הותר לפרסום: רצח בני הזוג כדורי - פיגוע בהשראת דאעשהמחבל, ווסים אסעיד, שוהה בלתי חוקי בן 34 מחברון, אחראי גם לניסיון הרצח של הדר בצלאל ולרצח אזרח מולדובי בשכונת ארנונה בבירה • אסעיד נעצר במקרה ע"י כוחות מג"ב, מבלי שידעו כי יש לו קשר למקרים, ובתיקו נמצאה סכין ועליה דם האזרח המולדובי • אסעיד היה במעצר מנהלי בין השנים 2018-2015, ובין 2020-2019 • שיטת הפעולה: נכנס לדירה של הקורבנות כשהדלת הייתה פתוחה ושיסף את גרונם

יותר משלוש שנים אחרי, פוענח רצח בני הזוג כדורי בביתם בשכונת ארמון הנציב - וכעת ניתן לפרסם שמדובר היה בפיגוע לאומני, של מחבל תומך דאעש שפעל לבד, ואחראי גם לרצח פועל מולדבי בשכונת ארנונה בירושלים לפני חודש. אותו מחבל אחראי גם לניסיון הרצח של הנערה הדר בצלאל בארמון הנציב, יממה בלבד לפני רצח בני הזוג כדורי.

המחבל ווסים אסעיד (צילום: דוברות המשטרה)

בתאריך 13.1.2019 התקבל במשטרה דיווח על רצח בני זוג בדירתם בשכונת ארמון הנציב בירושלים. כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום וחקירת המקרה הוטלה על ימ"ר ירושלים. מאז ועד לאחרונה, בוצעו מגוון רחב של פעולות חקירה ושימוש בכל האמצעים במטרה להגיע לחקר האמת ולפענח את המקרה. כמו כן, יום קודם לכן התרחש באזור מקרה נוסף של ניסיון לרצח נערה צעירה באמצעות סכין שהוביל לפציעתה, ובעקבותיו נפתחה חקירה.

לפני כחודש, בתאריך 21.3.2022 בלילה, התקבל במשטרה דיווח אודות אירוע אלימות בדירה בשכונת ארנונה בירושלים. במקום נמצאו שני פצועים כתוצאה מדקירות סכין, נתינים זרים ממולדובה שעובדים בארץ, ובהמשך נקבע מותו של אחד מהם. כוחות משטרה החלו באיסוף ממצאים וראיות והחקירה שנוהלה תחילה ע"י היחידה ללחימה בפשיעה במרחב קדם, הועברה ליחידה המרכזית של מחוז ירושלים.

מספר שעות לאחר מקרה הרצח, נעצר באזור צפון ירושלים, וסים אסעיד, פלסטיני תושב חברון בן 34, השוהה בישראל שלא כחוק. החשוד נעצר ע"י שוטרי מג"ב בעוטף מחוז ירושלים בעת שניסה לחצות את גדר ההפרדה. ברשותו של החשוד נתפסה סכין.

החשוד הועבר לחקירת שב"כ בשל היותו מזוהה עם ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) ובשל חשד למעורבותו בפעילות טרור ובכוונה לביצוע פיגוע. אסעיד נעצר ארבעה ימים לאחר ששוחרר ב-17/3/22 ממעצר מנהלי של למעלה משנתיים בשל מעורבותו בפעילות טרור - שאינה נוגעת למעשים המפורטים.

במהלך חקירה משותפת שנוהלה בשבועות האחרונים במשטרה ובשב"כ, עלה החשד שאסעיד קשור לרצח איוון טרנובסקי ופציעת אדם נוסף בדירה בירושלים שאירע מספר שעות קודם למעצרו. בחקירה נאספו ממצאים וראיות הקושרות את המחבל לביצוע המעשה על רקע לאומני.

 זירת הרצח. צילום: דוברות המשטרה

במסגרת פעולות חקירה נוספות שבוצעו, עלה בחקירתו בשב"כ ויחידה המרכזית של מחוז ירושלים כי במהלך ינואר 2019 רצח אסעיד את בני הזוג תמר ויהודה כדורי ז"ל בדקירות סכין בביתם בירושלים בפיגוע דקירה. עוד עלה כי יום קודם לכן ניסה אסעיד לדקור נערה נוספת באותו אזור והוביל לפציעתה, זאת גם כן על רקע לאומני.

נציין כי בין השנים 2015 ל-2018 נאסר אסעיד בשל פעילות בתשתית המדינה האיסלמית אשר תכננה לבצע פיגועי איכות כנגד מטרות ישראליות. לאחר שחרורו מהכלא בישראל, נעצר ברש"פ למספר חודשים ובינואר 2019, מספר חודשים לאחר שחרורו מהכלא בישראל ומספר ימים לאחר שחרורו ממעצר הרש"פ, אסעיד נעצר שוב ע"י כוחות הביטחון בישראל, הועמד לדין בגין הסתה וחברות בארגון עוין. עם סיום תקופת המאסר - הועבר למעצר מנהלי ארוך של כשנתיים וחצי ממנו שוחרר כאמור רק לאחרונה.

בחקירתו של המחבל עלה כי פעילותו נבעה מתמיכתו באידיאולוגיית המדינה האיסלמית, אליה נשבע אמונים בעבר.

החקירה שהושלמה בימים אלו בסיוע של מערך הזיהוי הפלילי במשטרה והמכון לרפואה משפטית, נוהלה בליווי פרקליטות מחוז ירושלים שהגישו היום בבימ"ש הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדו בימים הקרובים כתב אישום.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה