העוקץ המקסיקני: עולה חדש הונה עסקים בארץ במאות אלפי שקליםהעולה החדש ממקסיקו הגיע לפני שנה לישראל, בעזרת מאגר של כרטיסי אשראי גנובים רכש מוצרים בחנויות, התגורר תקופה ארוכה במלון היוקרה גורדוניה בעלות של 110,000 שקלים ואפילו תרם עשרות אלפי שקלים בשם אחרים לעמותה שמסייעת לנזקקים

צילום: דוברות המשטרה

משטרה עצרה עולה חדש ממקסיקו, שעל פי החשד ביצע הונאות סדרתיות בכרטיסי אשראי זרים בהיקף של מאות אלפי שקלים. בין העסקים שנפלו קורבן להונאה ניתן למצוא בעלי צימר, בית המלון גורדוניה, עמותה המסייעת לנזקקים ובתי עסק שונים ברחבי הארץ. החקירה נוהלה ביחידת ההונאה במחוז ירושלים ובסופה הוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום.

בשבוע שעבר, התקבלה בתחנת הראל של מחוז ירושלים תלונה מנציגי בית מלון יוקרתי באזור ירושלים, על חשד להונאה. עפ״י התלונה התארח אצלהם במשך תקופה ממשוכת אדם ששילם להם על השהייה במלון באמצעות מספר רב של כרטיסי אשראי זרים. האורח התחזה לאיש עסקים ממשפחה אמידה בחו"ל.

מיד עם קבלת התלונה, שוטרי הסיור של תחנת הראל עיכבו את החשוד שהיה באותה העת בתהליך עזיבה של המלון. לאחר שנלקח לחקירה, החשוד נעצר והועבר להמשך טיפול מחלק ההונאה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים.

במסגרת החקירה שנוהלה במשטרה, התברר כי מדובר בדפוס פעולה חוזר של עבירות הונאה ומרמה שבוצעו ע"י אותו החשוד. חוקרי ההונאה בימ"ר ירושלים איתרו חמישה מקרים נוספים של הונאה שביצע החשוד באמצעות כרטיסי אשראי זרים. במהלך החקירה התברר כי בתקופה האחרונה, התקבלו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ 5 תלונות ממתלוננים שונים שרובם בעלי עסקים, על כך שבוצעו מהם הזמנות טלפוניות של מוצרים שונים, ומזמין המוצרים שילם להם באמצעות מספרי כרטיסי אשראי זרים. בדיעבד ולאחר התשלום ואספקת המוצרים, התברר כי בעלי כרטיסי האשראי הנמצאים בחו"ל לא היו הרוכשים ואותו חשוד ביצע את ההזמנות במרמה וללא ידיעתם.

עפ"י החשד, החשוד ביצע הונאות בשווי כולל של מאות אלפי שקלים, בהם 110,000 ₪ ששולמו למלון בו שהה, 4 בתי עסק ומוכרים שונים מהם רכש סיגריות, מזון, תכשיטים, כרטיסים להופעה של זמר מוכר ועוד. בנוסף התברר כי לפני שהותו במלון שהה זמן ממושך בצימר באזור השרון ושילם גם המקרה זה בכרטיסי אשראי שאינם שלו.

במהלך החקירה חשפו חוקרי ימ״ר ירושלים כי בנוסף לכל אלו, החשוד הונה עמותה שמסייעת לנזקקים בהיקף של עשרות אלפי שקלים. ההונאה בוצעה עפ"י החשד, בכך שהחשוד הציג מצג שווא שהוא מגייס כספים רבים מתורמים מחו"ל עבור העמותה. החשוד העביר לעמותה מספרים של כרטיסי אשראי זרים מחו"ל בטענה שמדובר בכרטיסי תורמים. כרטיסים אלה חויבו ע"י העמותה, באישורו של החשוד, בסכום של כ- 140,000 ש"ח, ובתמורה שילמה העמותה עשרות אלפי שקלים לצרכים שונים של החשוד.

עוד התברר בחקירה כי כבר לפני כעשור, שהה החשוד בישראל באשרת תייר זר ועפ״י החשד הונה תלמידי ישיבה בעשרות אלפי שקלים, לאחר התחזה לחולה סרטן. בהמשך שב לחו"ל, עד שחזר בשנה שעברה כעולה חדש לישראל, ואף קיבל אזרחות ישראלית.

במהלך החקירה נמצאו ע"י המשטרה ראיות הקושרות את החשוד לעבירות המיוחסות לו, בין היתר קבצים עם מאות מספרים של כרטיסי אשראי זרים הכוללים גם קוד CVV, תוקף הכרטיסים, וכן התכתבויות עם גורם זר ממקסיקו שממנו רכש את הקבצים עם הנתונים של כרטיסי האשראי ששימשו לביצוע ההונאות, ושייכים לתושבי אמריקה הצפונית והדרומית. כמו כן, חוקרי הימ"ר חשפו חשדות כי אותו החשוד הזמין שני דרכונים מקסיקנים מזוייפים על שמות אחרים, זאת כדי לסייע לו בביצוע ההונאות והצגת מצג השווא.

מעצרו של החשוד (32, שאינו מתגורר במקום קבע) הוארך מעת לעת בבימ"ש השלום בירושלים. עם סיום החקירה וגיבוש תשתית ראייתית ע"י היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, הוארך אמש מעצרו של החשוד בארבעה ימים נוספים והוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום שיוגש בימים הקרובים ע"י הפרקליטות.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה