליטה מבשרת ציון ולא היא זו שהחליטה על מכירתו".

 

ממשרד העלייה והקליטה נמסר "קרן התגמולים של הסוכנות היהודית, שהם הבעלים של מתחם מרכז הקליטה במבשרת, פרסמה מכרז למכירת הקרקע עליו יושב מרכז הקליטה עבור המרבה במחיר, וזאת ללא שום התייעצות עם גורמי המקצוע במשרד העלייה והקליטה, אשר נודע להם על הפרסום מהעיתון בהפתעה גמורה. מרכז הקליטה משמש זה שנים לקליטתם של עולים יוצאי אתיופיה, ומהווה עבורם בית ראשוני בו הם מסתגלים לחיים בישראל. פתרון זה ניתן על ידי ממשלת ישראל במחשבה תחילה כי על המדינה לספק עבור אותם עולים "נחיתה רכה" ואת האפשרות לחיות בכבוד עם גג מעל הראש. משרד העלייה והקליטה, אשר מממן את הפעלת מרכז הקליטה,ואשר מפעיל אותו באמצעות הסוכנות היהודית, ידאג כי אף עולה זכאי השוהה במרכז לא ייפגע ממכירת המבנים וכי העולים ימשיכו את תהליך קליטתם בישראל בצורה הטובה ביותר תוך שימת דגש על כבודם וזכויותיהם הבסיסיות". 


תמונה: הפגנת העולים בתחילת החודש, באדיבות מיכאל נחמן


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה