ירושלים העיר המסוכנת לילדים הנוסעים ברכב1,065 ילדים בגילאי 0-14 נפגעו בתאונת דרכים בשנת 2013 בעת נסיעה ברכב בתוך הערים, מדובר על עלייה של 8% במספר הילדים שנפגעו כנוסעים ברכב, לעומת התקופה המקבילה בשנת 2012. ירושלים נמצאת בראש הרשימה עם מספר נפגעים של 103 ילדים

בממוצע של 11 השנים האחרונות (2003-2013), נפגעים מדי שנה (בין החודשים ינואר-נובמבר) כ- 1,300 ילדים בתאונות דרכים בעת שנסעו ברכב, שני ילדים נהרגים בממוצע בשנה ו- 15 נפצעים באורח קשה.

העיר ירושלים נמצאת במקום הראשון ברשימת הערים המוסכנות עבור ילדים הנוסעים ברכב, עם מספר של 103 ילדים שנפגעו ב-11 החודשים הראשונים של שנת 2013, שני ילדים נפצעו באורח קשה. 

כך עולה מנתוני עמותת "אור ירוק", המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי עמותת אור ירוק הסיכון העיקרי לילדים הנוסעים ברכב הוא היעדר שימוש או שימוש לקוי בחגורות בטיחות או במושבי בטיחות. על פי הנתונים העולמיים, למרות שמרבית ההורים מקפידים להושיב תינוקות ופעוטות בכיסאות בטיחות כנדרש, שיעוד חגירת ילדים באמצעי הבטיחות המתאים לגילם יורד בצורה דרמטית לאחר גיל כיסאות הבטיחות. הסיבה לכך היא ככל הנראה חוסר המודעות של ההורים לחשיבות הושבת הילד ברכב במושב בטיחות המתאים לגילם (בוסטר) והיעדר הסברה מתאימה לכך ולחוק המחייב זאת.

שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "במקרים רבים ילדים נפגעים בעת נסיעה ברכב, מאחר ולא היו חגורים בחגורת בטיחות או במושבי בטיחות בהתאם לגילם. המדינה חייבת לאכוף את חגירת חגורות הבטיחות ובמקביל להגביר את מודעות ההורים לכך שהם מסכנים באופן ממשי את חיי ילדיהם כאשר הם לא חוגרים אותם בעת נסיעה, גם הקצרה ביותר".  

המלצות לנהיגה בטוחה

בכדי שהילד יישב בצורה בטוחה בעת הנסיעה על ההורים להקפיד:

תינוק עד גיל שנה חייב תמיד לשבת במושב בטיחות כשפניו נגד כיוון הנסיעה. במידה והתינוק יושב ליד הנהג, יש לוודא כי כרית האוויר מנותקת. במידה והתינוק יושב במושב האחורי, עדיף למקם את מושב הבטיחות במושב האמצעי.

פעוטות מגיל שנה ועד גיל ארבע יכולים לשבת במושב בטיחות עם רצועות פנימיות עם כיוון הנסיעה.

ילדים מגיל 4 ועד לגובה של 145 ס"מ, חייבים לשבת על מושב מגביה (בוסטר), המאפשר לחגורת הרכב להתמקם בצורה נכונה ונוחה על הגוף.

 

תמונות: רועי פולצמן 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה