ליד הכותל: נחשף סליק ירדני ממלחמת ששת הימיםארכיאולוגים של רשות העתיקות הופתעו למצוא מצבור נשק מימי, בחפירה בבור מתחת ללובי מנהרות הכותל. בין הפריטים שנמצאו: מחסניות מלאות בכדורים וכידון

הקרן למורשת הכותל המערבי וארכיאולוגים של רשות העתיקות הופתעו לגלות היום (ד') מצבור נשק מימי מלחמת ששת הימים, בחפירה מתחת ללובי של מנהרות הכותל המערבי. בין הפריטים: מחסניות מלאות בכדורים, כידון וחלקי רובה נוספים.

פגיון של רובה לי אנפילד(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)

"סליק" התחמושת הירדני נחשף בחפירות במקום. התחמושת הוסתרה בקרקעיתו של בור מים מתקופת המנדט הבריטי. החפירות מתקיימות לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש ומרתק בנוסף לסיור הקלאסי של מנהרות הכותל. חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום ובדקו את הפריטים.

אוסף התחמושת שנמצא בסליק(צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

לדברי ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה שדיאל, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "במהלך חפירת בור המים חיכתה לנו הפתעה - כעשר מחסניות מלאות של מקלעי ברן וחלקים מרובה לי אנפילד הבריטי. לרוב אנחנו מוצאים בחפירות ממצאים עתיקים מלפני אלף או אלפיים שנה, אבל הפעם, זכינו לדרישת שלום שהוקפאה בזמן, בת 53 שנים".

ככל הנראה, זהו מצבור נשק שהוטמן במכוון על ידי חיילי הליגיון הירדני במהלך מלחמת ששת-הימים, אולי בזמן שצה"ל שחרר את העיר העתיקה. בור המים שחפרנו שימש את מבני המגורים של שכונת המוגרבים שהיתה בנויה באזור רחבת הכותל של היום", הוסיף מוניקנדם-גבעון. 

בור המים בו הוסלקה התחמושת(צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

אסף פרץ מרשות העתיקות, שזיהה את התחמושת, סיפר כי "מדובר בתחמושת שיוצרה בבריטניה במפעלי Greenwood and Batley LTD, שנמצא בלידס, יורקשייר. לפי הסימנים על כרכוב (החלק האחורי) הכדורים, התחמושת יוצרה בשנת 1956 והגיעה לידי הליגיון הירדני". "חשיפת סליק התחמושת למקלעי ברן, מתאימה לשני מקלעים אחרים שנמצאו לפני כעשר שנים בבור מים אחר ברחבת הכותל המערבי, בחפירתה של ד"ר שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות." הוסיף פרץ. 

מחסנית שבורה עם קליעים(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר כי: "בצד החשיפות המפוארות של עמנו מתקופת בית שני, אנו שמחים על מציאת שרידים גם מהמלחמה של הדור האחרון להשבת ליבו של העם היהודי להתרפק על אבני הכותל המערבי. הגילוי מזכה אותנו בעלי הנס- להכיר בניסיו של בורא עולם במקום הזה."

לפני כחודש, פרסמו רשות העתיקות והקרן למורשת הכותל המערבי כי בחפירה הארכיאולוגית נחשפה מערכת תת קרקעית מסקרנת חצובה בסלע מימי בית שני, למרגלותיו של מבנה ציבור מרשים בן 1400 שנה. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה