ועדת הפנים: תוקם ועדת משנה שתפקח על זריקת האבנים בהר הזיתיםכחודשיים לאחר שוועדת הפנים של הכנסת קיימה דיון סוער בנוגע לבעיית האבטחה בהר הזיתים, שבה הוועדה והתכנסה, נציג המשטרה חשף בדיון כי בתוך חודש וחצי תוקם תחנת משטרה חדשה "קדם" שתסייע לאבטח את הר הזיתים

בדיון המיוחד שהתכנס לאור פעילות הוועד הבינלאומי להגנת הר הזיתים השתתפו נציגי המשטרה, המשרד לשירותי דת, משרד הבינוי והשיכון, עיריית ירושלים, משרד החוץ, משרד התיירות, משרד המשפטים, הרשות לפיתוח ירושלים, התנועה למען ירושלים ותושביה, הועד להגנת הר הזיתים, מועצת בתי העלמין ועטרת כוהנים.

יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב שבדיון הקודם תקפה קשות את אוזלת ידה של המשטרה באבטחת הר הזיתים, דרשה תשובות ברורות מדוע שעל אף ההחלטות שהתקבלו בוועדה, נמנעת עדיין המשטרה מלהעסיק 24 שוטרים במשמרות רצופות בתחנה שקיימת בהר הזיתים.

נציגי הוועד להגנת הר הזיתים הציגו בפני חברי הכנסת והמשתתפים בוועדה את כמות האירועים האלימים שאירעו בשבועות האחרונים, וזאת עקב הטיפול הלקוי של המשטרה בכל הנוגע לאבטחת הר הזיתים.

במהלך הדיון נציג הועד להגנת הר הזיתים ויו״ר הועד בארץ, הרווי שוורץ, מתח ביקורת חריפה כנגד נציגי המשטרה. לדבריו הטיפול היה לוקה בחסר: ״אנחנו מגיעים לכנסת לא בפעם הראשונה ומרגישים שאין התקדמות בנושא אבטחת המשטרה. היו עוד הרבה אירועים בתקופה האחרונה חלקם כלל לא מגישים תלונה במשטרה כי טוענים שהמשטרה ממילא לא מטפלת ואין טעם להגיש תלונה. אנחנו בטוחים שאם המשטרה תרצה לפתור את זה היא תצליח. אנחנו דורשים שהמשטרה תקיים את הבטחתה ותציב אבטחה מסודרת לאורך כל שעות היממה״. 

ח״כ ניסים זאב (ש״ס) הסביר בפני חברי הועדה על המצב בו נמצאים באי המקום: ״המצב כיום הוא בלתי נסבל בהר הזיתים, הגשתי הצעת חוק בנושא כי זה נהיה בלתי נסבל, אמרו לנו בעבר נקים תחנת משטרה ואז תהיה הרתעה בפועל זה ממש לא קורא״. לדבריו, ״המשטרה לא לוקחת את הנושא הזה ברצינות וזה אסור שיקרה. לא פעם גם אני חטפתי אבנים במקום וראיתי מקרוב כמה זה נורא ואיום״. 

ח״כ חיליק בר ממפלגת העבודה, תהה האם נציגי המשטרה יטפלו במחדל במידה ויתרחש אסון? ״זה מפחיד לשמוע שהמקום הקדוש הזה ככה מוזנח. אני רואה דוחות איך המקום הזה נראה וזה עצוב, למקום הקדוש הזה שנקרא הר הזיתים מגיע קצת יותר כבוד וראוי שהמשטרה תתחיל להתייחס לזה בכבוד. רק כשיהיה אסון אז כולם יצעקו ויתעוררו״. 

יצחק כהן תושב ירושלים שעלה לקבר בנו ז״ל מתעד בצורה נרגשת איך כשעלה להתפלל על קבר בנו קיבל על רכבו זריקת אבנים: ״התקשרתי למשטרה אתמול תוך כדי שזורקים עלי ועל ילדי במשך 3 פעמים אבנים והם לא הגיעו במשך 40 דקות, בעקבות המקרה הזה שאר בני משפחתי לא יעלו היום להתפלל בקבר״. 

הלל הורוביץ נציג בתי העלמין: ״אם תהיה נוכחות קבועה של שוטרים ומג״ב יהיה פחד במקום, יש פתרונות צריך רק רצון טוב ושיתוף פעולה שיכול להביא לשינוי משמעותי תוך כמה שבועות״. 

ח״כ אורי מקלב תקף בחריפות את נציגי המשטרה באומרו כי לבעיות האבטחה במתחם יש גם פתרונות: ״אין דבר כזה שאין פיתרון לזריקת האבנים להר הזיתים, לא מאמין שאין פתרון לזה. זה בושה וחרפה שחתן לא יכול להגיע לקבר אביו ביום חופתו ואם הוא מגיע הוא נפצע זה שערוריה. המשטרה לא הבינה עד כמה זה קריטי״, אומר מקלב. משראה שאין תשובה מספקת, בחר חבר הכנסת להציע פתרון משלו שזה לקונצנזוס, ״אנחנו צריכים להגיש דו״ח שבועי על המקרים של זריקת האבנים. גם לפנות לציבור שיעבירו לנו מקרים. רק כשזה יהיה במעקב בלי הפסקה המשטרה תתנהל אחרת״. ח"כ מקלב הציע כי הדו"ח השבועי יוצג על ידי ועדה מיוחדת שתוקם בראשות ח"כ הרב ישראל אייכלר. 

ח״כ אברהם מיכאלי אמר כי ״הגיע הזמן שנוכל לבשר לציבור שהם יכולים להגיע להר הזיתים בשקט וברוגע, הקימו תחנת משטרה אבל שוטרים לא נמצאים. יש הצעות חוק שמונחים פה בכנסת וגם זה לא מקדם את השקט והשלווה לרבבות האזרחים שמגיעים למקום״. 

תת ניצב אמנון אלקלעי, מפקד מרחב ציון, נציג המשטרה חשף בדיון כי בכוונתו לפעול להקים תחנת משטרה באזור: ״אנחנו פועלים מסביב לשעון לאבטח את ההר הזיתים, בהילולה האחרונה של הרש"ש אבטחנו את המקום. לא הכל תלוי בנו אבל מה שניתן לעשות אנחנו מנסים לעשות. בחודש מרץ הקרוב יוקם מרחב קדם במשטרה שהמרחב הזה ייתן תוספת אבטחה רצינית להר הזיתים״. 

ח"כ מירי רגב יו״ר הועדה סיכמה את הדיון בדברי ביקורת כנגד המשטרה: ״אני מבקשת לקבוע דיון נוסף לתחילת חודש מרץ שבו נשמע מה התוכניות של תחנת המשטרה החדשה ואיך הם הולכים לאבטח את המתפללים בהר הזיתים. אני מאוד מאוכזבת מהמשטרה ולא מבינה מה הם התקדמו מהדיון הקודם. אני מבקשת להקים ועדת משנה שתדון אחת לשבוע ותדון בכל אירועי זריקת האבנים בראש הועדה יעמוד ח״כ ישראל אייכלר. בוועדת המשנה ידונו כל שבוע ושבוע על זריקות האבנים במקום. אני דורשת בדיון הבא שהשר לביטחון פנים יגיע להשתתף בדיון״.

 

--


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה