שלב הנחת המסילות בהארכות הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים יצא לדרךהמסילות החדשות ממוקמות ברחוב הנטקה, כחלק מהארכת הקו האדום דרומה עד לבית החולים הדסה. זוהי אבן דרך משמעותית בפרויקט וסנונית ראשונה בדרך להנחה של 27 ק"מ של מסילות חדשות והקמה של למעלה מ-50 תחנות חדשות של רכבת הקלה

שלב הנחת המסילות בפרויקט רשת קווי הרכבת הקלה בירושלים נפתח הבוקר במעמד ראש העיר ירושלים, משה ליאון.

צילום: אביר סולטן

המסילות החדשות ממוקמות ברחוב הנטקה, כחלק מהארכת הקו האדום דרומה עד לבית החולים הדסה. זוהי אבן דרך משמעותית בפרויקט וסנונית ראשונה בדרך להנחה של 27 ק"מ של מסילות חדשות והקמה של למעלה מ-50  תחנות חדשות לרשת הJNET  של רכבת הקלה.

בסיום הפרויקט תעמוד לרשות תושבי ירושלים מערכת התחבורה המתקדמת בישראל – רשת של 5 קווי רכבת תיפעוליים.

 צילום: אביר סולטן

הפרויקט מנוהל על ידי ועדת מכרזים בין-משרדית בראשות סגן בכיר לחשב הכללי, מר יובל רז, המשותפת למשרדי האוצר, התחבורה, עירית ירושלים, חברת ענבל ובשיתוף צוות תכנית אב לתחבורה, המשמש כגוף המקצועי האחראי על קידום הפרויקט.

 

על ההארכות לקו האדום

העבודות המתבצעות בימים אלו כוללות הנחת המסילות בהארכות הקו האדום:
מדרום יוארך הקו הקיים מתחנת הר הרצל ועד למרכז הרפואי הדסה עין כרם ויכלול 7 תחנות חדשות.
מצפון יוארך הקו הקיים משדרות משה דיין בפסגת זאב ועד לשכונת נווה יעקב ויכלול 4 תחנות חדשות.

הארכתו של הקו תאפשר לעשרות אלפים מתושבי העיר בפרט והארץ בכלל, לקחת חלק יומיומי בשימוש בקו זה ותהווה נדבך משמעותי נוסף בהפיכתה של בירת ישראל למופת תחבורתי.

העבודות להנחת המסילות מציינות נדבך עבודה מרכזי בכל מקטע עבודות ומועד סיומו במקטעים השונים צפוי לסוף 2022. הקו האדום ייבצע את נסיעתו הראשונה, מהנקודה הצפונית בשכונת נווה יעקב ועד למרכז הרפואי הדסה עין כרם בדרום, במחצית  2023.  ניתן לציין כי הצדדים מנסים להקדים את מועד ההפעלה.

 צילום: אביר סולטן

משה ליאון, ראש עיריית ירושלים : "בימים אלה אנו מציינים עשור להפעלת הקו האדום בירושלים ואני נרגש לפתוח את העשור השני למהפכת התחבורה הציבורית בעיר עם השקת העבודות להנחת המסילות בהארכת הקו האדום. אני מודה לכל העוסקים במלאכה: עיריית ירושלים, החשב הכללי, מוריה, צוות תכנית אב לתחבורה ולחברת כפיר המבצעת והמפעילה, ומאחל לכולנו הצלחה בפרויקט.

נושא התחבורה הציבורית עלה לכותרות בשנתיים האחרונות ואני מזמין את כולם לבוא ולחזות בתרומה של מערך תחבורה ציבורית אמין וזמין לתושבים ולירושלים".

 

זהר זולר, מנכ"ל צוות תכנית אב לתחבורה הוסיף כי: "שלב הנחת המסילות של הארכות הקו האדום מושק במקביל להתקדמות הנמרצת בעבודות התשתית של הקו הירוק ולפרסום המכרז לקו הכחול שיהיה השלישי ברשת הרכבות הקלות בירושלים. אין ספק כי המהלכים שאנו מובילים כיום בירושלים יהוו השראה ודוגמא למהלכים דומים בערים הגדולות וכי אנו מייצרים סטנדרט אורבני חדש ופורץ דרך בתכנון וביצוע מערכות להסעת המונים בישראל".

 

אורן כהן, מנכ"ל כפיר הרכבת הקלה ירושלים: " היום מהווה ציון דרך חשוב בדרך אל המהפך התחבורתי של ירושלים, וחברת כפיר  נרגשת וגאה לקחת חלק במימוש חזון זה. בעוד מספר שנים תושבי ירושלים יוכלו ליהנות מרשת קווים של רכבות ופריסת תחנות אשר תשפר את הנגישות התחבותית, איכות האוויר ואיכות החיים בעיר כולה".

 

ח"כ מרב מיכאלי, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים:"מברכת את חלוצת הרכבת הקלה, העיר ירושלים, אשר עושה צעד נוסף במעבר לתחבורה ציבורית מרושתת, ומקדמת את התשתיות הנדרשות להפעלתה בצורה המיטבית בעבור כמה שיותר נוסעות ונוסעים. מדובר בעוד מהלך של שינוי סידרי העדיפויות הלאומי והמטרופוליני, להפחתת השימוש ברכב הפרטי ולעבר תחבורה ציבורית מתקדמת".

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה