הרחבת מבצע החיסונים "שתי טיפות" להשלמת חיסוני פוליוד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור באגף הסיעוד של מאוחדת: "החיסון כנגד נגיף פוליו הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת ההדבקה בנגיף ולהגנה מפני המחלה"

לאחר שלושה עשורים בהם נגיף הפוליו לא היה נוכח בחיינו, אנחנו עדים לאחרונה להתפרצות מחודשת של הנגיף בירושלים. בעקבות ההתפרצות המחודשת ומספר מקרי הידבקות בנגיף הפוליו בקרב ילדים, ובהמשך להחלטת משרד הבריאות, הרחיבה מאוחדת את מבצע חיסוני הפוליו בירושלים והסביבה, במטרה להגיע למוגנות מלאה של האוכלוסייה.

מבצע החיסונים נועד עבור אלו שלא קיבלו את חיסוני השגרה בגיל הרך וכן עבור אלו שנולדו בין השנים 2005-2013 וקיבלו את חיסוני השגרה, אך חסרה להם מנת חיסון שניתנת באמצעות 2 טיפות בפה. יצוין כי, החיסון הוא האמצעי היחיד הבלעדי והיעיל ביותר למניעת המחלה.

מומחי מאוחדת יצאו בשבועות האחרונים בקמפיין הסברתי שנועד להסביר להורים ולילדים את החשיבות הקריטית בקבלת החיסון, בראשם מניעה של שיתוק ילדים וחזרתו של נגיף שכבר מוגר לחלוטין מהארץ.

חשוב להדגיש כי ילדים שנולדו בין השנים 2005  ל-2013 לא נדרשו לחיסון בזמנו ולכן הם עדיין יכולים לשאת את הנגיף ולהדביק אחרים. ולכן חיסון חי מוחלש "שתי טיפות" (OPV) יינתן רק למי שקיבל חיסון בזריקה (IPV).

הרחבת מבצע החיסונים לפולין. צילום: מאוחדת

באשר לחששות של הורים מפני החיסון, במאוחדת הדגישו כי מאחר והחיסון קיים עשרות שנים, והוא ניתן לעשרות מיליוני ילדים בכל העולם במשך עשרות שנים, הוא יעיל ובטוח, והביא למיגור הפוליו במקומות בהן התפרצה המחלה בשנות החמישים.

הקופה ערוכה לחסן את מבוטחיה בכל טיפות החלב ובמרפאות במחוז ירושליםוברחבי הארץ . בטיפות החלב ניתן להתחסן עד גיל 6, ובמרפאות בגילאים 7-17. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד מאוחדת 3833* או להתייעץ עם אחות טיפת חלב או אחות המרפאה.

ד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור באגף הסיעוד של מאוחדת מציין כי "רוב הנדבקים (90-95%) אינם מפתחים כל סימני מחלה או מפתחים סימנים קלים לא ספציפיים כגון חום, חולשה, חוסר תאבון וכאב גרון. כ-4-8% מהנדבקים מפתחים דלקת קרום המוח וכ-1% מהנדבקים מפתחים את הצורה המדאיגה ביותר: מחלה שיתוקית. המחלה נמשכת כ- 2-5 ימים וחולפת. השיתוק מופיע בשכיחות גבוהה יותר בגפיים התחתונות ויכול להיות מלווה בכאבי שרירים חזקים.

ד״ר פרבר. צילום: מאוחדת

כמו כן,ייתכן שיתוק של שרירי הנשימה וצורך בהנשמה (דבר שהוביל בשנות החמישים למונח "ריאות ברזל" לאנשים שנפגעו באופן הזה מהנגיף ונדרשו להנשמה כרונית).

ד"ר פרבר הוסיף כי "אין טיפול לפוליו, אך ניתן להתגונן מפניו בצורה קלה ופשוטה ע"י קבלת חיסון. החיסון כנגד נגיף פוליו הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת ההדבקה בנגיף ולהגנה מפני המחלה. החיסון קיים משנות ה-50, הוא יעיל ובטוח, והביא למיגור הפוליו במקומות בהן יש הקפדה על כיסוי חיסוני גבוה יחסית. שילוב שני החיסונים חשוב בכדי למגר את המחלה ולהגן גם על האדם עצמו וגם על סביבתו".

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה